Zákulisí fotky Vaňkové: Zrušená zakázka a policie v zádech

Co se odehrává na pozadí staré fotky s bílým práškem, která kompromituje brněnskou primátorku.

Na začátek je třeba říct: Kdyby se nenechala společensky unavená brněnská primátorka Markéta Vaňková vyfotit s “lajnami” bílého prášku, žádná kauza by nikdy nevznikla. Teď musí politička vládní ODS vysvětlovat, zda bere drogy a proč původně o snímku tvrdila, že jde podvrh. Popsali jsme ZDE.


Markéta Vaňková Foto: ODS

Pro pochopení celého příběhu je ale dobré znát i kulisy, ve kterých se současné kompro na brněnskou primátorku odehrává.

Předně – jde o starší situaci, z níž vznikl snímek, který teď po letech kdosi vytáhl a rozšířil po sociálních sítích. Vaňková je na něm zachycena na ulici ve zjevně dobré náladě se svým stranickým kolegou a náměstkem Robertem Kerndlem s několika bílými čárami prášku na telefonu. Na snímku je ještě cizí ruka s ruličkou, která se používá ke šňupání drog. Z fotky je patrné, že je oříznutá a je dost možné, že jsou na ní zachyceni i další lidé.

Kdy přesně snímek vznikl, to zatím jasné není. Vaňková i Kerndl shodně tvrdí, že je starý už roky. “Můj kolega (Kerndl pozn. Neo) mě upozornil, že před dvěma nebo třemi lety mohlo dojít k událostí, kdy byla fotografie pořízena,” uvádí nyní primátorka na svém Facebooku.

Někdo tedy fotografii delší čas schraňoval a nyní ji vytáhl. Nepoužil ji přitom v době, kdy se v Brně v roce 2022 složitě sestavovala koalice a zcela jistě by pozici Vaňkové coby uchazečky o primátorský post oslabila.

Ten neznámý si počkal až na letošní léto, kdy se zdánlivě nic neděje.


ČTĚTE TAKÉ:

Vaňková a bílý prášek. Primátorka připustila rezignaci

Průšvih jako Brno. Kauza, která může smést Fialovu vládu


Jenže ve stejné době se odehrávala v brněnském zákulisí tuhá bitva o miliardovou zakázku městské odpadové společnosti SAKO Brno. “Jde o zakázku na zařízení na spalování odpadu, celkem s daní asi za čtyři miliardy. A Vaňková přišla s tím, že se zruší,” uvedl zdroj detailně obeznámený s brněnskými reáliemi.

Z popudu primátorky představenstvo městské firmy podle informací Neovlivní.cz skutečně zakázku zrušilo.

To znamená potíže nejen pro účastníky tendru, ale i pro samotnou firmu SAKO. V ní totiž sedí i nominanti politických stran a společnost je dlouhodobě v centru zájmu řady lobbistů, kteří se zakázkou již najisto počítali.

O městské společnosti SAKO Brno jsme poprvé psali už loni v létě v časopise Neovlivní.cz, kdy jsme uvedli, že na ni má spadeno policie. Zatím byl v té souvislosti obviněn jen Milan Konečný z firmy Via Consult, která pro SAKO a další společnosti administrovala zakázky.

“Kriminalisté mi ale výslovně řekli, že je jim jde o zakázky SAKO Brno. Policie pracuje s podezřením, že řada z nich byla cinknutá,” uvedl pro časopis Neovlivní.cz už loni jeden z vyslýchaných brněnských podnikatelů.

Případ dozoruje Úřad evropského žalobce, konkrétně Radek Mejzlík. Tedy žalobce, který původně ještě coby člen týmu olomouckého vrchního státního zastupitelství v Brně rozjížděl i kriminální kauzu Stoka. Na detailní informace je ale skoupý.

“Jako evropský pověřený žalobce se kauzou zabývám, ale dále věc nemohu komentovat,” citovali jsme loni jeho reakci na dotazy ohledně nové kauzy spojené s Milanem Konečným.

Každopádně už tehdy jsme popsali, že v řadě firem – včetně SAKO – vypukla po zatčení administrátora Konečného panika. Ukázalo se totiž, že policie disponuje hodinami odposlechů, které znejistěly řadu místních firem. I politiků.

Markéta Vaňková má zatím v ODS v současném příběhu s komprofotkou pozici silnou, po její rezignaci nikdo nevolá. Ona sama odejít nechce, udělá to ale podle svých slov ve chvíli, kdy ji k tomu vyzvou kolegové z brněnské koalice.

“Nastala situace mě mrzí, jako politik jsem ale vždy připravena vyvodit ze svého jednání odpovědnost. Nicméně v tomto případě rezignovat neplánuji. Uvidím, zdali to stejně vidí i moji kolegové na radnici. Chci zdůraznit, že tato situace nemá a neměla vliv na moji práci pro Brno a Brňany, ve které chci pokračovat,” uvedla ve svém posledním vyjádření.

Zdroj náhledové foto: ODS

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email