Ministr Síkela v otevřené válce s miliardářem Křetínským

Spor vygradoval poté, co Fialova vláda přeplatila miliardáře v bitvě o tranzitní plynovody, tedy NET4GAS.

“Ministr Síkela a spol.: Okradou v tichosti stát o 33 miliard.”

“Český ministr varuje před útoky deníku spoluvlastněného Danielem Křetínským.”


Jozef Síkela Foto: Úřad vlády

Dva titulky z posledních dvou týdnů které ilustrují současný vyhrocený spor mezi ministrem průmyslu Jozefem Síkelou (STAN) a miliardářem Danielem Křetínským.

Ten první vyšel 26. září v deníku Blesk, který vlastní právě Křetínský. Ten druhý je ze včerejších Financial Times, v nichž Jozef Síkela obviňuje miliardáře, že použil svůj mediální dům ke kritice vládní akvizice provozovatele plynovodu.

Jádrem sporu je tranzitní plynovod NET4GAS, který na Síkelův návrh minulý měsíc koupila Fialova vláda. A vyšachovala tak ze hry právě EPH Daniela Křetínského.

V jeho novinách, ale i na dalších webech pak začaly vycházet texty o tom, že transakce je nevýhodná a stát v neprospěch občanů přeplatil Křetínského o dvacet miliard korun.

Jozef Síkela, jehož osobní PR je pro ministra klíčové, za pár dní v britských Financial Times vrátil úder. Miliardáře obvinil, že zneužívá svoje média.

“Pokud Křetínský a jeho obchodní partner Patrik Tkáč budou jednat stejně i v zemích, kde podnikají a vlastní nějaká média . . . Bude to pro mě zajímavá otázka,” citoval jej list.


ČTĚTE TAKÉ: Temná hra kolem Krejčíře


Mediální manažer Křetínského Daniel Častvaj nicméně na dotaz Neovlivní.cz popřel, že by miliardář využíval svoje noviny k útokům na politiky. “Jednoznačně to odmítáme. Připravujeme v této věci další kroky, o nichž budeme brzy informovat,” uvedl Častvaj.

Blesk sice často využívá expresivní titulky, spojení slov “vláda” a “okradla” je ale přesto i v tomto listu výjimečné.

Jenže ani tentokrát není příběh černobílý. Jozef Síkela má sice dobré renomé v zahraničí, v jeho ministerské kariéře to ale podle koaličních zdrojů i samotných úředníků MPO skřípe. Jednoduše řečeno: ministr víc mluví, než koná.

Chodí vůbec ministr Síkela do práce? Co přesně udělal pro to, aby se od ledna nezvedly lidem a firmám ceny elektřiny? A okradl nás tedy o 33 miliard, jak píší novináři Křetínského? Již brzy na Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email