Monika od léta bydlí jinde. Babiš zastavil stavbu miliardové vily a rozvádí se

Andrej Babiš se rozchází s manželkou, oznámil na sociálních sítích. To, že Monika bydlí jinde, jsme popsali už v prosincovém časopise Neovlivní.cz. Text nyní odemykáme.

Rozlehlé rodinné sídlo v Průhonicích mělo být podle původního plánu hotovo v roce 2025. Tedy v roce, kdy se Andrej Babiš hodlá ucházet v parlamentních volbách o premiérský post. Místo toho začali sousedé vídat politikovu ženu v jiném domě.

Je to přesně rok, co jsme přinesli informace a fotografie obří rezidence, do níž tehdejší prezidentský kandidát Andrej Babiš hodlal investovat přes miliardu korun.

„Na samotném kraji Průhonic na dohled tamního zámku vyrostlo vilové městečko. Právě se dokončuje poslední etapa výstavby, v řadě domů se už bydlí. Jedna vila ale ještě ani nemá základy. Bude stát u lesíku na rohovém pozemku, který tvoří hned šest scelených parcel. Dělníci na něm teď v říjnu teprve chystali oplocení třímetrovou zdí z gabionů. ‚Jojo, tady se teprve začíná. Hotovo bude tak za tři roky,‘ říká jeden z nich,“ napsali jsme tehdy v časopise Neovlivní.cz.

Rohový pozemek je obehnán
obří zdí z gabionů. Zdroj: Neo

Dnes už je zmiňovaná gabionová zeď hotová. Přibyla i speciální vrata a také reklamní poutač na výrobce plotů. Stavaři obehnali pozemek důkladně, dovnitř skoro není vidět.

Ale to je také všechno. Samotná stavba se zastavila.

„Žádný ruch tu vidět není, postavili zeď a zmizeli,“ říká jedna z místních obyvatelek.

Proč se nestaví? To je tajné

Dělníci z pozemku odešli pár týdnů poté, co jsme na Babišovu investici upozornili. A co si dal politik záležet na tom, aby se od své nákladné nemovitosti distancoval.

„Teďka jsem se dokonce dozvěděl, že mám v Průhonicích stavět nějaký dům, kam se mám stěhovat. To je samozřejmě nesmysl. Tady bydlím 16 let a chci tady zůstat do konce mého života. Takže nikam se nestěhuju,“ říkal loni v listopadu ve videu, v němž promlouval o své prezidentské kandidatuře.

To, že se nová rezidence buduje přímo pro Andreje Babiše a jeho rodinu, nicméně tehdy pro Neovlivní.cz potvrdili dva svědci, kteří se podíleli na přípravné dokumentaci ke stavbě. „Dostali jsme takovou informaci, že to je Andreje Babiše. Neměli jsme se o tom nikde šířit,“ uvedl jeden z nich.

Mlčenlivostí si nadřízení zavázali i druhý zdroj redakce. I on potvrdil, že se staví pro Babiše. Formálně byly stavba i pozemek napsány na Babišovu realitní společnost Imoba.


Vizualizace Babišovy vily Foto: Zdroj: Studio A32

Právě Imoba byla investorem všech staveb v průhonickém Park resortu. A byla uvedena v úředních dokumentech coby investor i u této zmiňované rezidence. Podle aktuálních dat z katastru nemovitostí se na tom ani po roce nic nezměnilo. Redakce Neovlivní.cz ověřila, že pozemky dál patří Imobě. Jen se na nich nestaví.

„Je to zvláštní, protože původně byl velký tlak na to, aby veškerá dokumentace byla hotová rychle a mohlo se začít stavět co nejdříve. Tlačili hodně na to, aby to bylo všechno rychle, rychle,“ popsal nyní již zmiňovaný zdroj, který se podílel na přípravné dokumentaci ke stavbě.


ČTĚTE TAKÉ: Rezidence, kterou staví Babiš. Podívejte se, jak má vypadat


Zástupci Imoby na dotazy zaslané redakcí, proč se stavba zastavila, neodpověděli. Mluvčí celého holdingu Agrofert Pavel Heřmanský přitom odkázal právě na Imobu s tím, že nespadá do koncernu, a proto za ni mluvit nebude. „Její investiční strategii nebudeme komentovat,“ řekl Heřmanský.

Mlčí i Andrej Babiš, který s redakcí Neovlivní.cz dlouhodobě nekomunikuje. Před časem řekl, že s „mafiánským serverem“ mluvit nikdy nebude.

Reklamní poutač na výrobce plotů u pozemku,
kde měla vyrůst miliardová rezidence. Zdroj: Neo

Důvody, proč se stavba zastavila, neprozradila ani šéfka stavebního úřadu Průhonic. „Nebudu vám k tomu vůbec nic říkat,“ reagovala na otázky ředitelka úřadu Anna Vobořilová.

Oficiálně podle informací Neovlivní.cz stavebník předestřel úřadům verzi, že se čeká na příznivější ceny.

Děti v zahraničí, Moniku vídají v jiné vile

Možné vysvětlení však nabízí i rodinná situace politika. Obě jeho mladší děti Frederik a Vivien už jsou dospělé. Frederik studuje v zahraničí, Vivien studia venku ukončila a začala pracovat pro otcův holding.

Manželku Moniku navíc průhoničtí sousedé přestali potkávat na původní adrese, kde rodina roky společně žila. Místo toho začali Moniku Babišovou zhruba od léta vídat v jednom z domů Imoby ve vilové čtvrti, kde má stát i původně plánovaná miliardová rezidence.

„Potkáváme ji tu od léta pravidelně. Zajíždí svým bentleyem za bránu toho domu. Auto pak vídáme, jak parkuje zpravidla v krytém stání u domu,“ potvrdil jeden ze sousedů. V domě podle něj bývá i Babišových dcera Vivien.

Vilová čtvrť, kde začali vídat
Moniku Babišovou. Zdroj: Neo

Informaci, že Monika Babišová byla opakovaně spatřena na nové adrese, potvrdila redakci i další sousedka. „Ano, viděla jsem ji už několikrát v tomto domě,“ řekla přímo před danou budovou.

Andrej Babiš nicméně ohledně své rodinné situace veřejně nic neoznámil. Manželka Monika jej naposledy doprovázela v říjnu na oslavu třicetiletého výročí založení Agrofertu a na svůj Instagram pak ke společné fotce připsala: „Jsme na tatu velmi hrdí.“

Na rozdíl od Moniky politik prokazatelně podle sousedů dál bydlí na původní adrese. Napovídá tomu i fakt, že po jisté letní pauze začal opět natáčet videa ze svého domu. Naposledy sdílel příspěvek, v němž – ve zjevné narážce na video premiéra Fialy z německých nákupů Nutelly a dalších potravin – vysazoval na zahradě lísky. „Teďka je zasadím a budu se modlit, abych za deset let se toho dožil a sbíral ty oříšky,“ komentoval to.

Cena vily dosahuje miliardy

Jak už jsme loni informovali s odkazem na experty, cena stavby průhonické rezidence dosahovala podle původních propočtů jedné miliardy korun. Vyplývalo to i z projektové dokumentace, kterou redakce získala. A také z návrhu architektonického studia A32, které s Babišem dlouhodobě spolupracuje.

Ze všech dokumentů, které jsou uloženy na průhonickém stavebním úřadu, bylo přitom jasné, že tady jde – na rozdíl od ostatních domů v Babišově Park resortu – o rezidenci na míru. Kupříkladu technická zpráva detailně popisovala, jaké materiály budou v domě použity, v kterém atriu budou nízké dřeviny a trávy. Ostatní vily v resortu se prodávají bez upravené zahrady, realizovali je až noví majitelé, jak se redakce přesvědčila přímo na místě.

Architekti z uznávaného studia A32 zjevně dostali předem i informaci, že noví uživatelé mají psy, pro které naplánovali kotec. A že mají děti. „Mezi křídly ložnice rodičů a ložnice dětí je venkovní terasa s venkovním bazénem, jídelním sezením a ve snížené části se sezením pod sluneční clonou SunSquare,“ píšou v technické zprávě pro stavební úřad.

A také že v domě bude byt pro hospodyni. „Terasa u bytu hospodyně je lemována ocelovými truhlíky z nerezového plechu šíře 600 mm, výšky od 450 mm do 650 mm,“ stojí v dokumentaci.


Investigace, rozhovory a informace, které měly zůstat utajeny. To je dubnový časopis Neovlivní.cz

Architekti rovněž pracovali v další technické zprávě s informací, že budoucí obyvatelé rezidence hrají šachy.

„V zatravněné ploše v blízkosti terasy je umístěna šachovnice pro hru v šachy. Vlastní šachovnice je tvořena kamennými deskami kladenými do pískového lože ze dvou typů kamene, světlého a tmavého. Šachovnice má rozměr 4,8 x 4,8 m, okolo je pro přístup navržen pochozí chodník šíře 1,0 m z plochých kamenů ‚šlapáků‘ do pískového lože. Stejný chodník je mezi šachovnicí a terasou s pergolou,“ popisují v dokumentu založeném na stavebním úřadu.

Právě Andrej Babiš se opakovaně zmínil, že hraje šachy… Vilu, stejně jako celý resort, navrhovalo právě architektonické studio A32. Jeho hlavní postava Ivan Kolář, který je uvedený na všech písemnostech pro úřady, se odmítl o majiteli domu bavit. „Nezlobte se, ale neposkytujeme informace o projektech našeho ateliéru třetím osobám,“ reagoval tehdy na otázky architekt Kolář.

Text vyšel v prosincovém vydání časopisu Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ, ať víte to důležité včas.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email