Moskvě slouží dobře, ale vlastní straně už se Vojtěch Filip zajídá

Členové třetí nejsilnější sněmovní strany volají po výměně vedení. Jak uvedl zpravodajský server Aktuálně.cz, komunisté po deseti letech vedení Vojtěcha Filipa chtějí změnu. Vyčítají mu, že strana není dost radikální. A že bez boje přenechal Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO témata, na kterých vždy KSČM sbírala body: Například rozkrádání veřejných peněz.

Vojtěch Filip, předseda KSČM. Repro: Neo

Vojtěch Filip, předseda KSČM. Repro: Neo

“To je přece téma radikální levice. U nás si ji ale levou zadní privatizoval a interpretuje po svém Andrej Babiš,” řekl Aktuálně.cz předlistopadový šéf Mezinárodního svazu studentstva Josef Skála. “Pro mě to primárně není otázka o osobách a obsazení, ale o tom, zda strana, prezentující se jako radikální levice a jediná skutečná opozice, také opravdu razí tomu odpovídající politiku.”

Komunisté Filipovi vyčítají i to, že se odtrhl od členské základny a od voličů.

Kde Filip naopak permanentně boduje, je vynášení ruské karty. Jestli se o některém z českých politiků dá říct, že je “majákem Moskvy” uprostřed Česka, pak je to právě Vojtěch Filip.

Dobře to bylo vidět třeba v listopadu 2014, kdy se Filip jako místopředseda Sněmovny vydal do Moskvy na pozvání předsedy komise Státní dumy pro jednání se státy EU Sergeje Vladimíroviče Železňaka. Ten je přitom kvůli anexi Krymu na sankční listině USA a EU.

Ruská média Filipovu návštěvu obratem využila. Byť se Poslanecká sněmovna od cesty distancovala, šéf komunistů byl představován jako místopředseda dolní komory parlamentu a tedy vysoce postavený ústavní činitel.

“Domnívám se, že organizování parlamentních delegací do Ruska je riskantní záležitostí, protože to může být propagandisticky zneužito v té propagandistické válce, která se vede kolem situaci na Ukrajině,” kritizoval tehdy Filipa i premiér Bohuslav Sobotka.

V březnu 2015 zase Filip poskytl rozhovor ruskému propagandistickému webu Sputnik, v němž odmítal, že by v současné chvíli existovala takzvaná ruská hrozba.

“Považuji to pouze za prázdný výkřik těch, kteří neumí žít bez obrazu nepřítele. Jsem přesvědčen, že žádné spojenecké cvičení či rozšíření vojenské přítomnosti USA v EU nezlepší bezpečnostní situaci, naopak, může ji významně zhoršit,” prohlásil v rozhovoru.

Ve stejné době se zúčastnil i demonstrace na podporu prezidenta Miloše Zemana, kterou svolala Strana práv občanů. Ruská média ji využila po svém: tvrdila, že se lidé sešli na protest proti válce s Ruskem a protiruským sankcím. Ruská televizní stanice Rossija 24 doslova uvedla, že šlo o protest pod heslem “Nechceme válku s Ruskem”.

Největší prostor v reportáži pak dostal právě šéf českých komunistů Vojtěch Filip. On sám se za loutku Kremlu nepovažuje.

Nakolik mu to nyní v očích soudruhů pomáhá, není zřejmé. V KSČM se však podle Aktuálně.cz už sklonují jména možných nástupců. Je mezi nimi už zmiňovaný Josef Skála, dále současný první místopředseda strany Petr Šimůnek a také ústecký hejtman Oldřich Bubeníček. Ten připustil, že už neformální nabídku na kandidaturu obdržel zhruba z pěti krajů.

Deník Neovlivní.cz v těchto dnech vydává mapu vlivu v Ústeckém kraji a hejtman Bubeníček ve dvacítce nejvlivnějších nechybí. Z našich zjištění nicméně vyplývá, že v regionu platí za člověka, který je nastrčenou loutkou místních podnikatelských bossů.