© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Po avizovaném odchodu šéfa generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína začínají odchod ze svých pozic řešit i další klíčoví lidé z bezpečnostních složek. Jde přitom zejména o policisty, kteří jsou více či méně spojení s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo. V ní je stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš, jeho rodina a manažeři kvůli podezření z padesátimilionového dotačního podvodu.
Policejní prezident Tomáš Tuhý, šéf pražské policie Miloš Trojánek či komisař Pavel Nevtípil. Ti všichni se v uplynulých dnech opakovaně zmínili mezi svými spolupracovníky o tom, že velmi vážně uvažují o odchodu ze svých funkcí.
Zatímco u Tuhého jde podle zjištění Neovlivní.cz o opakující se stav – o svém odchodu mluvil několikrát a ještě se to nestalo, nepřišla totiž dostatečně zajímavá nabídka – Trojánek a Nevtípil o tom mluví poprvé.
“Trojánek dal najevo, že by se chtěl vrátit zpátky do regionů, odkud do Prahy přišel. A bez Trojánka tam dlouho nezůstane ani Nevtípil, který také mluví o tom, že chce odejít,” uvedl zdroj obeznámený s výroky obou policistů. To, že se Trojánek i Nevtípil o svých záměrech zmínili v posledních dnech veřejně, potvrdil i další jejich spolupracovník.
Oficiálně ale ani jeden z nich svůj odchod nepotvrdil. Stejně jako Tuhý, který informace o svém odchodu označil za spekulace.
Trojánek a Nevtípil jsou přitom klíčoví lidé pro vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš, jeho děti, manželka a spolupracovníci z byznysu. Komisař Nevtípil stíhání Babiše a spol. loni v srpnu zahájil. Trojánek jako jeho šéf se pak za Nevtípila nebývale tvrdě postavil, když na komisaře veřejně zaútočil obviněný Babiš.
“Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Policisté krajského ředitelství, v jehož čele stojím, byli a jsou apolitičtí a řídí se výhradně zákony této země,” napsal loni Trojánek a na Nevtípilovu adresu dodal: “Osobně si ho za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně vážím a má mou plnou důvěru.”
A jak souvisí úvahy Trojánka, Nevtípila, Tuhého a dalších s odchodem šéfa inspekce Michala Murína. Na první pohled nijak. Rezignace Murína, který se ocitl pod tlakem premiéra v demisi Babiše, měla ale symbolický dopad. Řada policistů jej pochopila jako jasný vzkaz: je dobojováno, Andrej Babiš ovládl policii.
Jak už jsme psali zde, oč je GIBS neznámější institucí, o to je ve skutečnosti mocnější. Při správné konstelaci a obsazení správnými lidmi může vláda s pomocí generální inspekce torpédovat vyšetřování trestních kauz. Stačí odstavit konkrétní vyšetřovatele od konkrétních kauz tím, že je inspekce začne vyšetřovat. Kromě toho, že to vážně naruší jeho věrohodnost, současně to může minimálně zpomalit vyšetřování dané kauzy, v krajním případě to může vést i k předání případu někomu jinému.