Na ostří nože. Válka Iva Rittiga s dvorním právníkem

Hraje se o majetek za stovky milionů a soudní bitvy jsou v plném proudu.

Je to sen detektivů a týmu vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové, kteří se roky marně snažili dostat Ivo Rittiga za mříže. Někdejší vlivný zákulisní hráč rozpoutal otevřenou válku se svým dlouholetým dvorním právníkem Davidem Michalem. Jak moc riskantní hra se teď odehrává? A kdo může tratit?


Tehdy si ještě rozuměli. Na snímku Ivo Rittig (uprostřed) se svými právníky Karolínou Babákovou a Davidem Michalem. Zdroj: twitter.com/RittigIvo

Jejich spojenectví bylo na poměry vztahů advokáta s klientem nadstandardně těsné. A ve své době minimálně z jedné strany důvěra téměř absolutní. To je všechno pryč.

Někdejší zákulisní eso tuzemské politiky a byznysu Ivo Rittig je podle zjištění Neovlivní.cz v otevřené válce se svým bývalým právníkem Davidem Michalem. Sprosté výrazy jsou to nejmenší. Hraje se o stovky milionů a soudní bitvy jsou v plném proudu.

Rittig je podle svých současných spolupracovníků přesvědčený, že ho Michal roky okrádal. A Michal, který na rozdíl od Rittiga sedí ve vězení, zase vnímá situaci jako velkou křivdu ze strany svého bývalého klienta.

Rozkol přitom nemusí dopadnout dobře ani pro jednoho z nich. Oba toho na sebe za ty roky vědí až příliš mnoho, měli řadu společných projektů. Hraje se o spoustu peněz a v pozadí stále číhá na svou příležitost policie, která se dodnes nevzdala snahy napravit si reputaci a přeci jen dostat Rittiga za mříže. A při té příležitosti je připravena klidně to znovu spočítat i Davidovi Michalovi.

ZLATÉ ČASY ZA NEČASE

Pro připomenutí: Ivo Rittig býval ve své době klíčovým hráčem zákulisní politiky a byznysu. Dařilo se mu zejména za vlád ODS na začátku tisíciletí. Ve velmi blízkém kontaktu byl například s Janou Nagyovou, šéfkou kabinetu ministerského předsedy a pozdější manželkou premiéra Petra Nečase. Jak u soudu odhalily odposlechy, za Nagyovou zpravidla posílal i Davida Michala. „Musíš to z ní vytáhnout… musíme vědět, co se děje,“ říkal Rittig Michalovi na jednom z odposlechnutých hovorů.

Když pak Nečasův kabinet po zásahu Roberta Šlachty na Úřadu vlády v roce 2013 padl, začaly zlé časy i pro Rittiga.

V roce 2014 skončil na pár hodin v policejní cele. Pak byl roky stíhaný pro nejrůznější delikty. Jen namátkou: jízdenková kauza v pražském dopravním podniku, tunelování firmy Oleo Chemical či vynášení tajných informací BIS.

Na konci z toho ale nezbylo proti Rittigovi vůbec nic. Policie a žalobci z týmů Lenky Bradáčové a Ivo Ištvana nedokázali u soudu svoji teorii o zločinném lobbistovi udržet. Ivo Rittig byl ve všech kauzách pravomocně zproštěn a stát mu navíc musí vyplácet statisícové odškodné.

To jeho právník David Michal dopadl o poznání hůř. Ve vinařické věznici si od roku 2022 odpykává šestiletý trest vězení za daňový podvod. V této kauze Rittig nikdy obviněný nebyl. Ale právě v průběhu tohoto příběhu odstartovala současná válka.

Proč se kdysi pevné spojenectví rozdrolilo? O kolik jde peněz? A může toho využít policie? Detaily příběhu přináší text s názvem Pěkně ostré papričky v březnovém časopise Neovlivní.cz PŘEDPLATNÉ.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email