Babiš zatím Faltýnka drží. Jak dlouho?

Jaroslav Faltýnek bojuje o přežití. Díky policejní razii na Moravě, při níž v policejní síti skončili jemu blízcí lidé z brněnské politiky a policie provedla prohlídku i u něj doma, musí přesvědčit lídra hnutí Andreje Babiše, že je mu stále více ku prospěchu, než ke škodě. Podle informací zevnitř hnutí ANO zatím Babiš Faltýnka zatím drží.

“Jestli se neobjeví nic dalšího a pokud policie Faltýnka neobviní, vypadá to, že aféru s Kapschem ustojí,” tak hodnotí jeden z premiérových spolupracovníků jeho aktuální postoj k Jaroslavu Faltýnkovi.

Jak sám ale dodává, to se může změnit. Stačí, aby si Andrej Babiš spočítal, že Faltýnek mu škodí víc, než je zdrávo.  Zatím ho ale potřebuje. Zejména ve Sněmovně je pro něj nepostradatelný.

Faltýnek navíc patří mezi lidi, kteří jsou ke svému “šéfovi” nejvíc loajální.

Odemykáme text ze zářijového magazínu Neovlivní.cz, kde jsme popsali, co se to mezi dvěma dlouholetými spolupracovníky a spojenci odehrává. Text dává pochopit, proč je pro Babiše prakticky nemožné se Faltýnka zbavit.

Hned několikrát za poslední rok uštědřil lídr hnutí ANO Andrej Babiš svému nejvěrnějšímu spolupracovníkovi takřka veřejný políček. Ať už se jednalo o České dráhy, právníka Hlínu, nebo pražskou kandidátku hnutí. Znamená to, že začal s odstavováním Jaroslava Faltýnka na druhou kolej? Můžeme očekávat, že se druhý muž ANO „šéfovi“ na oplátku vzepře?

Víte, proč nakonec navzdory očekávání a veřejným prohlášením zůstal i ve druhé Babišově vládě na ministerstvu dopravy Dan Ťok? Protože Andrej Babiš na poslední chvíli zatáhl za ruční brzdu, aby se ministrem nestal favorit prosazovaný Jaroslavem Faltýnkem.

Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem po boku během předvolební kampaně. Snímek z kraje října 2017. Foto: hnutí ANO

Největší šanci usednout do čela resortu měli loni zjara šéf stavební firmy Hochtief Tomáš Koranda a náměstek ve státní firmě Správa železniční a dopravní cesty Tomáš Drmola. Oba však podle zjištění Neovlivní.cz nakonec vetoval sám premiér. A to kvůli jejich spojení s Faltýnkem. Drmola je jeho spolužák, Koranda přítel. „Ministr Ťok má moji podporu,“ oznámil pro všechny překvapivě 4. června Andrej Babiš na společné tiskové konferenci na ministerstvu dopravy.

Přitom podle Babišových spolupracovníků bylo v podstatě jisté, že Ťok končí a nahradí jej někdo z dvojice Drmola–Koranda. Počítal s tím dokonce i sám Ťok, který v tomto směru vydal několik veřejných prohlášení.

„Šéf se ale nakonec v samotném finále rozhodl osekat Faltýnkův vliv v tomto resortu. Proto nechal ve funkci Ťoka. A dohodli se, že jen co vláda získá důvěru, vymetou z dozorčí rady Českých drah Faltýnkovy lidi, což se také obratem stalo,“ popsal situaci jeden z Babišových spolupracovníků.

To, že si šéf poslanců ANO vybudoval v resortu dopravy své mocenské centrum, je známo už dva roky. Zejména na zmiňované České dráhy a SŽDC, které hospodaří s miliardovým majetkem a vypisují obří veřejné zakázky, protlačil své lidi. Například výše uvedeného Drmolu či svého přítele Milana Ferance. Premiérovi to začalo vadit až ve chvíli, kdy se o vazbách rozepsala média.

A to i v souvislosti s podezřelými transakcemi. Jako byl třeba nákup soukromé společnosti Chaps, za kterou České dráhy zaplatily 400 milionů korun. Dráhy kvůli obchodu čelily kritice, především co se týče ceny. Maličkou firmu z Brna, jejíž software dráhy používají třeba na prodej jízdenek nebo slevovou kartu, nechal státní dopravce nejprve vyrůst. A to tím, že se na ní stal závislý – a pak ji musel koupit. Babiš se snažil, aby se obchod neodehrával aspoň před loňskými volbami, dráhy si ale prosadily svou.

Podobně sporný byl i připravovaný výkup minoritních podílů v ČD-Telematica. Odkoupit je chtěly opět dráhy a na transakci by mimo jiné vydělal další Faltýnkův přítel Pavel Hubáček. Jak popsaly Hospodářské noviny, Hubáček by se ke svému podílu ve státem ovládané firmě nejspíše nikdy nedostal, kdyby mu to svou liknavostí neumožnili lidé kolem jeho dobrého přítele z Prostějova Faltýnka. Obchod na pokyn Babiše nakonec zarazil Dan Ťok.

Obdobná situace nastala i v případě přerovského advokáta Květoslava Hlíny. Toho Faltýnek přivedl do Prahy poté, co před dvěma lety dostal od Babiše za úkol konsolidovat rozhádanou pražskou buňku ANO a zachránit primátorský řetěz pro Adrianu Krnáčovou. Jenže Hlína rozjel ve městě vlastní byznys, kdy převzal zastupování některých městských společností a podle insiderů se oháněl právě Faltýnkovým jménem.

„Kvůli Hlínovi Babiš Faltýnka několikrát seřval. Rozzlobilo ho, že se o tom po Praze veřejně mluvilo, a dokonce i psalo. Že to zkrátka dělají tak blbě, že to vrhá špatné světlo na celé ANO, které se proti podobným praktikám vždy vymezovalo,“ uvedl další zdroj z okolí premiéra Babiše.

Premiér to ostatně přiznal i veřejně. „Samozřejmě se mi to nelíbilo. Řekl jsem, že si to nepřeji. Pan Faltýnek argumentuje tím, že najít spolehlivého právníka, který je levný, je problém. Tomu rozumím, ale já bych to řešil jinak,“ reagoval Babiš. A pro Český rozhlas ještě dodal: „Já s panem Hlínou nemám nic společného a byl jsem zásadně proti jeho angažmá od počátku.“

Jaroslav Faltýnek proto dostal podle informací Neovlivní.cz loni před prázdninami od Babiše jasné ultimátum. Jeho znění je zhruba takové: Vaše (oba muži si i přes letitou spolupráci dodnes vykají) místo je ve sněmovně, to je Váš prostor a nikde jinde Vás nechci vidět.

A následně se jej opět Babiš osobně pokusil odřezat ještě od vlivu v Praze. Nechal z kandidátní listiny odstranit lidi, kteří byli loajální Faltýnkovi, jako byl například Karel Grabein Procházka. A jako nového lídra vybral na doporučení svých poradců Petra Stuchlíka.

„Jen co se to Faltýnek dozvěděl, hned se pokusil přes prostředníka u Stuchlíka objednat na schůzku. Jenže Stuchlík to nahlásil Babišovi a ten okamžitě Faltýnka znovu seřval,“ popsal současnou situaci mezi oběma politiky již citovaný Babišův spolupracovník ze sněmovny.

Sám Jaroslav Faltýnek o svém vztahu s premiérem zjevně mluvit nechce. Na žádost Neovlivní.cz o rozhovor na toto téma nijak nereagoval.

Jakkoli to navenek vypadá, že vztah Babiš–Faltýnek dostává obrovské trhliny, podle blízkých spolupracovníků to ve skutečnosti tak vážné není. Zcela určitě nejde o předzvěst toho, že by se Babiš rozhodl Faltýnka zbavit. A na tom se shoduje okolí obou politiků.

„Babiš ví, že loajálnějšího člověka nenajde. Celé to je jen vykázání Faltýnka do mezí, které mu Babiš sám vytyčil. Šéf to tak dělá se všemi,“ uvedl zdroj z Babišova okolí.

Faltýnkovi kolegové přiznávají, že místopředseda ANO poslední dobou po rozhovorech s Babišem opakovaně zuřil. Cítil se nedoceněný, měl pocit, že se předseda hnutí k němu chová nefér.

„To, že ho to naštvalo, ale neznamená, že půjde proti šéfovi. To neudělá nikdy. Je prostě Babišovi vděčný, že ho vytáhl z komunální politiky, nechal ho vybudovat zemědělskou část Agrofertu a tak mu dopomohl k řadě kontaktů. A v neposlední řadě ho coby vrcholového manažera také nechal donedávna vydělat,“ popsal Faltýnkovy pohnutky, proč být loajální za každé situace, jeden z jeho spolupracovníků.

Faltýnkovi podle něj nevadí ani to, že je k němu Babiš hrubý a častuje ho vulgárními výrazy. Na to si ostatně už dávno zvykl, takhle se choval lídr hnutí ANO ke svým vrcholovým manažerům v Agrofertu běžně. Jeho podřízení se naučili nechat po sobě všechno stékat. A kdo to nezvládl a nenaučil se to, ten odešel.

Odměnou pro ty, co vydrželi, byly slušné peníze. Jen pro ilustraci: za rok 2016 Faltýnek inkasoval v Agrofertu 4,6 milionu korun. Dnes už nemá oficiálně nic, protože kvůli zákonu o střetu zájmů z firmy odešel.