Nákup testů do škol: Podezření z praní špinavých peněz

V kauze figurují lidé, kteří zakládali firmy vyšetřované podle paragrafů o legalizaci výnosů z kriminální činnosti

Ministerstvo vnitra vybralo v soutěži na dodávky antigenních testů do škol společnost Tardigrad International Consulting. Jak upozornil web SeznamZprávy, nabídka firmy byla o 40 milionů dražší, než u dalšího z uchazečů. Firma nadto nesplnila podmínky tendru.


Ilustrace: Shutterstock.com

Navíc se ukazuje, že stát neví, kdo vlastně za neprůhlednou firmou stojí. Lidé, kteří se v příběhu objevují, mají podle zjištění Neovlivní.cz byznys na zakládání firem využívaných pro praní špinavých peněz.

Jediným vlastníkem Tardigrad International Consulting, která má základní kapitál pouhý tisíc korun, je společnost Tardigrad International LP se sídlem ve skotském Edinburgu. Byla založena v roce 2016 společnostmi Ardale Impex a Vessat Holding se sídlem na Marshallových ostrovech.

Dokumenty za britskou matku Tardigrad International podepisují dvě ženy s dominikánským pasem Janette St Luce a Deborah Merina Grant.

Všechny tyto údaje lze vyčíst z veřejně dostupného obchodního rejstříku.


Zdroj: Obchodní rejstřík

Jména obou žen pak figurují v analýze investigativního portálu Bellingcat,com, která popisuje fungování společností zapojených do praní špinavých peněz. Analýza s názvem Britská pračka peněz se zaměřila na firmy se sídlem ve Velké Británii a rozdělila je do čtyř skupin.

Janette St. Luce a Deborah Merina Grant z příběhu českých antigenních testů patří do skupiny dominikánských státních příslušníků, které Bellingcat zařadil mezi ty, co na zakázku zakládají společnosti, u nichž existuje podezření ze zapojení do mezinárodních operací na legalizaci výnosů ze zločinu.

“Dominikánskými státními příslušníky jsou Sandra Caesar, Kimora Renata Harris, Janette St Luce (také známá jako Janette Lucy St Luce), Deborah Merina Grant a Naomi Jno Pearl John,” stojí v analýze.

Jedna ze společností založená Janette St Luce – firma Corwald Transit – figurovala také v případu z roku 2016, v němž se Spojené státy snažily získat zpět pětadvacet milionů dolarů. Šlo o kauzu podvodu na “nejmenovanou americkou společnosti” a praní špinavých peněz. “Dne 22. července 2016 podaly USA žádost o zablokování peněz držených řadou společností, včetně Corwald Transit LP, SLP založené Jannette St Luce,” napsali analytici Bellingcat.

Zmiňovaný americký případ je popsán také ZDE.

Kdo za společností, kterou české ministerstvo vnitra vybralo jako dodavatele antigenních testů do škol, ve skutečnosti stojí, nejde z veřejně dostupných zdrojů vyčíst.

Ministr Jan Hamáček trvá na tom, že v soutěži proběhlo všechno standardně. “Navrhnul jsem panu premiérovi, že předložím na pondělní vládu veškeré podklady týkající se výběru testů do škol. Požádám i o účast bezpečnostních služeb. Vláda posoudí, zda komise složená ze zástupců MV, MZd a MŠMT postupovala správně na základě pondělního usnesení vlády,” oznámil dnes Hamáček.

Premiér nicméně obratem reagoval slovy, že chce, aby byl tendr zrušený. Děti podle něj stejně hned tak do školy nepůjdou, protože to s ohledem na vývoj nákazy není možné.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email