Návrat ruské mafie: investigace Neovlivní.cz potvrzena

Policie ve své výroční zprávě potvrdila, že se do České republiky v souvislosti s Putinovou válkou na Ukrajině stahují ruskojazyčné mafiánské klany a členové jejich rodin.

“Začalo to už dva měsíce před invazí. Pronajali si na rok a víc nejluxusnější hotely v Česku a nastěhovali tam své rodiny. Po letech relativního klidu jsou ruskojazyčné zločinecké gangy zpátky v České republice. Návrat ruské mafie souvisí s válkou Vladimira Putina na Ukrajiny, kvůli které se dali do pohybu právě i mafiáni,” tak začínala rozsáhlá investigace o návratu ruskojazyčných gangů do České republiky, kterou časopis Neovlivní.cz přinesl ve svém březnovém vydání.

Ilustrace: Shutterstock

Čtvrt roku poté zjištění redakce oficiálně potvrdila ve své výroční zprávě Národní centra pro boj s organizovaným zločinem.

“Pozorovaný je přesun členů postsovětských kriminálních struktur a rodinných příslušníků kriminálních autorit, který může vyústit v posílení trvalé přítomnosti ruskojazyčných kriminálních struktur v ČR, a to i v období po případném ukončení válečného konfliktu a návratu většiny
válečných uprchlíků na území domovského státu,” napsali policisté do své zprávy o situaci za rok 2022.

Ruská mafie je termín pro ruskojazyčné zločinecké gangy, mezi které patří Rusové, Ukrajinci, Gruzínci a další mafiáni ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Historie se tak opakuje. Poprvé si tu ruskojazyčné gangy rozparcelovaly území po rozpadu Sovětského svazu zkraje devadesátých let minulého století. A od té doby tu mají své vazby. Tentokrát ale bezpečnostní experti i lidé, kteří s ruskojazyčnými gangy osobně přišli do styku, varují: Může to být horší než v devadesátkách.

Jde jednak o to, že v podsvětí je mnohem více zbraní, což souvisí právě s válečným konfliktem. A jde o technologicky mnohem vyspělejší zbraně.

Ruskojazyčné mafie se navíc v posledních třiceti letech staly velmi úzce napojené na Kreml. A v Praze Putinův režim díky masivní vyhošťovací akci po kauze Vrbětice přišel v podstatě o kompletní zpravodajskou síť spojenou s ambasádou. “A pro případné operace Kremlu je můžou nahradit právě lidé z ruskojazyčných klanů,” napsal březnový časopis Neovlivní.cz. 

Ministr vnitra Vít Rakušan v časopise Neovlivní.cz ubezpečoval, že česká policie je připravena. Přesto je třeba zůstat s ohledem na reálné policejní zásahy proti ruské mafii ostražitý.

Jako příklad může posloužit nedávné fiasko u soudu, který zprostil obvinění hned několik mužů označených za členy Luhanské brigády. Ta dlouhodobě – už roky před válkou – působí v České republice, především v Brně, a jejími členy jsou hlavně Ukrajinci.


ČTĚTE TAKÉ: Návrat ruské mafie jako vedlejší efekt Putinovy války


Policie část jejích členů v roce 2021 pozatýkala a před soud dostala i jednoho ze šéfů Pavla Vasiljoviče Nykoljuka zvaného Paša Luhanský. Všichni z jeho brigády byli souzeni pro vydírání, kterým podle policie nutili své krajany k placení výpalného.


Investigaci jsme přinesli v březnovém časopise

„Pod pohrůžkou násilí či jiné újmy podezřelí od poškozených požadovali hrazení pravidelných měsíčních plateb v řádu tisíců korun do ‚obščaku‘, což je jakási společná zločinecká pokladna, s tím, že jim za to budou poskytovat ‚kryšu‘ neboli střechu, tedy ochranu před jinými zde údajně působícími zločineckými skupinami,“ tvrdili na adresu zatčených detektivové.

Jenže u soudu nedokázali svá podezření doložit. Neznamená to, že nešlo o mafiány. Nebo že se žádné vydírání nestalo. Policie jen neuměla sehnat dost důkazů.

„Je vysoká pravděpodobnost, že se to skutečně stalo. Ale pokud má soud sebemenší pochybnost, tak nemůže uznat vinu,“ komentoval práci policie předseda senátu Aleš Dufek.

Doplnil, že většina svědků odmítla vypovídat, případně řekli, že je nikdo nevydíral, což je podle Dufka nejstěžejnější důkaz. „Ti, kteří měli být vydíráni, tvrdí, že k žádnému vydírání nedošlo. Samozřejmě je možné, že měli strach, ale bez tohoto důkazu je těžké uznat vinu obžalovaných,“ uvedl Dufek.

O tom, jak to bylo s důkazy, svědčí i fakt, že se státní zástupkyně po zprošťujícím rozsudku ani neodvolala proti rozhodnutí soudu propustit obžalované z vazby. Nykoljuk nakonec od soudu odešel s podmínkou za přechovávání jedu, ke kterému se přiznal.

Bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity už roky upozorňuje, že politici by neměli problém mafií přehlížet a umožňovat tak policii, aby se zločineckým strukturám důsledně nevěnovala.

„Viděli jsme to už za pana Šlachty na ÚOOZ. Celorepublikové útvary se vrhly na politické kauzy, věnovaly se policejním válkám a tohle nebezpečí přehlížely. Ten skutečný hard organizovaný zločin nechávaly být. Spousta lidí z těch složek navíc odešla, byla tam velká fluktuace a institucionální paměť byla mizerná. A ve chvíli, kdy organizovaný zločin vycítil, že neexistují výraznější překážky, tak se sem začaly ty gangy zase stahovat. A válka na Ukrajině to pak urychlila,“ dodal Šmíd.

Osobně naději na rychlé zlepšení nevidí: „Dokud to tady nebude jako v Mexiku, bude to téma, které budou politici dál podceňovat. Neplatí to jen pro Českou republiku, ale i zavedenější demokracie. Mnohem častěji i ve světě politici operují hrozbou terorismu, někteří možná i proto, že s teroristy se málokdo zaplete. Kdežto s organizovaným zločinem je to riziko, že si zadáte, aniž to zpočátku tušíte, mnohem větší.“

Jména, fotografie a unikátní informace z podsvětí přinesl březnový časopis Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a získáte informační náskok.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email