Proč si lhát, Hrad je mocenské centrum, říká bývalý ministr

Hned dvě příčky v TOP 10 zákulisích hráčů patří mužům, kteří mají úzké vazby na prezidenta. Co dalšího prozradila nová mapa vlivu?

Když probíhala poslední volba prezidenta, řada politiků se snažila přesvědčit veřejnost, že je to role vlastně jen symbolická. Bez nějakého velkého vlivu. Opak je pravdou, jak po letech přiznává bývalý ministr Nečasovy vlády Kamil Jankovský.


Foto: Prezidentská kancelář

“Je hned několik věcí, které si žádají kontrasignaci prezidenta, a v tu chvíli se otevírá prostor pro obchod. V naší vládě to byl konsolidační balíček, ale v obráceném gardu amnestie. Hrad samozřejmě tu moc má, i když se všichni snaží říkat, že to je taková reprezentativní role. Ale každý z ministrů, který jede na Hrad, tak tam jede v předklonu. Přeci jen je to představitel státu a je to prezident. A je jedno, jestli je ten prezident špatný, nebo vynikající, prostě ten vztah k tomu prezidentovi všichni mají. I pan Babiš to pochopil velmi rychle, že se nevyplatí úplně válčit s Hradem,” popisuje v nebývale otevřeném rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz bývalý ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Po pádu Nečasovy vlády se vrátil do byznysu a i zpětně podle něj platí, že Hrad je mocenské centrum.

“Máme tři mocenská centra. Politické partaje, které ovládají ministerstva, vládu a parlament. Pak Hrad. A pak velké finanční skupiny, které tlačí na to, aby vláda nedělala kroky, které by jejich velkému byznysu mohly škodit. A pak máte nejrůznější lobbisty, kteří jsou na ně přilepení,” dodává Jankovský


ČTĚTE TAKÉ: Změny na Hradě byly nachystané už v létě. Prezident ale váhal


Jeho slova ostatně potvrzuje nová mapa vlivu, kterou přináší zářijový časopis Neolivní.cz. Hned dva vlivní muži s úzkými vazbami na Hrad se umístili v Top 10 zákulisního vlivu.

Nová mapa vlivu přináší také pohled do rozložení sil v okolí prezidenta a popisuje, jak byly nedávné personální změny na Hradě připraveny už v létě a až na žádost Petra Pavla byly pozastaveny. Nakonec prošly až minulý týden, kdy oslabilo křídlo těch, co s Pavlem prošli prezidentskou kampaní. Naopak posílili noví hráči v čele s kancléřkou Janou Vohralíkovou.

V posledních měsících panoval podle časopisu Neovlivní.cz nesoulad mezi nimi a těmi, kteří přišli s prezidentem až na Hrad. Situace se vyhrotila už během léta, kdy už byla dokonce reálně připravena změna, která se týká mluvčí Markéty Řehákové, píše časopis.

„Dokonce už byl vybraný člověk, který měl nastoupit. Prezident si to ale nakonec přebral, že je to vyslovení nedůvěry lidem, kteří s ním prošli kampaní, a požádal, aby byla rošáda zastavena. A to se také stalo,“ cituje časopis vysoce důvěryhodný zdroj z Hradu.

Prezident byl s Řehákovou i šéfkou kanceláře Lindou Jozwiak Kopeckou úzce spojený. Nakonec ale zvítězil pragmatický názor, že na své funkce, z nichž byly nyní odvolané, nestačí. Kopecká skončila úplně, Řeháková zůstala jen mluvčí.

“Řeháková nemá dostatek zkušeností, aby vedla tiskový odbor. Kopecká zase organizačně prezidenta zavalovala příliš velkým množství schůzek, z nichž ne všechny byly nezbytné, ” popsal důvody změn výše citovaný zdroj.

Na Hradě skončil i podnikatel Tomáš Richter, který dával dohromady tým poradců prezidenta a původně během kampaně sháněl sponzory. I u něj se nakonec ukázalo, že pro praktickou a profesionální politiku je nepoužitelný.

Kdo vládne politickému zákulisí? TOP 10 nejvlivnějších hráčů a příběhy spojené s novou mapou vlivu přináší magazín Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email