Změny na Hradě byly nachystané už v létě. Pavel ale váhal

V prezidentském týmu oslabují lidé, kteří stáli Petrovi Pavlovi po boku během kampaně. Kdo naopak posílil?

Markéta Řeháková opouští pozici ředitelky tiskového odboru prezidenta, zůstává jen mluvčí. Linda Jozwiak Kopecká končí coby šéfka kabinetu.

“Děkuji oběma za vykonanou práci a přeji jim hodně zdaru v profesním a soukromém životě”, uvedla v úterý kancléřka Jana Vohralíková. 


Všichni prezidentovi muži a ženy. Koláž: Neo

V praxi to znamená oslabení vlivu lidí, kteří stáli Petrovi Pavlovi po boku během kampaně. V posledních měsících panoval podle aktuálního čísla časopisu Neovlivní.cz nesoulad mezi nimi a těmi, kteří přišli s prezidentem až na Hrad.

Situace se vyhrotila už během léta, kdy už byla dokonce reálně připravena změna, která se týká mluvčí Řehákové, píše časopis.

„Dokonce už byl vybraný člověk, který měl nastoupit. Prezident si to ale nakonec přebral, že je to vyslovení nedůvěry lidem, kteří s ním prošli kampaní, a požádal, aby byla rošáda zastavena. A to se také stalo,“ cituje časopis vysoce důvěryhodný zdroj z Hradu.

Prezident byl s Řehákovou i Kopeckou úzce spojený. Nakonec ale zvítězil pragmatický názor, že na své funkce, z nichž byly nyní odvolané, nestačí.

“Řeháková nemá dostatek zkušeností, aby vedla tiskový odbor. Kopecká zase organizačně prezidenta zavalovala příliš velkým množství schůzek, z nichž ne všechny byly nezbytné, ” popsal důvody změn výše citovaný zdroj.

Popis personálních změn a boj o vliv v okolí prezidenta jsou součástí nové mapy vlivu, kterou přináší časopis Neovlivní.cz.

Ačkoli politici rádi tvrdí, že prezident v politickém uspořádání České republiky vlastně nemá žádnou moc, opak je pravdou, jak po letech přiznává bývalý ministr Kamil Jankovský.

„Je hned několik věcí, které si žádají kontrasignaci prezidenta, a v tu chvíli se otevírá prostor pro obchod. V naší vládě to byl konsolidační balíček, ale v obráceném gardu amnestie. Hrad samozřejmě tu moc má, i když se všichni snaží říkat, že to je taková reprezentativní role. Ale každý z ministrů, který jede na Hrad, tak tam jede v předklonu,“ popisuje v nezvykle otevřeném rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz.

Kdo vládne politickému zákulisí? TOP 10 nejvlivnějších hráčů a příběhy spojené s novou mapou vlivu přináší magazín Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email