(Ne)známí čeští mecenáši: Karel Janeček

Náš titulek není zcela přesný. Tváře mnohých z těch, kteří dnes patří mezi největší české filantropy, nejsou neznámé, občas prokmitnou zpravodajstvím. Většinou však kvůli úspěšnému byznysu, který dělají. Nedosahují na peníze, jimiž disponují lidé jako Petr Kellner, Andrej Babiš, Zdeněk Bakala či bývalý mocný šéf ČEZu Martin Roman  – i ti část svého jmění posílají na bohulibé účely. Lidé, o kterých je řeč, však z částek, které dokázali vydělat vlastními nápady a pílí, posílají nezanedbatelnou část do projektů, které považují za důležité. A osobně se v nich angažují.

Karel Janeček

Matematik, podnikatel, dnes známý především jako bojovník proti korupci. V roce 1995 založil společnost RSJ, která je jedním z největších obchodníků na světových burzách. Nikdy se netajil tím, že vydělal velké peníze. A že je hodlá vkládat do projektů, které jsou pro jeho mentalitu zásadní.

karel_janecek_rsj

Na sklonku roku 2010 tak spolu s hercem Janem Krausem a pivovarníkem Stanislavem Bernardem založili Nadační fond proti korupci, který podporuje projekty odhalující korupční jednání ve veřejné správě. Fond také začal udílet Cenu za odvahu lidem, kteří s vědomím osobních rizik upozornili na případy korupce ve svém okolí. Zatím posledním držitelem se stal Lukáš Wagenknecht, někdejší Babišův náměstek z ministerstva financí, který je podle NFPK příkladem poctivého úředníka.

“Povedlo se nám rozhýbat boj s korupcí v tomto státě, pyšný jsem zejména na naše angažmá v rozkrytí korupčních mechanismů v pražském Dopravním podniku, výraznou stopu náš fond zanechal také třeba v kauze informačních systémů na Ministerstvu práce a sociálních věcí a aktivní jsme byli také v legislativě, kde mimo jiné usilujeme o transparentnost veřejných zakázek a majetkových poměrů,” píše Janeček na stránkách protikorupčního fondu.

Kromě něj Janeček zakládal ještě dva další. Nadační fond pomoci a Nadační fond Neuron na podporu vědy. “Vždy jsem věděl, cítil a vnímal, že nejdůležitější oblastí lidské činnosti je věda, výzkum, poznání, vědění. Podporovat to, co považuji za minimálně jednu z nejdůležitějších oblastí, je pro mě naprostá priorita. Přináší mi to osobní uspokojení. Protože vím, že to co dělám, je správně.”

Svou motivaci pomáhat popsal Karel Janeček takto: “Lidé, kteří již něčeho dosáhli, jsou úspěšní, by měli mít společenskou zodpovědnost za to, co se děje a co se stane. Za to, abychom situaci zlepšili. Máme krizi hodnot, politické systémy jsou špatně. My, jako úspěšní lidé – nejen finančně – máme zodpovědnost za celek. Snad to do budoucna bude tak, že bude prestiží stát se mecenášem.”