Nová Stoka na obzoru: Evropský žalobce stíhá zakázky na Moravě

Hlavní podezřelý administroval soutěže po celé zemi, spolupracoval hlavně se stavebními firmami.

Policie pod dohledem žalobců z Úřadu evropské prokurátorky koncem května obvinila čtyři muže. Všichni jsou stíhaní kvůli podezření, že v Moravskoslezském kraji minimálně poslední dva roky ohýbali veřejné zakázky, na které plynuly miliony z evropských peněz. A u toho také upláceli.


Ilustrace: Shutterstock.com

Na první pohled banální příběh má ale všechny předpoklady proto, aby se z něj stala nová Stoka. Tentokrát ovšem s rozsahem po celé republice.

Vyplývá to z písemných dokumentů, které má Neovlivní.cz k dispozici. A také ze svědectví lidí spojených s případem, s nimiž redakce hovořila.

Klíčová postava příběhu je Milan K., majitel společnosti, která pro obce soutěže administrovala. Policie jej podezřívá, že vytvořil důmyslný systém, jak nad rámec smluvních vztahů vydělat na veřejných zakázkách.

Podle obvinění je šil na míru konkrétním spřízněným firmám. Dalším platil za to, že v soutěžích dělaly takzvané “křoví” a uplácel také neúspěšné uchazeče, aby stáhli své námitky k antimonopolnímu úřadu.

Milan K. je ve vazbě, takže se ke svému obvinění vyjádřit nemohl. Při výslechu rovněž odmítl vypovídat. Ostatní obvinění, které redakce Neovlivní.cz oslovila, o žádný veřejný komentář zatím zjevně nestojí.

“Nezlobte se, ale nemám žádný zájem se k tomu jakkoli vyjadřovat,” řekl Roman V., vrcholový manažer velké stavební společnosti z Třince.

A stejně reagovali i další.

Policie Milana K. a další tři obviněné prozatím stíhá v pěti konkrétních případech: za rekonstrukce základních škol na Karvinsku a Novojičínsku, opravu školky v polském pohraničí, úpravu kulturního a komunitního centra v Beskydech a rekonstrukci městského domu v Havířově.

Mezi stavebními firmami ovšem podle zjištění Neovlivní.cz případ vyvolal paniku napříč republikou. Milan K. totiž připravoval zakázky nejen pro obce a úřady z moravskoslezského kraje, ale i pro státní podniky, instituce či nemocnice po celé zemi.

Panika vypukla zejména poté, co se ukázalo, že policie má v případu hodiny tajně nahraných rozhovorů z odposlechů. A ty navíc podpořila výpověď korunního svědka, který byl účastníkem celé řady schůzek hlavních aktérů a rozhodl se spolupracovat s policií.


ČTĚTE TAKÉ: Pane starosto, jako člen protikorupčního hnutí to musíte chápat, ne?


A pak mají kriminalisté také doznání jednoho z obviněných, výše zmiňovaného Romana V. Při výslechu manipulace se zakázkami i úplatky přiznal.

Na základě jeho výpovědi si proto kriminalisté následně zapsali: “Podezřelému zpočátku přišlo, že zakázky Milan K. administruje přísným způsobem, tyto často sám napadal. Později se naučil kvalifikační podmínky číst a zjistil,, že za určitých podmínek se dají splnit. Asi po 5 letech od prvního setkání jej Milan K. kontaktoval se žádostí o osobní schůzku. Tehdy mu sdělil, že na veřejné zakázce, kterou administruje, je schopen nastavit kvalifikační podmínky takovým způsobem, aby tuto zakázku mohl vyhrát. Za tuto činnost požadoval procentuální podíl z ceny, kdy za zakázku do 20 mil. Kč požadoval 3 až 4 %, za zakázku nad 20 mil. Kč požadoval 2 %. Finance chtěl většinou hned po podpisu smlouvy. Schůzky probíhaly venku, mobilní telefony se odkládaly pryč.”

Tento záznam výpovědi Romana V. je součástí dokumentu o zahájení trestního stíhání, které policie předala všem čtyřem obviněným a také soudu, který rozhodoval o vazbě pro Milana K.

Policie nyní podle informací Neovlivní.cz hodlá prověřit i další zakázky, které firma Milana K. administrovala. A kromě toho se hodlá také zaměřit na starosty obcí a představitele úřadů, které zakázky zadávali.

“Jde o to zjistit, zda věděli, že zakázky provází korupce nebo se to dělo za jejich zády. Minimálně v několika případech je zřejmé, že o tom vědět museli,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.


Sabina Slonková: Kauza Stoka jako akce Čisté ruce II.


Policie oficiálně detaily případu nekomentuje. Dotazy, zda je počet obviněných konečný a zda se chystá stíhání o v dalších zakázkách, mluvčí moravskoslezské kriminálky nezodpověděla. “Můžeme obecně sdělit, že bylo zahájeno trestní stíhání čtyř osob. Dotazy ohledně konkrétních obvinění a další taktiky ale v tuto chvíli zodpovědět nelze,” uvedla Soňa Štětínská z krajské kriminálky.

Ve svých dokumentech pak policie popsala případ těmito slovy: “Společným jednáním po předchozí dohodě a za vzájemné součinnosti, vedeni společným úmyslem opatřit sobě neoprávněné výhody, závažným způsobem porušili závazná pravidla a podmínky zadávacího řízení ohledně veřejné zakázky tím, že vědomě pokřivili podmínky zadávacího řízení pro všechny zúčastněné osoby, když za účelem zajištění vítězství vlastní korporace ujednali s nejméně jedním účastníkem stažení námitek a později podnětu a odblokování realizace stavby, to vše za protiplnění ve formě úplatku, a takto záměrně jednali na úkor ostatních účastníků zadávacího řízení, jakož i dalších potenciálních uchazečů o získání zakázky, kterým byla odňata možnost reálně usilovat o úspěch v daném řízení a z toho plynoucí výhody v podobě přiměřeného zisku, získání reference, navýšení obratu apod.”

Rovněž Úřad evropského veřejného žalobce je zatím v poskytování informací úsporný. “EPPO nekomentuje probíhající vyšetřování ani veřejně nepotvrzuje, na kterých případech pracuje,” stojí v oficiálním stanovisku, které si redakce v úřadu vyžádala.

Případ má přidělený český zástupce v úřadu Radek Mezlík. Ještě v roli žalobce z vrchního státního zastupitelství v Olomouci to byl právě on, kdo rozjel brněnskou kauzu Stoka. “Jako evropský pověřený žalobce se kauzou zabývám, ale dále věc nemohu komentovat,” uvedl nyní na dotazy ohledně nové severomoravské kauzy.

Kteří starostové jsou v podezření? Jaké další zakázky bude policie zkoumat? Čtěte v Letním Speciálu Neovlivní.cz, který můžete objednávat už nyní v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email