O čínské peníze Slavia přijde. Ale ne kvůli Hřibovi

Prezident Miloš Zeman zaskočil fanoušky fotbalové Slavie oznámením, že nejstarší klub přijde o čínské peníze kvůli politice hlavního města v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že finanční injekce od Číňanů skutečně končí. Ovšem nijak to nesouvisí s Prahou. A nejde jen o Slavii.

Miloš Zeman tvrdí, že čínský penězovod do Slavie skončí, pokud Praha skutečně vypoví sesterskou smlouvu s Pekingem, jak už si odhlasovali pražští radní.

“Čína reaguje odvetnými opatřeními. Některé letecké linky mají být odkloněny do Chorvatska a má být zastaveno financování Slavie Praha,” prohlásil koncem minulého týdne prezident v televizi Barrandov a dodal:  “Slavia byla nejúspěšnější čínská investice v republice. Bohužel jedna z mála úspěšných, čehož lituji. O to více jsem ale obdivoval vzestup klubu a jeho úspěchy.”

Téma Slavie, údajných čínských miliard a konci jednoho příběhu chystáme do listopadového časopisu Neovlivní.cz

Jenže jak vyplývá ze zjištění Neovlivní.cz, čínská developerská skupina Sinobo Group, která Slavii vlastní už skoro rok, svůj úmysl ukončit financování klubu oznámila jejím představitelům už před několika týdny. A nijak to nesouvisí s Prahou.

“Investice, které byly spojeny s původním vlastníkem Slavie, firmou CEFC, v České republice končí. Původně šlo o politické rozhodnutí čínské vlády, že skrze čínské státní firmy se tu zalepí finanční díry vzniklé po zatčení majitele CEFC Jie Ťien-minga. S tím už je ale konec, hrozba skandálu byla z jejich pohledu zažehnaná,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj, který je informovaný o čínském postoji.

Zmiňovaná hrozba skandálu souvisela s tím, že zatčený Jie Ťien-ming je zvláštním ekonomickým poradcem prezidenta Miloše Zemana, kterého – jak už jsme popsali – jen využil a obelhal. Díky tomu šlo o delikátní záležitost a čínský prezident si podle insiderů nepřál, aby měl případ zatčení Zemanova poradce negativní dopad na úřad českého prezidenta.

Proto nařídil, aby aktiva Jie Ťien-mingova CEFC v Česku převzal státní CITIC. Žádné miliardy ale na to firma neobdržela, peníze na celou operaci si musela sehnat sama. V případě Slavie proto vstoupila do hry developerská skupina Sinobo Group, která je klientem státní firmy CITIC.

“Od začátku bylo jasné, že jde jen o dočasné řešení,” dodal již citovaný zdroj.

Šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík prezidentovo oznámení o konci čínských financí komentoval na twitteru slovy: “Prezident ČR pan Miloš Zeman označil Slavii za nejúspěšnější čínskou investice v České republice a dodal, že obdivuje vzestup klubu a jeho úspěchy. Děkuji za jeho ocenění a podporu. Věřím, ze se na tomto hodnocení ani v budoucnu nic nezmění.”

Oficiální stanovisko klubu pak zní: nic nekomentujeme. “Klub se plně soustředí na dění na fotbalovém trávníku, na ligu a událost našeho fotbalového roku – blížící se domácí zápas základní skupiny Ligy mistrů s FC Barcelona. Nepřísluší nám jakkoliv komentovat slova prezidenta ČR.”

Co bude se Slavií dál? Odkud ještě se Číňané hodlají stáhnout? Proč už českého prezidenta nepotřebují? Konec čínského příběhu chystáme pro předplatitele do listopadového tištěného časopisu Neovlivní.cz. Předplatit si jej můžete zde: