Pandoptikum

Rodinná přízeň s komunistickými generály. Čínská rozvědka. Tajný emisar čínského prezidenta. Taková spojení padala v souvislosti se skupinou CEFC v Česku nejčastěji. I proto způsobilo únorové zatčení zakladatele a majitele společnosti Jie Ťien-minga takový šok. Zároveň ale nabídlo poněkud jiný pohled na skupinu, které se povedlo okouzlit českého prezidenta Miloše Zemana až tak, že CEFC pomáhal otevírat dveře k byznysu a o jejích představitelích mluvil jako o „čínských přátelích“. Dnes je na stole varianta, že hlava státu naletěla tajemnému panu Jie. S ohledem na aktuální vývoj odemykáme text z dubnového tištěného magazínu Neovlivní.cz.

Jie Ťien-ming se stal speciálním poradcem prezidenta Miloše Zemana v dubnu 2015. Ve stejné době, kdy jeho společnost CEFC zahájila v České republice miliardové nákupy statusových symbolů, jakým je třeba nejstarší fotbalový klub Slavia. Sám Miloš Zeman tehdy oznamoval, že čínské investice dosáhnou do roku 2020 dvě stě třiceti miliard.

Realita? Centrální banka koncem března oznámila, že investice čínských firem v tuzemsku loni klesly na necelých šest miliard korun.

Těžko dnes říct, co přesně Jie Ťien-ming a jeho styčný důstojník pro Českou republiku Jaroslav Tvrdík prezidentovi naslibovali, že pustil do éteru takové číslo. Teprve po Jie Ťien-mingově zatčení se totiž ukázalo, co už zasvěcení tušili řadu měsíců: Sovy nejsou tím, čím se zdají být.

Čínské bajky I: Generál? Ne, dělník

Začalo to už před lety zmínkami v čínském tisku, kde o sobě Jie Ťien-ming utrousil či nechal rozšířit informace, že je vnukem generála Jie Ťien-jinga. Muže, který patří mezi „osm nesmrtelných“ čínského komunistického panteonu. Stejnou cestou se dostaly na veřejnost informace, že Jie Ťien-ming je v přízni s dalším generálem Jie Fejem.

Kdyby to tak bylo, patřil by Jie Ťien-ming mezi čínskou elitu s přístupem do nejvyšších kruhů. Znamenalo by to výsadní postavení a také krytá záda.

Jenže skutečný původ čtyřicetiletého muže, který se v roce 2014 se společností CEFC dostal na seznam pěti stovek firem s největším obratem sestavovaný magazínem Fortune, je jiný. Redakce Neovlivní.cz v minulých týdnech díky spolupracovníkům v Číně získala kompletní rodokmeny obou generálů.

Žádný vnuk jménem Jie Ťien-ming se v nich nevyskytuje.

Jie Ťien-jing měl podle oficiálních záznamů vnuka Jie Sin-fu a Ťie Čung-chao a vnučku Jie Ming-c’. Generál Jie Fej zase vnuka jménem Ťie Chaj-sing.

Zakladatel CEFC Jie Ťien-ming na titulce magazínu Fortune v roce 2016

Z čínských oficiálních dokumentů dále naopak vyplývá, že prezidentův poradce a majitel CEFC je z generace dřevařských dělníků z provincie Fu-ťien.

Ke stejnému závěru dospěl i pekingský magazín Caixin, který mimochodem jako první letos zveřejnil zprávu, že byl Jie Ťien-ming zatčen. Ani jeho reportéři nenašli žádné spojení s dynastiemi čínské elity. „Otec pana Jie se jmenoval Jie Naiging a jeho dědeček byl Jie Liou-čchun,“ odhalili reportéři Caixinu.

A podobné je to i s údajným angažmá Jie Ťien-minga v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské styky. Právě kvůli němu se začalo mluvit o spojení společnosti CEFC s čínskou vojenskou rozvědkou. Asociace má totiž stigma špionské organizace, byť je to podle byznysmenů, kteří v Číně dlouhodobě žijí a s nimiž redakce konzultovala zjištěné informace, spíše trafikou pro vysloužilé vojenské funkcionáře.

Jie Ťien-ming se sám ve výroční zprávě CEFC za rok 2012 pochlubil, že byl v asociaci zástupcem generálního tajemníka. Když se toho ale chopila česká média a začal rozvíjet špionskou linku, CEFC tuto informaci ze svého webu stáhla. Jenže zprávy mezitím pronikly až do čínského tisku a následně působení Jie Ťien-minga dementovala přímo Čínská asociace pro mezinárodní přátelské styky.

A ve finále pak CEFC vydala prohlášení, že pan Jie v asociaci nikdy nepůsobil.

Celou hru usnadnil fakt, že Jie Ťien-ming dlouhé roky úzkostlivě dbal na to, aby se o něm vědělo co nejméně. Čínská i zahraniční média jej titulují jako pana Záhadného. Dodnes se jim například nepodařilo vypátrat, odkud pocházely peníze na rozjezd jeho byznysu.

Novináři z magazínu Caixin, kteří jako jedni z mála měli možnost s ním mluvit, upozorňují na dva jeho výrazné rysy: sociální inteligenci a dokonalou sebeprezentaci. CEFC například nakoupila v šanghajských zahradách několik domů a každému významnému členovi společnosti přidělila byt a auto. „Vždycky tam stála flotila mercedesů. Sice z druhé ruky, ale to nikdo nevěděl. Obraz šéfa firmy byl dokonalý a ještě se uspokojily tužby manažerů,“ vypátrali novináři Caixinu.

Čínské bajky II: Někoho vám představím

Všechny tyto informace ale dávají logiku až poté, co se zasadí do kontextu. Majitel CEFC Jie Ťien-ming se zkrátka v Česku prezentoval jako byznysmen s exkluzivními kontakty na čínskou politickou a vojenskou elitu a muž s konexemi po celém světě. Stránky CEFC jej představují na fotografiích s někdejším americkým ministrem zahraničí Henry Kissingerem či šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem.

Ve skutečnosti ale Jie Ťien-ming potřeboval někoho, kdo by mu otevřel dveře k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. A tím někým se nakonec stal Miloš Zeman.

Šéf čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming v Pekingu s Milošem Zemanem na snímku ze září 2015. Prezident jej představil svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi. Repro: ČT

Bez Tvrdíkovy intervence a následné Zemanovy pomoci by se s ohledem na svůj původ k čínskému prezidentovi nemohl vůbec dostat.

A byl to právě český prezident, kdo v září 2015 přibral Jie Ťien-minga do své oficiální delegace a při pětidenní návštěvě Číny svému protějšku byznysmena představil. Redakci to potvrdili hned dva členové tehdejší Zemanovy mise, kteří českého prezidenta v Číně doprovázeli.

Výběr textů o CEFC:
» Čínské bajky, první díl: Zemanova poradce skutečně zatkli
» Čínské bajky, druhý díl: Tvrdík musí sehnat deset miliard
» Čínské bajky, třetí díl: Do Číny vyrazila s Tvrdíkem delegace z Hradu
» Čínská jízda 2018? Problémy s ČNB
» Nedvěd o Tvrdíkových Číňanech: Dluží mi miliony

„Čínského prezidenta se to evidentně dotklo. Řekl něco ve smyslu, jo vy jste ten. Sice mu podal ruku, ale už se s ním nechtěl nechat fotit v oficiální pozici,” popsal jeden z účastníků cesty. V podstatě stejnými slovy vylíčil setkání i další člen výpravy.

Oba zdroje pak pod příslibem anonymity shodně uvedly, že představení Jie Ťien-minga čínskému prezidentovi doprovázely ostré protesty tehdejšího šéfa Zemanova protokolu Jindřicha Forejta.

„Ten upozorňoval, že taková situace, kdy někdo představuje čínskému prezidentovi Číňana, je nepřípustná. Protestoval proti tomu, aby byl Jie Ťien-ming označovaný jako součást oficiální delegace. Na toto téma padla ostrá výměna názorů mezi Forejtem a Tvrdíkem. Řvali na sebe asi deset minut,” popsal jeden z již citovaných účastníků Zemanovy cesty.

Jindřich Forejt ani Hrad tyto informace i přes žádost Neovlivní.cz nijak nekomentovali. Na přímé otázky, proč bral Miloš Zeman Jie Ťien-minga jako součást delegace do Číny a kdo jej vlastně k českému prezidentovi přivedl, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček neodpověděl.

A mlčí i Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr ČSSD a dnešní zástupce CEFC pro Evropu. Na dotazy položené prostřednictvím SMS zprávy nereagoval. V posledních týdnech se k situaci kolem CEFC a zatčení Jie Ťien-minga vyjadřoval velmi sporadicky, byznysové dotazy odmítal komentovat s odkazem, že jde o záležitosti privátních firem.

Osobní schůzku pak odmítl se slovy: „Myslím, že by to nenaplnilo vaše očekávání. Já vám žádné informace senzačního charakteru dát nemohu.“

A proč vlastně Jie Ťien-ming potřeboval českého politika a k čínskému prezidentovi se coby majitel obří investiční skupiny nedostal sám? Důvodem jsou pravidla fungování čínské společnosti.

„Jediný způsob, jak mít jakýkoli vztah s prezidentem Si Ťin-pchingem, je patřit do rodiny nebo být ze spřízněné rodiny, být spolužákem nebo společně být v armádě. Elitáři mají vztahy zase jen s elitáři a ani to, když zbohatnete, vám nezajistí přístup k prezidentovi,” popsal pravidla hry český podnikatel, který v Číně působí už dvě desetiletí.

Čínské bajky III: Šanghajská mise

Nebyla to ale jen pomoc v podobě představení čínskému prezidentovi. Zakladatel CEFC má pro prezidenta – nebo jeho okolí – zjevně velkou cenu. Miloš Zeman jej ponechal v týmu svých poradců i poté, co byl Jie Ťien-ming v Číně zatčen. Stalo se tak demonstrativně v den oslav čínského nového roku v pátek 16. února.

Redakce Neovlivní.cz ověřovala informace o zadržení Jie Ťien-minga u byznysmenů a státních úředníků, kteří přímo v Číně zjišťovali, co se kolem skupiny CEFC a zvláštního prezidentova poradce odehrává.

„Ten den nebyl vybraný náhodně. Šlo o demonstraci, že Jie Ťien-ming nemůže počítat s žádnou přízní prezidenta,” popsal jeden z byznysmenů poté, co se v minulých dnech vrátil z Číny.

A do Číny v polovině března v utajení vycestovala i delegace z Hradu: prezidentův kancléř Vratislav Mynář a klíčový poradce Martin Nejedlý. Doprovázel je styčný důstojník CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík. Letadlo s VIP pasažéry odstartovalo z pražského letiště v Ruzyni v úterý 13. března odpoledne. Zpátky se vrátili koncem týdne.

„Přiletěli do Šanghaje, aby tu řešili situaci, která v posledních týdnech nastala,” uvedl jeden z byznysmenů, který sám zjišťuje v Číně, co se kolem CEFC děje.

Informaci o delegaci z Hradu si redakce potvrdila i u dalšího nezávislého zdroje. Samotným účastníkům mise se ale o ní vůbec mluvit nechtělo. Martin Nejedlý na přímý dotaz, zda jsou v Číně soukromě, nebo jde o oficiální hradní cestu, v telefonickém rozhovoru odpověděl: „Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat.”

Vratislav Mynář na SMS zprávu neodpověděl, mobilní telefon nezvedal. Stejně tak Jaroslav Tvrdík.

Mluvčí Hradu Ovčáček pak po třech hodinách na stejné otázky o povaze mise uvedl: „Do ČLR odcestovali z pověření Hradu.”

Když se pak Tvrdík a prezidentovi spolupracovníci vrátili, vydal Hrad prohlášení, ve kterém potvrdil, že Jie Ťien-ming je v Číně skutečně vyšetřovaný. Ale vlastně se nic neděje. „Vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC China,“ stojí v prohlášení.

Co přesně trojice emisarů v Šanghaji dělala, zůstává tajemstvím. Stejně jako to, proč odjeli zrovna v půli března. Nejedlý s Mynářem totiž kvůli cestě museli oželet oslavy prezidentova znovuzvolení na Pražském hradě. Mimochodem: právě díky jejich neúčasti na slavnostním večeru redakce začala pátrat, kde prezidentovi nejbližší spolupracovníci jsou, a jako první informovala o jejich cestě.

Naopak jisté je, že do Číny všichni tři nejeli pouze proto, aby si ověřili, že prezidentův poradce byl zatčen. Redakce Neovlivní.cz totiž získala ze dvou zdrojů informaci, že přímo Miloše Zemana o zadržení Jie Ťien-minga informovala dva týdny před výletem Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka i čínská velvyslankyně, kterou si prezident předvolal na Hrad.

Mluvčí Ovčáček i tuto informaci ponechal bez komentáře. „Čekáme na vyjasnění situace,” uvedl pouze.

Čínské bajky IV: Diplomat, lobbista a komunista

Jiří Ovčáček – a my s ním – bude na „vyjasnění situace“ čekat nejméně do 21. května. Do té doby jsou splatné dluhopisy CEFC, jejichž obchodování bylo po zadržení Jie Ťien-minga zastaveno. A do té doby musí čínský stát, který fakticky převzal kontrolu nad CEFC, rozhodnout, co dál.

„Co nestihnou vyřešit do 21. května, bude muset zaplatit čínský stát. V Číně mají ekonomické potíže CEFC mnohem větší rozměr než v Česku, protože mezi držiteli jejich dluhopisů je spousta obyčejných Číňanů. Je to tedy citlivý politický problém, čínská vláda si nemůže dovolit, aby tihle obyčejní lidé o své peníze přišli,“ popsal další ze zdrojů obeznámených se situací.

Koncem května pak má dorazit do Prahy „nucený správce“, který začne vypořádávat záležitosti evropské CEFC v čele s Jaroslavem Tvrdíkem. Byznysmeni se zkušeností z Číny se shodují v jednom: co bude vydělávat, to si nechají. Zbytek prodají.

Očekává se také, že se „nucený správce“ začne ptát, proč CEFC v Česku nakupovala právě za tolik peněz, za kolik nakoupila. A jestli nemohla třeba takové strojírny Žďas nakoupit levněji než za dvě miliardy. Bude to totiž on, kdo bude zpětně v Číně skládat účty, jak to v Praze vypořádal.

Ještě před jeho příjezdem se ale nejrůznější vlivové skupiny a zákulisní hráči začali připravovat, jak na celé situaci vydělat, případně mít vliv na vypořádání příběhu nebo na další vývoj česko-čínských vztahů.

Do zákulisního vyjednávání se tak podle informací Neovlivní.cz zapojili například bývalý diplomat a ministr zahraničí Jan Kohout, který dnes vede Institut nové hedvábné stezky, jakousi konkurenční organizaci Tvrdíkovy česko-čínské komory. Nebo třeba někdejší generální konzul v Šanghaji Michal Kuzmiak a také šéf českých komunistů Vojtěch Filip.

O detailech přitom nikdo z nich mluvit nechce. „Nezlobte se, ale nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odmítl žádost o rozhovor například Kuzmiak.

Vojtěch Filip připustil, že o případu CEFC jednal v pátek 10. března v Praze s delegací vládní čínské strany. Zdroje Neovlivní.cz přitom uvádějí, že na jednání zaznělo, že „nucený správce“ bude při vypořádání české pobočky CEFC naslouchat právě českým komunistům.

„Já se do toho vůbec nepletu, ale když se mě na názor zeptají, tak ho samozřejmě řeknu. Někdo to tady zařídil a zklamal. Takže jim určitě nedoporučím lidi, kteří jim budou mazat med kolem pusy, to nemám ve zvyku,“ komentoval to Filip, který se netají svými výhradami k Tvrdíkovi a fungování české filiálky CEFC.

Filip říká, že své výhrady v minulosti tlumočil jak ambasádě, tak prezidentovi Zemanovi. Hlava státu ale zjevně jeho slova nebrala vážně.

Hrad totiž navenek stále drží linii, že CEFC se stala obětí vnitropolitických záležitostí v Číně. Verzi o tom, že pan Jie v čele CEFC podváděl a jednou z jeho obětí se stal i Miloš Zeman, striktně odmítá.

„Myslíte si, že když někdo chystá nákup podílu v takové společnosti, jako je ruská ropná firma Rosněfť, tak že je ruská strana neproklepne? Kdyby to byl nějaký podvodníček, tak by se toho přece vůbec neúčastnili,“ říká jeden ze spolupracovníků prezidenta.

Že jde zjevně o jednotný výklad, dokumentuje i rozhovor Miloše Zemana v MF Dnes.  V pasáži o zatčení svého poradce řekl: „Byl jsem tím trochu překvapen, protože prezident Si Ťin-pching byl přítomen dohodě o kapitálovém vstupu CEFC do ruské Rosněfti. Tato skutečnost mě rozhodně nevedla k obavám. Nicméně prezident Si vede boj proti korupci, je klidně možné – i když u mě platí v zahraničí i doma presumpce neviny –, že tam k něčemu došlo.“

Čínské bajky V:  Zaplombovaný majetek

Zatímco Hrad i Jaroslav Tvrdík se po zatčení Jie Ťien-minga tvářili, že nemají dostatek informací, kdo je zjevně měl, byli byznysmeni, jejichž peníze jsou díky potížím CEFC v ohrožení.

Když Český rozhlas 28. února zveřejnil zprávu, že skupina J&T nechala zaplombovat nemovitosti CEFC v Praze včetně fotbalového stadionu Eden, kromě insiderů a slávistů tomu nikdo moc nevěnoval pozornost. Nikdo totiž v té době ještě netušil, co se mezitím odehrálo v Číně a o čem majitelé J&T evidentně měli přesné informace.

V té době už totiž čínské úřady měly zakladatele a hlavní postavu skupiny CEFC dvanáct dní pod zámkem. Jen se o tom ještě na veřejnosti nevědělo.

Zásah přišel hlavně kvůli ekonomické situaci CEFC, která svůj byznys – stejně jako většina čínských firem – postavila na úvěrech. Jenže CEFC se zjevně začala situace vymykat z rukou. Agentura Bloomberg už v prosinci označila stav CEFC za kritický, přičemž závazky odhadla v přepočtu na 400 miliard korun. Reuters později přidal informaci, že CEFC si půjčovala za mimořádně nevýhodných podmínek, úroky činily až 36 procent ročně. Zkrátka potřebovala hotovost.

A půjčovala si i česká pobočka. Právě od společnosti J&T, kde získala naposledy desetimiliardový úvěr.

Kromě toho ale Tvrdík plánoval navýšení podílu CEFC ve skupině Patrika Tkáče a Ivana Jakaboviče. CEFC tam má už deset procent, za dalších pětadvacet miliard Tvrdík plánoval dokoupení polovičního podílu skupiny. Měla to být největší transakce CEFC v Česku.

Jenže celý obchod o Vánocích stopla centrální banka s argumentem, že jí nejsou jasné finanční zdroje CEFC.

Nyní už je v podstatě jisté, že z transakce sešlo. Zbývá ji jen vypořádat. Pro J&T krach obchodu znamená spíše reputační než finanční riziko. Peníze má ošetřené. Jednak zmiňovanými plombami na nemovitostech CEFC a pak také podle informací Neovlivní.cz skrze jistinu, kterou Tvrdíkovi lidé složili před plánovaným navýšením podílu v J&T.

Tvrdík o detailech mluvit nechce. „Tohle jsou opravdu témata řešení dvou privátních subjektů,“ napsal v SMS zprávě.

Skupina J&T byla ale překvapivě konkrétnější. Už v den, kdy redakce Neovlivní.cz publikovala informace potvrzující zatčení Jie Ťien-minga a agentura Reuters vydala rozbor ekonomické situace CEFC, zveřejnili manažeři J&T jasný vzkaz Tvrdíkovi. Stálo v něm: „Pokud CEFC uspokojivě nevyvrátí zprávy o zásadních ekonomických problémech skupiny a jasně nevysvětlí důvody údajného stíhání jejího vrcholového představitele, je dokončení dlouho připravované transakce vstupu do J&T Finance Group nepřijatelné.”

Následně CEFC sama stáhla novou žádost o povolení ČNB ke vstupu do skupiny. (Aktualizace 17.5.: J&T odstavila Tvrdíka a spol. z vedení české pobočky CEFC a dosadila do firmy své manažery, aby ohlídala svých 11 miliard, které firmě půjčila)

A nakonec ještě zbývá poslední otázka: Co v této věci udělala tajná služba BIS? Věděla o problémech šéfa CEFC? Varovala Miloše Zemana? Předala mu nějaké informace o panu Jie?

„Ano, měli jsme informace o společnosti CEFC Europe působící na území ČR. Ty jsme průběžně předávali našim zákonným adresátům,“ reagoval na dotazy Neovlivní.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha. „Informace poskytované zákonným adresátům zásadně nekomentujeme. To mohou pouze oni, a to v souladu se zákonem o utajovaných informacích.“

Magazín Neovlivní.cz si můžete objednat až domů docela jednoduše, podívejte se na tento odkaz ». Předplatné můžete věnovat také jako dárek.