Ochranku bude mít i Havlíček. Schillerová strážce využívá k rychlé jízdě

Babišova vláda má nejvíc ministrů, kteří mají ze zákona přidělenou ochranku

Ministr průmyslu a obchodu bude z rozhodnutí vlády nově spadat mezi ty členy kabinetu, kteří mají ze zákona nárok na státem placenou ochranku. Karel Havlíček už ji využívá od prosince, tvrdí totiž, že byl ohrožený kvůli své účasti v uhelné komisi.


Vicepremiér, ministr průmyslu, ministr dopravy. A také ministr s bodyguardy. Foto: Ministerstvo průmyslu ČR

Babišova vláda tak vejde do historie mimo jiné jako kabinet s největším počtem ministrů, které bylo potřeba z veřejných peněz střežit. Už v době, kdy byl Andrej Babiš ministrem financí, prosadil si u tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky, že má mít státní ochranku i on. Do té doby si jí musel platit ze své kapsy.

Loni jsme pak popsali, že tento stav setrval i poté, co ho na financích vystřídala Alena Schillerová. Babišovu ochranku zdědila a nikdo už nezkoumal, jestli jí hrozí nějaké nebezpečí. Naopak – podle tehdejších informací Neovlivní.cz policie neměla jedinou informaci, že by chtěl Schillerové někdo ublížit.


ČTĚTE TAKÉ: K luxusnímu bytu Schillerové i doprovod. Za 4 mio ročně


Nikdy před tím v polistopadové historii tomu tak nebylo. Na ochranku měly vždy nárok kromě ministerského předsedy šéfové silových resortů: vnitra, obrany, spravedlnosti a zahraničí. Za Babiše tedy přibyl ministr financí a ministr průmyslu.

Návrh na bodyguardy pro Havlíčka podle záznamů vlády předložil ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček.

Náklady na ministerské tělesné strážce ročně dosahují minimálně čtyř milionů korun, pokud jde o typ ochrany, která má právě Schillerová. Ovšem číslo může být ještě vyšší díky zahraničním cestám, záleží na konkrétním programu, který tělesní strážci musí s ministrem absolvovat. Strážci se navíc musí střídat.

V době, kdy ochranku dostal Andrej Babiš, ČTK oficiálně psala o tom, že náklady na jednu denní směnu se odhadují na 82 tisíc korun. Sám Andrej Babiš tvrdil, že jsou výrazně nižší. “Na jeden měsíc je to asi 315 tisíc korun, což vychází na přibližně deset tisíc za den,” citovala jej ČTK.

A co ke své ochrance řekla v minulosti sama Alena Schillerová? Tvrdila, že bodyguard pro ni osobně je na místě. “Lidi máte různé. Mně píše celá řada lidí hezky, ale samozřejmě máte i takové, kteří nepíší hezky, a máte i lidi, kteří píší vulgárně a někdy i něco víc než vulgárně, protože jsem žena. Takže ochranka je na místě. A má to i pozitiva – když se někde potřebuju rychle dostat, oni to mají zmapované, zkontrolované, hlídají můj čas, takže mě na místo rychle dovezou,” svěřila se loni ministryně časopisu LP Life.

A jezdí s ní i domů do Brna. “Oni mě dovezou domů, a pokud už nebudu opouštět objekt, který je samozřejmě také nějak monitorován, odjedou do hotelu a jsou mi k dispozici na zavolání.”

Návrh na to, aby Schillerová o ochranku přišla, už tu předloni byl. Prosazoval jej poslanec za ČSSD Petr Dolínek, který označil za zbytečné, aby tělesné strážce využívali právě ministři financí. Návrh ale na vládě neprošel.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo průmyslu ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email