Očista od Babišových lidí se odsouvá. Zákon bude platit později

Fialova vláda slibovala důkladnou “deagrofertizaci” veřejného života do léta. Už teď je jasné, že to nestihne.

Plán Fialovy vlády do léta vyčistit úřady a ministerstva od lidí spojených s oligarchou Andrejem Babišem vzal za své. Novela služebního zákona, která měla umožnit kupříkladu zrušení pozic odborných náměstků, má začít platit až s prvním lednem 2023, tedy o půl roku později než byly původní plány.


Foto: Shutterstock.com

Zpoždění potvrdil na dotaz redakce Neovlivní.cz ministr vnitra a lídr STAN Vít Rakušan. Jak ale dodal, pokusí se termín účinnost zákona ještě zkrátit.

“Ještě bych chtěl otázku účinnosti otevřít. Alespoň od podzimu,” uvedl ministr Rakušan.

Novela teprve minulý týden prošla ve Sněmovně prvním čtením. Do té doby Sněmovna řešila především obstrukce Babišova hnutí ANO a SPD Okamury. Novelu tak ve zrychleném režimu nyní místo ministerstva vnitra předložila pětice vládních poslanců z koaličních stran. A bez zdlouhavého připomínkového řízení.

Navzdory tomu, že Andrej Babiš skončil v roli ministerského předsedy a jeho ministři opustili jednotlivé resorty už loni v prosinci, totiž jeho vliv na státní správu dál pokračuje. Za těch osm let se mu podařilo obsadit klíčové pozice zcela loajálními postavami. Tedy, loajálními k němu. Nikoli ke státu.

“Čeká nás nelehká práce vymést ten Augiášův chlév, který tady je. Použila bych pro to slovo deagrofertizace tohoto státu. Bohužel Andrej Babiš si udělal z České republiky pobočku svého holdingu a chtěl se stát jejím majitelem, to se mu naštěstí nepodařilo,” řekla loni po volbách dnešní předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

To, že očista nebude tak jednoduchá, jsme detailně popsali v únorovém časopise Neovlivní.cz. Služební zákon umožňuje vyhodit úředníka jen ve vybraných případech; například po odsouzení za úmyslný trestný čin nebo za opakované špatné hodnocení od nadřízeného. A to chvíli trvá. Jedinou rychlou cestou jsou takzvané systemizace. Tedy změna organizační struktury úřadu.

„Ta spočívá v tom, že ministr na vládu předloží novou organizační strukturu, kde různě přehází odbory v rámci sekcí, sekce zase trochu přejmenuje a to ho pak opravňuje i ke změně tzv. představených (tedy náměstků nebo ředitelů odborů nebo vedoucích oddělení),“ přiblížil pravidla hry ve svém článku pro časopis Neovlivní.cz dlouholetý státní úředník Ondřej Votruba.

A přidal také zdůvodnění, proč ani tenhle krok nelze udělat hned, jak nový ministr usedne do svého křesla. „Systemizace se původně dala měnit pouze dvakrát ročně (od 1. 1. a od 1. 7.), momentálně už je to jenom jednou ročně. To byl také důvod, proč první Babišova vláda kolem Vánoc 2017 dělala opravdu divoké čistky navzdory tomu, že nezískala důvěru,“ dodal Votruba.

A Fialova vláda tu systemizaci na konci loňského roku už provést nestihla, bylo jen krátce po jejím jmenování. Takže si ji zrežíroval ještě Andrej Babiš sám.

Bývalý premiér Babiš se přirozeně interpretaci, že rozesel na úřady svoje lidi, brání. Tvrdí, že to je lež. A jako argument používá výrok, že přece nikde není nikdo z Agrofertu.

„Jsem přesvědčený, že většina z těch současných politiků u moci tam je kvůli sobě, ne kvůli lidem. Jsou tam kvůli výhodám z funkcí a vysokým příjmům. Teď kvůli tomu nabírají na resorty své lidi a chtějí všechno měnit, mluví o ‚deagrofertizaci‘. To je ale nesmysl, my jsme nikam nedosazovali žádné členy hnutí a už vůbec ne nikoho z mé bývalé firmy. Je to absurdní, ničím nepodložená lež,“ svěřil se v rozvoru se svými Lidovými novinami.

Jenže je to jako s většinou jeho výroků. Nikdo netvrdí, že na úřadech jsou lidé z holdingu nebo straníci z ANO. Jsou to naopak lidé, kteří s ním na první pohled nijak spojeni nejsou. Ale uplynulé roky ukázaly, jak moc jsou pro něj důležití: drží nad ním ochrannou ruku při vyšetřování jeho kauz (jen Čapí hnízdo se táhne už třetí volební období), nebo kryli jeho střet zájmů, jak zjistili specializovaní auditoři napřímo řízení Evropskou komisí. „Ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo od auditorů špatné hodnocení za správu evropských dotací. Za to, že neposlechlo Evropskou komisi a neodepřelo Agrofertu peníze z EU,“ napsal s odvoláním na auditory web Seznam Zprávy.

A ještě jednu věc je třeba znovu připomenout. Nikdo nezdecimoval státní správu tak, jak Andrej Babiš. Během své první vlády v demisi spustil rozsáhlé čistky ve státním aparátu. Skryl je za výše popisovanou systemizaci, během níž přes noc zrušil desítky míst včetně pozic náměstků. A psalo se o „Babišově personální revoluci“.

„Počet odvolaných vysoce postavených úředníků po nástupu nové vlády naznačuje, že služební zákon účinně negarantuje odpolitizování státní správy,“ komentovala to tehdy Evropská komise.

To, že chce upravit personální obsazení státní správy k obrazu svému, bylo ostatně zřejmé hned, co k tomu poprvé dostal příležitost. Po vstupu na ministerstvo financí v roce 2014 Andrej Babiš podle tehdejších čísel týdeníku Ekonom vyměnil na 85 procent vyšších úředníků a šéfy daňové správy. Podobně hluboké byly změny na ministerstvu pro místní rozvoj, které rovněž ovládalo jeho ANO.

Personální čistky přicházejí vždy s každou novou vládou. Ta z dílny Andreje Babiše ale vynikala v jedné věci: na klíčové pozice se nově dostali především lidé, jejichž hlavní devizou nejsou odborné schopnosti, ale absolutní loajalita.

Detaily jsme popsali v časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a žádný text už neminete.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email