Odpadlíci z SPD promluvili: Hnutí je podvod na voliče

Zastrašování, umlčování a ve finále vylučování ze strany. Tak popisují Okamurovo hnutí lidé, kteří jej opustili

Ty příběhy jsou jako přes kopírák. Na začátku bylo velké nadšení, slova jako srdcaři a vlastenectví. A na konci pak zbylo velké zklamání. Seznam odpadlíků z hnutí SPD je za poslední roky dostatečně dlouhý.

Všichni ti, které Tomio Okamura vyloučil z SPD nebo odešli sami, v rozhovorech s Neovlivní.cz dnes mluví stejně: hnutí ani zdaleka není demokratickou stranou a SPD je podvodem na voliče.


Tomio Okamura Foto: Shutterstock

Nejnověji promluvil vyloučený místopředseda pražské buňky Robert Vašíček. Celý rozhovor ZDE.

Nyní předkládáme svědectví dalších jeho kolegů, kteří dopadli podobně.

“Ten, kdo do toho trochu vidí, ví, o co jde. Jedna věc je oficiální program, ale je to slibotechna. Jde jim jen o to udržet si fleky,” říká například John Vostenak, který svým odchodem předešel vyloučení. Jeho pozice v libereckém regionu byla příliš silná, vedení z Prahy se obávalo, že by mohl ohrožovat lidi z předních míst kandidátek.

“Šéf liberecké organizace Vích se chová jako diktátor, stěžoval jsem si do Prahy, ale ani ťuk. Neměli sebemenší zájem to řešit. O lidi jim skutečně nejde. Neprosazují věci, které jsou v zájmu lidí. Vidíte, jak ve sněmovně hlasují,” dodává Vostenak, který neúspěšně kandidoval v evropských volbách.

Své angažmá v Okamurově SPD považuje John Vostenak za největší zklamání: “Ztratil jsem ideály, na začátku jsem tomu skutečně věřil. Je to ale velké zklamání.”


ČTĚTE TAKÉ: Odpadlík od Okamury: SPD řídí kmotr Hrdlička


A podobně mluví i vyloučená krajská místopředsedkyně z Hradce Králové Luďka Tomešová. “Když zpětně sleduji kroky Tomia Okamury a dalších z vedení SPD, tak se obávám, že to je opravdu podvod na voliče. Trošku uděláme bubu, aby to nějak vypadalo, ale ve skutečnosti odmáváme něco úplně jiného. Zkrátka něco jiného říkají a něco jiného dělají.”

Bývaly přitom časy, kdy Luďka Tomešová předsedu SPD tvrdě hájila. To když musel vysvětlovat nejasnosti s financováním své předchozí partaje Úsvit. Dnes už by to neudělala.

“Hájila jsem ho, ale pak jsem zjistila, že do krajů na chod SPD nedávají ani korunu. Přitom jsme tu měli srdcaře, kteří se necpali do žádných funkích, chtěli jen pomoct. Za své jezdili ve svém volném čase, pomáhali partaji, dělali to rádi a Okamura je pak vyhodil na dlažbu.”

Peníze jsou zjevně bolavé téma i v SPD. Kdo se začne moct ptát, čekají jej potíže. A některé i vyloučení. Jako třeba podnikatele Pavla Hornáta z pražské organizace.

“Ptal jsem, jak je to s náklady na kampaň a proč šla většina peněz do novin, které tiskl místopředseda pražské SPD Čížek. Měl jsem podezření, že fakticky byl vytištěný zlomek. Rozhodně to celé nesedělo. Když jsem se po tom začal pídit, vyloučili mě. A jako za správného bolševického systému, vyhodili z SPD i mojí manželku,” vzpomíná dnes Hornát.

A jak dodává, není sám: “Průběžně se vylučují a vyhazují hromady lidí. Převážně ti, co se ptají a mají otázky třeba ohledně financování nebo ti, kteří jsou příliš úspěšní.”

Stejně jako jeho bývalí kolegové i on upozorňuje na rozpory mezi programem strany a faktickými činy jejích představitelů. “SPD je účelově založená strana. Ale rozhodně není demokratická, protože to, co je ve stanovách a programu a čemu jsem věřil, tak ve skutečnosti nic neznamená. Na začátku nás bylo hodně, kdo tomu věřil. A někteří věří dodneška, ale to jsou lidé, co nemají přístup k informacím a nebo jsou ve funkcích, a tam se žádný odpor netrpí,” říká Hornát.

Redakce Neovlivní.cz oslovila se žádostí o reakci i lídra SPD Okamuru. Od něj ani z kanceláře SPD ale zatím nic nedorazilo.

Tomio Okamura reagoval pouze na diskusních fórech na otázky svých příznivců. “Naši nepřátelé dnes šíří další zoufalou předvolební pomluvu o SPD. Prý SPD řídí jakýsi kmotr Hrdlička. Nemá smysl komentovat zoufalé lži a nesmysly neúspěšných politiků. Na nějakého podnikatele Hrdličku nemám ani telefon a nikdy jsem si s nim ani nevolal ani nepsal ani jsem s nim nikdy o ničem nejednal. Blíží se volby, takže lži a pomluv bude jen přibývat, protože má SPD dobré preference,” napsal Okamura na svém facebookovém profilu.

Do podobné situace se Tomio Okamura dostal i se svou bývalou stranou Úsvit. Tentokrát je ale situace pro něj nepříjemnější. Vyloučení straníci jsou totiž ochotni mluvit veřejně o tom, jak strana ve skutečnosti funguje. Ti z Úsvitu vystupovali vesměs anonymně a především s velkým časovým odstupem.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email