Opozice grilovala Černochovou. Komu přišel vhod její střet s Řehkou?

Obraz ješitné ministryně, která se plete, kam nemá, nebyl ucelený. Spor s Řehkou se odehrál v atmosféře tvrdého lobbingu v největší zakázce armádní historie.

Nedávný spor mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou řešili v úterý poslanci. Nedobrali se k ničemu, opozice ji jen zkusila potrápit.

“Jestli se situace vyřešila, je daleko jednodušší říct, že k něčemu došlo a je to vyřešeno, než dělat, že se nic nestalo,” popichoval ministryni poslanec ANO Josef Bělica.


Jana Černochová ve Vyškově v březnu 2023. Foto: Jan Schejbal / Ministerstvo obrany

Ministryně mezitím stačila svému předchůdci Lubomíru Metnarovi vmést do tváře, ať si nehraje na psychiatra a vynadat mu, proč jí ptá, zda chtěl Řehka rezignovat?

“Jak to mám vědět? To se ptáte mě?…Pane předsedo, pokud jste si za čtyři roky, co jste byl ministrem obrany, nepřečetl kompetenční zákon a nevěděl jste, jakou pravomoc máte jako ministr obrany, není to můj problém, ale váš problém,” ukončila rozpravu Černochová.

Poslanci přitom řešili jen jednu část celého příběhu: chování ministryně k podřízeným. To, za jakých okolností se spor dostal ven a komu přišel vhod, to už vynechali.

“Vše se odehrálo v atmosféře tvrdého lobbingu v největší zakázce armádní historie,” píše aktuální časopis Neovlivní.cz.

Ministryně Černochová zvolila v této zakázce cestu, která podle zjištění časopisu nebyla vhod některým zbrojařům. Už několik měsíců před tím navíc ve spřátelených médiích jela proti postupu ministryně tvrdá kampaň.

“Ve chvíli, kdy se zpráva o Řehkově rezignační hrozbě rozletěla po zpravodajských webech, byla ministryně na zahraniční cestě. Nemohla se bránit. A zveřejněné informace na první pohled vyznívaly jednoznačně: ministryně obrany Jana Černochová je hysterická ješita, plete se, kam nemá, a vojáci s ní už nemůžou vydržet. Jenže obraz předložený veřejnosti nebyl ucelený. Stejně tak se ukázalo, že Karel Řehka ve skutečnosti rezignovat nehodlal. Ale snažil se přesvědčit politiky, aby ministryni umravnili,” stojí v textu časopisu Neovlivní.cz. 

Co si Řehka od schůzky s prezidentem a premiérem sliboval? Komu přišla oslabená pozice ministryně vhod? A kdy můžeme čekat další střet? Detaily přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Jan Schejbal / Ministerstvo obrany

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email