© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ekologická katastrofa se stala symbolem neschopnosti úřadů najít skutečného viníka. Teď to má na stole soud.
Po více než dvou letech od havárie, při níž na desítkách kilometrů řeky Bečvy uhynulo na čtyřicet tun ryb, nastává v kauze další důležitý okamžik. Olomoucký krajský soud se „zastal“ státního zástupce Jiřího Sachra, který na základě policejního vyšetřování podal na jaře žalobu na společnost Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku.
Spis se vrací k okresnímu soudu, který ho přitom v květnu „rozcupoval”: Odmítl zahájit hlavní líčení kvůli nedostatečným důkazům.
„Není možné to s čistým srdcem poslat do hlavního líčení, protože z toho spisu a obžaloby nevyplývají důvody pro podání obžaloby,“ zdůvodnil postup předseda vsetínského soudu Pavel Kotrady. Soud požadoval, aby státní zástupce, respektive vyšetřovatelé dodali další důkazy. Jenže žalobce to odmítl a podal stížnost k nadřízenému krajskému soudu, který mu vyhověl.
Proč takto krajský soud rozhodl, není zatím jasné; svůj krok veřejně nezdůvodnil. Čeká se na vyhotovení písemného vyjádření, které se postupně dostane ke všem účastníkům.
ČTĚTE TAKÉ: Babiš staví miliardovou rezidenci
Rybáře z okolí Bečvy však rozhodnutí očividně překvapilo. Nevěří totiž, že by rožnovská Energoaqua byla viníkem, protože leží více než tři kilometry nad místem, kde začaly hynout první ryby. Nedokážou si představit, že by okresní soud změnil své květnové rozhodnutí o nedostatečných důkazech. A myslí si, že se opravdový viník nikdy nenajde.
„To mi opravdu hlava nebere,” okomentoval poslední justiční událost rybář Stanislav Pernický, který byl v září před dvěma lety u havárie na Bečvě mezi prvními a za svou angažovanost při vyšetřování této kauzy dostal prestižní ekologickou cenu Josefa Vavrouška.
Politici dnešní Fialovy vládní koalice ještě v opozici slibovali, že se zasadí o důsledné vyšetření a potrestání těch, kteří pátrání po viníkovi zpackali.
Jak to dopadlo? Co udělala pro případ současná vláda? Čtěte v aktuálním časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.