Pavlovo vs. Babišovo: Dvě sousední obce, dva rozdílné pohledy na svět

Stačí se po těch vesnicích projít a lze uhodnout, jak tady dopadají volby. I ty prezidentské.

Ty vesnice dělí jeden kopec. Obě leží v Ústeckém kraji pod Řípem, kousek od dálnice na Prahu. Jsou to jedny z nejstarších obcí v regionu a v Čechách vůbec, se starobylými kostely a všemi předpoklady stát se díky památné hoře Říp turistickou atrakcí.

Přesto jsou to dva odlišné světy. A odpovídají tomu i výsledky prvního kola prezidentských voleb. V jedné drtivě vyhrál Petr Pavel, v druhé už roky vždy vítězí Andrej Babiš.


Náves Kostomlat pod Řípem Repro: Googlemaps

V Kostomlatech pod Řípem dodnes některé domy nemají kanalizaci, mezi částí domů je místo obecních cest udusaná hlína a hlavní dominantou návsi je ruina někdejšího místního statku. Barokní kostel s románskými základy se naposledy opravoval před mnoha lety ještě díky tehdejšímu starostovi, bývalému komunistovi.

Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj z roku 2021 v Kostomlatech pod Řípem žije 434 lidí, z toho 193 ekonomicky aktivních. Nezaměstnaných tu bylo pětadvacet lidí. Z dospělých lidí tu má základní či neukončené vzdělání 90 lidí, 166 jich je vyučených nebo absolvovali střední školu bez maturity. Tu má v obci 64 lidí, vysokoškoláků tu žije devět.

Kostomlaty pod Řípem v minulosti vždy volily v prezidentské volbě Miloše Zemana. Letos v prvním kole Andreje Babiše, který tu vyhrál s 48,18 procenty. V minulých parlamentních volbách tu také zvítězilo jeho hnutí ANO, v těch předchozích rovněž a ještě před tím místní volili komunisty. Tradičně silné zastoupení tu má i Tomio Okamura.

A o vztahu Kostomlat pod Řípem k veřejným věcem symbolicky napovídá budova nádraží. Roky chátrá, část musela být kvůli havarijnímu stavu tržená. Budova sice patří státu, konkrétně Správě železnic, obec ale roky netlačila na to, aby se s nádražím cokoli událo.


Nádraží v Kostomlatech pod Řípem. Sem přijíždí lidé z práce a turisti. Repro: Mapy.cz

Ctiněves leží přes pole, čtvrt hodiny svižnou chůzí. I tady jezdí vlak, kamenná budova nádraží je ale pryč a místo ní stojí mobilní zastávka. Barokní kostel svatého Matouše je pečlivě udržovaný. Naproti obecnímu hostinci s plzeňskou dvanáctkou je nově vybudovaná náves. Květinovou výzdobu tu v létě mají i obecní budovy, nejen domy místních obyvatel.

Tady se snaží využít blízkosti Řípu coby turistické atrakce, ostatně i hostinec se jmenuje u Praotce Čecha.


Obecní hostinec ve Ctiněvsi Repro: Googlemaps

Ve Ctiněvsi k roku 2021 žilo podle údajů ministerstva pro místní rozvoj 379 lidí, ze 141 ekonomicky aktivních obyvatel byli v témže roce jen čtyři nezaměstnaní. Struktura vzdělání je dost podobná Kostomlatům, maturitu tu má jedenašedesát lidí, vysokoškoláků v obci žije osm.

Ve Ctiněvsi letos volili v prvním kole Petra Pavla, který tu dostal skoro 60 procent hlasů. Babiše si vybralo necelých dvaadvacet procent. Minulé parlamentní volby tu vyhrála koalice Spolu, ale v těsném závěsu za ní skončilo hnutí ANO (26,84 ku 25,26).

Jak Kostomlaty, tak Ctiněves patří mezi obce sousedící s Černoučkem, kde má Petr Pavel trvalé bydliště. Už na první pohled jsou to ale dva rozdílné světy. A podle toho pak dopadají i volby.


Náves ve Ctiněvsi Repro: Googlemaps

Zdroj náhledové foto: Googlemaps

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email