Pavučina vztahů: Kdo kryje Krnáčové záda na magistrátu

Pražská primátorka Adriana Krnáčová bude už v úterý bojovat o politické přežití. Opozice prosadila mimořádnou schůzi kvůli její roli ve výměně právníků, kteří zastupují město ve sporu o pronájem Škodova paláce. Kdo bude držet s primátorkou? Na koho se může spolehnout? Deník Neovlivní.cz sestavil pavučinu vztahů Adriany Krnáčové.

Je to zřejmé hned na první pohled. Tým klíčových lidí pražské primátorky tvoří na magistrátu z podstatné části právníci. Zkušenosti jejích předchůdců Svobody a Hudečka, které za hašení požárů z éry Pavla Béma stíhá policie, její obezřetnosti dávají za pravdu. Kdo jsou tedy ti, kteří Adrianě Krnáčové na Mariánském náměstí kryjí záda?

Vladimír Vořechovský – někdejší novinář z Novy, později manažer PR a marketingu skupiny Agrofert a dnes zástupce divize komunikace politické strany ANO. Kromě pražské primátorky radí i ministrům či poslancům za hnutí ANO. U Krnáčové je Vořechovský hlavní postavou v oblasti PR, konzultuje s ní všechny důležité kroky, chodí na magistrát. Jeho pozice je velmi silná, a to díky pevné vazbě s Andrejem Babišem. Dokonce se v zákulisí mluví o tom, že mu Krnáčovou hlídá. On sám ale svou pozici zlehčuje: “Popravdě si myslím, že ze mě zbytečně děláte víc, než jsem.” Vořechovský se nicméně účastní porad i strategických jednání (například s dodavateli tunelu Blanka). Aktuálně radí primátorce i s výběrem nového ředitele komunikace magistrátu, na kterém lídrovi hnutí ANO kvůli nelichotivému obrazu magistrátu velmi záleží.

Pavel Vopršal – právník, bývalý policista a někdejší předseda fakultního senátu Policejní akademie. Vede tým poradců Adriany Krnáčové. Dříve rovněž působil na ministerstvu vnitra jako kontrolor. Ostatně- nový mluvčí Krnáčové má přijít rovněž z vnitra – má se jím stát Vladimír Řepka.

Petr Prchal – právník, s Krnáčovou spolupracoval už před lety v Transparency International. Primátorce připomínkuje materiály z městské rady, zastupuje ji i na jednáních. “Paní primátorce poskytuji konzultance a poradenství z oblasti práva. V zásadě jakýkoliv problém, který paní primátorka řeší, má více či méně komplikovanou právní podstatu,” popsal svoji roli Prchal. V minulosti zastupoval například extremisty z Dělnické strany, když Ústavní soud řešil rozpuštění partaje. Známý je zejména díky svému zastupování pražského dopravního podniku v kauzách spojených s Ivem Rittigem, kdy žalobce Adam Borgula veřejně zapochyboval o některých Prchalových krocích, které podle návladního mohou připravit podnik o náhradu škody. Prchal to ale odmítá: “Údajné neuplatnění nároku na náhradu škody je opakovaně vysvětlovaný nesmysl. DPP je řádně přihlášen jako poškozený.”

Lucie Týcová -právnička, ředitelka primátorčiny kanceláře. Dříve pracovala s Krnáčovou na ministerstvu vnitra. Za úkol má podle magistrátních dokumentů “komplexní zpracování návrhů dlouhodobého vývoje politiky Prahy a potřeby informací. Dále zajišťování, organizace a kontrola výkonu samosprávných činností v oblasti dlouhodobého vývoje politiky Prahy a zabezpečení výkonu funkce primátorky”.

Ondřej Felix – předseda Komise Rady Prahy pro Informační a komunikační technologie. Respektovaný expert na IT, v minulosti působil například jako vedoucí české pobočky Oracle, jako ředitel této společnosti pro oblast veřejných služeb ve střední a východní Evropě, jako předseda představenstva Českého Telecomu a jako jeho generální ředitel. Na magistrátu má na starosti například bolestnou kauzu Opencard. Těší se stoprocentní důvěře primátorky.