© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Podle očekávání volby v Brně vyhrál. I přesto to vypadá, že primátorské křeslo nakonec neobhájí. Brněnské ANO v čele s Petrem Vokřálem ostatní strany včele s ODS vyšachovaly a sestavují koalici bez něj. Vokřál tedy hraje o vše. A hraje drsně. Ostatně umí to, i když má nálepku liberála v ANO. Má tedy dispozice k tomu, aby vývoj v Brně nakonec otočil? Napovídá detailní profil brněnského lídra ANO, který jsme přinesli v květnové magazínu Neovlivní.cz.
Když hnutí ANO vstupovalo do politiky, chlubilo se na billboardech řadou zajímavých osobností, vesměs liberálních tváří. Dnes už jich mnoho nezbývá. Namátkou – odešel europoslanec Pavel Telička, zmizel bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, odchod oznámili ministři Martin Stropnický, Robert Pelikán či Dan Ťok. Nejvýraznějším liberálem hnutí se tak téměř přes noc stal brněnský primátor a místopředseda strany Petr Vokřál. Proti svým odcházejícím kolegům má totiž jednu zásadní výhodu: Drží se Brna a odmítá přestoupit do celostátní politiky. Jenže – jak dlouho Vokřál vydrží?
Petr Vokřál o vstupu do politiky podle svých slov nikdy nepřemýšlel. Neměl to v plánu. A než se tak stalo, nechal se dlouho přemlouvat. Poprvé za ním s nabídkou přišel začátkem roku 2013 jeho dlouholetý známý z Prostějova, muž, se kterým se zná dnes už téměř dvacet let, Jaroslav Faltýnek. Tedy ten, kdo pro Andreje Babiše vystavěl hnutí ANO.
Chtěl Vokřála přesvědčit, aby za ANO kandidoval do Poslanecké sněmovny. Odmítl to. Byl opatrný, navíc do sněmovny nechtěl.
Kývl až napodruhé. A sice na nabídku stát se kandidátem ANO na brněnského primátora v roce 2014. Bylo mu to jistě blízké, z Brna pochází, celý život v něm žije a má v něm spoustu přátel. K tomu měl za zády tehdy už volbami vyzkoušené a úspěšné hnutí ANO, jeho fungující marketing; proti sobě pak mimořádně nepopulárního a částečně i vysmívaného osm let sloužícího primátora Romana Onderku z ČSSD. I tehdy ho přesvědčil Faltýnek.
„Známe se dlouhou dobu a nabízel mi zapojit se na celostátní úrovni. Nakonec jsem se rozhodl pomoci v Brně. Do pozice zdejšího lídra mě ale určitě nikdo neprotlačil. Přijal jsem výzvu od více lidí. Nikdy mě nenapadlo, že do politiky vstoupím. Ale není mi jedno, co se tu děje. Žiji tady s malými výjimkami celý život. Jak je město nyní spravováno, mě do politiky přivedlo,” vysvětloval na podzim roku 2014 v rozhovoru pro MF Dnes. Tedy v době, kdy se po měsících přemlouvání ke vstupu do politiky rozhoupal.
A uspěl. Komunální volby v Brně ANO vyhrálo, Vokřálovi se ale především velmi rychle podařilo složit koalici. Se svými partnery si den po vyhlášení výsledků potykal a po dalších šesti dnech s nimi domluvil koalici, která ideově odrážela jeho liberální vidění světa. Byl v ní s lidovci, zelenými a hlavně recesistickým občansko-politickým spolkem Žít Brno.
Vokřál se tak stal cenným lákadlem pro stále ubývající liberální voliče hnutí ANO a jeho význam rostl. Byl přesně tím, koho ANO potřebovalo. Do politiky totiž přišel s vizitkou úspěšného manažera mezinárodní společnosti – odpadové firmy A.S.A. Ve struktuře firmy dokázal vystoupat až nejvyšší příčky, když firmu z Vídně vedl. Jenže pak se dostal do střetu s akcionáři – budoucnost viděl jinak než oni – a s firmou se v roce 2013 rozešel.
Díky tomu měl i výhodu velmi solidního zázemí, které ho nedělá závislým na politické funkci. Jako kdyby vypadl z mustru ANO o úspěšných manažerech, kteří si do politiky nepřišli vydělat, ale „spasit“ Česko. Při nástupu do funkce přiznal, že má na účtech asi 20 milionů korun a několik nemovitostí a aut, na které si vydělal jako vrcholový manažer.
V Brně Vokřálova popularita stoupala a rostla i v samotném hnutí ANO. V únoru 2015 se stal místopředsedou hnutí, o dva roky později dostal nominaci dokonce i na post prvního místopředsedy.
„Respektuji s pokorou, že jsem nyní získal od jihomoravské organizace nominaci na prvního místopředsedu ANO. Musím ale kandidaturu velmi dobře zvážit. Být pravou rukou šéfa strany znamená trávit velkou část času v Praze věcmi, které zatím šly zcela mimo mě,“ vysvětloval v únoru 2017 MF Dnes. Kandidaturu nakonec stáhl. Bez zájmu o souboj ustoupil z cesty Jaroslavu Faltýnkovi, svému politickému spojenci. Zůstal tak řadovým místopředsedou hnutí.
I když Vokřál dosáhl v ANO na vysoké pozice a jeho popularita neklesá, mezi nejbližší Babišovy lidi rozhodně nepatří. Blízcí si nejsou v řadě politických postojů a hodnot, ale především proto, že už dvakrát odmítl jeho nabídku k postupu do vysoké politiky.
Nejprve se tak stalo před sněmovními volbami v roce 2013. Podruhé Vokřál Babiše odmítl před krajskými volbami v roce 2016. Babiš velmi stál o to, aby se právě Vokřál stal lídrem kandidátky, chtěl silného kandidáta, který by dokázal porazit jeho velkého politického rivala, tehdejšího jihomoravského hejtmana Michala Haška. Naléhal na něj opakovaně, přesvědčovali ho k tomu i lidé z Babišova štábu a okolí, marně. Vokřál odmítl.
Za sebe do čela kandidátky sehnal šéfa jihomoravských strážníků Bohumila Šimka, který neměl politické zkušenosti a už podle jeho prvních mediálních výstupů bylo znát, že mu chybí i razance. Vokřál se nechal jen napsat na kandidátku.
Hnutí ANO na jižní Moravě vyhrálo, o Šimkově výsledku nicméně výmluvně hovořilo rozdělení preferenčních hlasů. Vokřál jich ze 14. místa získal o necelou tisícovku víc a Bohumila Šimka přeskočil. Jak slíbil, zůstal ale jen řadovým zastupitelem.
Poradci Babiše se přitom v neformálních rozhovorech netajili tím, že o Šimkovi a jeho schopnosti vést kraj silně pochybují. „Ale máme tam Taťánu Malou, ta je skvělá,” dodávali. Babiš měl nicméně Vokřálovi jeho rozhodnutí za zlé.
Ani ve sněmovních volbách v roce 2017 Vokřál kandidovat nechtěl, byť opět dostal nabídku. A opět byla lákavá. Měl být totiž soupeřem tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky, který vedl na jižní Moravě sociálnědemokratickou kandidátku. Ale Vokřál opět řekl ne. Nakonec se nechal přesvědčit jen ke kandidatuře z posledního místa, ale i když získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů z 34 lidí na kandidátce, 5 procent nepřekročil a do sněmovny se nedostal.
Vokřál byl ve hře znovu i ve chvíli, kdy Babiš sestavoval svoji první vládu. Sám to příliš komentovat nechce, v kuloárech jeho jméno ale znělo. On opět odmítl s tím, že minimálně do konce volebního období je pro něj prioritou jihomoravská metropole.
Pak přišly prezidentské volby, ve kterých se Vokřál jednoznačně postavil na stranu Jiřího Drahoše. Jenže vyhrál Zeman a to pro Vokřála znamenalo, že další nabídku ke vstupu do vlády jen tak nedostane. Zemanovi by se totiž jeho jméno jistě příliš nelíbilo.
Ani Vokřálova kariéra ale není příběhem bez pochybení a politikaření. Mezi klíčové aspekty jeho kariéry patří už zmíněné úzké vazby na Jaroslava Faltýnka. Ty přišly na přetřes hlavně ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že právě brněnské ANO dosadilo Faltýnkova syna Jiřího do orgánů městské společnosti Teplárny Brno. Byť Vokřál obvinění z klientelismu odmítl, stín pochybnosti zůstal. Ostatně Faltýnkův syn se místa, z nějž mu plynulo 18 tisíc korun čistého, nakonec vzdal. Vokřál ale o Faltýnkovi nepochybuje.
„Nemám důvod se na některé věci pana Faltýnka ptát, protože ho znám patnáct let,“ řekl v březnu 2015 MF Dnes.
Další vysvětlování Vokřála čekalo kvůli – mírně řečeno – chaotickému financování brněnské buňky ANO. Mezi vlivné postavy tamního hnutí totiž patří rodina současné ministryně financí Aleny Schillerové. Její dcera Petra Rusňáková spolu s Vokřálem kandidovala na brněnský magistrát a stala se i radní. O problémy se ale postaral její muž, David Rusňák, který během pár let a za ne zcela jasných okolností vybudoval investiční skupinu DRFG, která se před pár lety vyhoupla jako kometa a svůj majetek vyčísluje v miliardách. Ostatně Brňané se o její existenci začali houfně dozvídat ve chvíli, kdy se DRFG stalo partnerem hokejové Komety Brno.
Rusňák za ANO nikdy nekandidoval, zařadil se ale mezi významné sponzory. V roce 2015 řekl, že hnutí daroval věcné dary v hodnotě přes milion korun. Jenže v roce 2017 server iRozhlas.cz prozkoumal výroční zprávy o hospodaření a Rusňákův dar nenašel. A Vokřál musel vysvětlovat. Řekl, že za zmatky kolem daru může hektická doba, kdy k daru došlo – tedy doba předvolební kampaně –, a díky tomu se darovací smlouva zkrátka někde zatoulala, nebyla podepsána a ani zaevidována.
Rusňák i jeho žena krátce po kauze z hnutí ANO odešli.
Dnes – po odchodu Roberta Pelikána či Martina Stropnického – zůstává Vokřál jednoznačně nejvýraznější tváří liberálního proudu v ANO.
V roce 2015 během vrcholící migrační krize a zároveň protiimigrační rétoriky mezi politiky včetně těch z ANO oznámil, že Brno je připraveno v případě potřeby uprchlíky přijmout. Kritikům, kteří se hned ozvali, vzkázal, že máme povinnost pomoci lidem v nouzi, stejně jako na Západě kdysi pomáhali emigrantům z Československa.
Později na sebe upoutal pozornost, když v Brně rozjel kampaň poválečného smíření s Němci, v Brně uspořádal Rok smíření a vyjádřil lítost nad poválečným vyhnáním Němců. Doma sklidil kritiku, za hranicemi pak uznání od německého prezidenta Joachima Gaucka.
Při sestavování vlády zásadně odmítal jakoukoliv spolupráci s hnutím SPD, několikrát zalitoval i toho, že by se kabinet měl opírat o hlasy komunistů. Ostatně Vokřál se netají svým názorem, že komunistická strana měla být po listopadu 1989 rozpuštěna. Sám řekl, že na magistrátu by s komunisty nespolupracoval.
Vokřál je navíc i výrazně pravicovější než aktuální politika ANO. Říká o sobě, že býval vždy voličem pravice, a po sněmovních volbách se netajil tím, že nejbližší by mu byla spolupráce s ODS, TOP 09 či lidovci. V prezidentských volbách pak, jak už bylo řečeno, jednoznačně podpořil Jiřího Drahoše. Podobně liberální postoje má v ANO i ostravský primátor Tomáš Macura.
V jedné klíčové věci je ale Vokřál stejně jako všichni v ANO zcela loajální. A sice v kauze Čapího hnízda, kde je Andrej Babiš obviněn z dotačního podvodu. Ani Vokřál to nebere za překážku, která by bránila Babišovi stát se premiérem.
A jak se on sám dívá na to, že liberálních hlasů v ANO ubývá? Jak dlouho zůstane on?
„Já osobně jsem už několikrát říkal, že nejsem zastáncem rychlých řešení, rychlého rozhodnutí, protože si myslím, že člověk má říct svůj názor, měl by si za ním stát, ale měl by za něho také bojovat. To znamená, uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Ale pokud se mě ptáte, zda okamžitě z toho chci vyvozovat důsledky formou nějakého útěku, tak ne. Já budu rád, když bude ta pluralita v rámci hnutí co nejširší,” řekl Vokřál nedávno v rozhovoru pro Český rozhlas. A dodal: „Pokud zůstanu sám, já jsem někdy takový trošku zarputilý, tak třeba mi to vydrží.”