Podmínka pro Ludvíka Ottu. Tečka za největším tajemstvím Václava Klause

Soudy v tichosti uzavřely případ automobilového závodníka a podnikatele Ludvíka Otta. Muže, od něhož si detektivové slibovali, že promluví o tajném švýcarském kontu Klausovy vládní ODS. Otto podle nejnovějších zjištění Neovlivní.cz vyvázl z aféry kolem financování ODS s dvouletou podmínkou. Do vězení tak nešel a o zahraničním účtu partaje dál mlčí.

“Ve Švýcarsku přece máme těch 170 milionů.” Věta, kterou 26. září 1997 pronesl hlavní manažer ODS Tomáš Ratiborský během debaty o koupi nového sídla strany. Věta, která před dvaceti lety přispěla k tomu, že padla vláda Václava Klause a následovaly předčasné volby. Vládní krizi předcházel největší finanční skandál devadesátých let: sponzoring vládních stran od podnikatelů, do jejichž rukou politici privatizovali státní majetek.

A Ludvík Otto v něm hrál ústřední roli.

Karta Ludvíka Otta na serveru vrchy.com, který se specializuje na automobilové závody

Ludvík Otto je totiž  mimo vybranou hrstku tehdejších politiků jediný, kdo zná pravdu o tajném kontu ODS. Šlo o účet v bance Credit Suisse ve Curychu, kde se podle pamětníků scházely peníze od zájemců o privatizaci a mluvil o něm výše zmiňovaný manažer Ratiborský. Z tohoto tajného účtu pak miliony podle policie putovaly mimo jiné na česká konta Ludvíka Otta, k němuž měli lidé ODS přístup skrze svého místopředsedu pro financování Libora Nováka.

Tajné financování ODS

– Skandál vypukl poté, co ODS uvedla do výroční zprávy o hospodaření dva vymyšlené dárce Lájose Bácse a Radjiva M. Sinhu.
– Ve skutečnosti se za nimi skrýval bývalý tenista Milan Šrejber, který zprivatizoval Třinecké železárny a poslal ODS skoro osm milionů.
– Za rozepsání Šrejbrova daru na Bácse a Sinhu a tím krácení daní byl později souzen místopředseda ODS Libor Novák, soud jej ale obžaloby zprostil.
– Na výkonné radě ODS také zazněla informace, že strana má v zahraničí 170 milionů. Byly na účtě, který policie vypátrala, ale Švýcaři odmítli odtajnit, kdo na něj posílal peníze.

Otto byl zatčen přesně před osmnácti lety,  v létě 1999. Policie jej obvinila z krácení daní a soud ho poslal do vazby. Definitivní verdikt ale padl po neuvěřitelných deseti letech.

Deník Neovlivní.cz nyní zjistil, že teprve v roce 2009 Nejvyšší soud definitivně stvrdil rozsudek, podle něhož byl Ludvík Otto odsouzen k dvouleté podmínce za to, že spolu se svým tehdejším obchodním partnerem krátili daň v souvislosti s financováním ODS. Nejvyšší soud rozhodoval v neveřejném zasedání, o rozsudku se tak dodnes nevědělo.

“Dovolání Ludvíka Otta se zamítá,” stojí v rozsudku Nejvyššího soudu z 22. dubna 2009, který má redakce k dispozici.

Původně přitom soudy Ludvíka Otta obžaloby opakovaně zprostily. Teprve po několika protestech státního zástupce padl verdikt vinen. Milionový daňový únik, který Otto podle soudu se svým partnerem “vyrobili” při práci na předvolební kampani ODS, soud trestal i s ohledem na časový odstup jen podmínkou.

Od vazebního stíhání Ludvíka Otta si ale kriminalisté tehdy slibovali úplně něco jiného, než doznání ohledně krácení daní. Věřili, že po tlakem situace promluví o kontu ODS. Otto ale v tomto směru s policií nijak nespolupracoval. Ve svém jediném rozhovoru, který kdysi poskytl autorce tohoto textu, připustil, že mu ze Švýcarska na jeho účet skutečně přišly miliony. Tvrdil ale, že to byl omyl a on peníze poslal zpět. Policie přitom zjistila, že na jeho účty celkem přišlo 100 milionů, které si spojila s financováním ODS. Otto navíc partaji půjčoval peníze, bezúročně a bez patřičných dokladů.

A proč měli lidé z ODS přístup k jeho účtu? Verze Ludvíka Otta byla neotřelá: “Libor Novák se mě ptal, jestli bych nevěděl o někom, kdo by mohl ODS půjčit peníze tak na týden na čtrnáct dní. Já jsem řekl: Dobře, zeptám se doma. Pak jsem řekl, že v tom mohu figurovat, takže jsem jim půjčil jednou a pak podruhé. Pak Novák přišel, že jsem pořád pryč, a bylo by proto jednodušší, kdyby mohl v případě potřeby vybírat peníze sám. Takže měl ke kontu přístup.”

O detailech ale tehdy mluvit nechtěl. A ani dnes na své strategii nic nezměnil. S novináři nekomunikuje.

Pátrání policie po kontě nakonec skončilo ve ztracenu, významně jej narušila opoziční smlouva. Tehdejší vláda Zemanovy ČSSD, kterou z opozičních lavic jistila Klausova ODS, v podstatě vylučovala objektivní vyšetřování politicky citlivých kauz. Státní zastupitelství sice oznámilo, že účet existuje, policie dokonce poslala do Švýcarska několik žádostí o právní pomoc, kdo na něj posílal peníze ale nikdy nedokázala odhalit.

Václav Klaus existenci konta vždy odmítal se slovy, že on o něm nic neví.

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje kauzy s politickým přesahem. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly