Politici o problémech pošty věděli. Neudělali ale nic

Poprvé byl státní podnik ve ztrátě v roce 2018. Přesto od té doby politici nechali poštu dál padat do červených čísel.

Problémy státní pošty, která se ocitla před krachem, mohly být dávno vyřešeny a situace nikdy nemusela dojít tak daleko. Dubnové vydání časopisu Neovlivní.cz přináší investigaci o tom, že politici o potížích státního podniku věděli. Nechali to ale být.


Česká Poštovna na Sněžce. Kromě toho, že odtud můžete poslat pohled, jde také o nejvýše umístěnou stavbu v České republice. Foto: Shutterstock

“Už v roce 2018, v éře vlády Andreje Babiše (ANO), skončila státní pošta – poprvé za celou svoji existenci – ve ztrátě. A od té doby se z ní už nedostala. Politici jí přes veřejné ujišťování a sliby fakticky nijak nepomohli,” píše časopis Neovlivní.cz.

Za rok 2018 pošta vykázala ztrátu 275 milionů korun proti předchozímu zisku 91 milionů. Skutečná provozní ztráta bez započítání pohledávky vůči státu za univerzální službu byla 1,075 miliardy. Ani to s tehdejší Babišovou vládou nepohnulo natolik, aby poště reálně pomohla.

Hned několik bývalých ředitelů státní pošty pro časopis potvrdilo, že transformační kroky už byly připraveny. Jenže k nim nikdy nedošlo.

Naposledy Fialova vláda hodila pod stůl kroky připravené za předchozí vlády a připravila vlastní.

“Po bitvě je každý generál, ale restrukturalizace byla už za nás schválená. A za nové vlády se hodila do koše a připravila se nová. Jde to na vrub jim, už to nemají na koho hodit, jsou tam skoro rok a půl,“ říká na adresu Fialovy vlády odvolaný člen dozorčí rady a politik Jan Birke.

Současní vládní politici ale říkají, že transformační kroky připravené v Babišově éře byly nedostatečné a poštu by nezachránily. Oligarcha měl navíc na poště své vlastní zájmy, jeho holdingová firma získávala v podniku stamilionové zakázky.

Kdo hatil záchranu pošty? Proč politici odmítali radikální řez v podniku? A má ještě státní firma vůbec šanci přežít? Čtěte v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který můžete objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email