Potvrzeno: Policie žádá žalobce, aby postavil premiéra před soud

Po více než dvou letech policie ukončila vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo a formálně navrhla žalobci, aby poslal českého premiéra Andreje Babiše a jeho rodinu před soud kvůli podezření z podvodu. Návrh se podle informací Neovlivní.cz týká všech obviněných, včetně premiéra a jeho manželky. Definitivní slovo bude mít žalobce Jaroslav Šaroch.

Policie v obvinění premiéra vycházela i z informací, které jsme zveřejnili na Neovlivní.cz. Jde o články o původní žádosti o padesátimilionovou dotaci, v nichž jsme vycházeli z do té doby neznámých dokumentů. Ty si policie následně od redakce vyžádala.

Ukázka z posudku od Karla Mojžišíka. Repro: Neo

Článek jsme publikovali v květnu 2017 v tištěném magazínu Neovlivní.cz s názvem Čapí hnízdo: Od začátku to byl podvod. Objevené dokumenty totiž odhalily, že žádost o dotaci na luxusní komplex vicepremiéra Andreje Babiše obsahovala nepravdivé údaje a neměla být vůbec udělena. Šlo o doklady, na nichž byl mimo jiné i podpis přímo lídra hnutí ANO.

V žádosti o dotaci byly uvedené údaje, které zkreslovaly ekonomickou stránku projektu Čapí hnízdo.

Inženýr Karel Mojžišík, kterého si dotační úřad najal na expertní posudek a pak jej zatajil, podle tehdejších zjištění Neovlivní.cz jasně konstatoval, že předložený projekt nebyl životaschopný.

Na přímý dotaz, jestli podle jeho názoru měla být dotace udělena, to pak v rozhovoru s redakcí potvrdil: „Myslím si, že ne. Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala.“

Ve svém posudku tehdy před lety k žádosti o dotaci na Čapí hnízdo napsal: „V žádosti je nepřesvědčivě zpracována oblast průchodnosti investičního cash flow a rovněž oblast průchodnosti provozního cash flow, a tedy i finanční udržitelnost provozu vykazuje u důležitých položek podstatné nejasnosti či závady.“

Důkazy o tom, že šlo od počátku o podvod, najdete v tomto článku.

Andrej Babiš už několik let odmítá, že by se dopustil čehokoli protiprávního. A vyšetřování označuje za kampaň. Podobný je i jeho komentář k návrhu policie na obžalobu: “Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot.”

Původní text o tom, že šlo o podvod, vyšel v roce 2017 v tomto čísle tištěného magazínu Neovlivní.cz:

Koláž: aTeo