Pozice Zemana se kýve, Benešová mluví o odvolání

Nejvyššího státního zástupce zatím ale zachránilo angažmá v kauze Vrbětice

V politickém zákulisí se už několik dní mluví o odvolání Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Podle některých zpráv už má dokonce ministryně spravedlnosti Marie Benešová připravený pro vládu návrh na jeho odvolání.

“Objevily se tu informace, že Benešová přinese návrh už na pondělní vládu, ale nakonec to neudělala. Ale prý byla rozzlobená,” popsal zákulisní spekulace vysoce důvěryhodný zdroj blízký vládě.


Ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Foto: Úřad vlády ČR

Pavla Zemana mělo dočasně zachránit to, že veřejně vystupoval v kauze Vrbětice. Premiér Andrej Babiš se obával, že odchod klíčové postavy státního zastupitelství v situaci, kdy je Česko v diplomatické válce s Ruskem, by zemi oslabilo a byl by to navenek špatný signál ke spojencům.

Sama Marie Benešová spekulace o odchodu Pavla Zemana přiživila v dnešním rozhovoru pro list Právo.

“Že s ním nemám idylické vztahy, je obecně známé, protože zásadně nedodržuje dohody. Něco jiného říká, něco jiného koná. Řekla bych, že delší dobu už se spíš stará o své budoucí uplatnění, než o soustavu státního zastupitelství a hledá si spíš taková nějaká lepší místa. Pak má průšvih v kauze Czerninů, protože tady posuzuje střety zájmů jiných a sám byl v této kauze ve střetu zájmů. Pořád ještě zkoumáme rozsah, v jakém bude zřejmě podána kárná žaloba,” uvedla Benešová.

A rovnou řekla, že pokud žaloba padne, Zeman končí. “Pokud bude podána kárná žaloba, tak jako tohle nemůže dělat nejvyšší státní zástupce. To je ztráta morálního kreditu,” dodala.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email