Praha řeší, jak příště nepustit traktory do města

Stačí změnit zóny, kam nesmí těžké stroje. Ty byly vymezeny už před mnoha lety.

Zatímco Varšava před pár dny zakázala demonstrujícím farmářům, aby do města přijeli s traktory a zablokovali jej, Praha těžké stroje pustila až k úřadu vlády. Zástupci města tvrdí, že zákaz vydat nemohli. Současně ale slibují, že zapracují na tom, aby se to změnilo.


Traktory protestujících farmářů dorazily až před úřad vlády. Jeden ze zemědělců vysypal na silnici hnůj a trasu zablokoval Foto: Policie ČR

Není to totiž nic složitého. Stačí změnit zóny, kam smí těžká technika.

“Otázkou změny vymezení zón se zákazem vjezdu vozidel nad 3,5 t, respektive 6 t se intenzivně zabýváme. S ohledem na to, že k vyhlášení jejich stávající podoby došlo před velmi dlouhou dobou, tak je na místě provést komplexní reformu,” reagoval na dotaz Neovlivní.cz náměstek primátora Zdeněk Hřib zodpovědný za dopravu ve městě. 

Varšava svůj zákaz vjezdu pro traktory odůvodnila rizikem, že stroje poškodí silnice. Praha ale před čtvrteční demonstrací tvrdila, že nemůže postupovat stejně. Odvolávala se na nedávný verdikt městského soudu, který zrušil rozhodnutí města změnit trasu demonstrantů za nižší rychlost jízdy. Soud konstatoval, že i blokování dopravy je legitimní protest a odvolal se na listinu základních práv a svobod, která zakotvuje právo na demonstrace.

Jenže o zničení silnic těžkými traktory rozsudek nic neříkal. Přesto město i policisté stroje do centra pustili.

Náměstek Hřib navíc uvedl, že protestující zemědělci ve čtvrtek porušili i současná pravidla hry. “Problém je v tom, že protest neproběhl zcela legálně už podle stávajících pravidel. Protestující jsou podezřelí ze spáchání několika přestupků a zabývá se tím policie, ” dodal.

Policie už oznámila, že vyšetřuje jednoho z farmářů, který přímo před úřad vlády z korby vysypal hnůj. “Řidiče, který vysypal hnůj na silnici, zajistili a na osobní svobodě omezili policisté z ochranné služby. Je podezřelý z několika přestupků,” uvedla policie.

Vyšetřování čeká i farmáře, který s traktorem vjel do Letenského tunelu a narazil do dalšího auta. Podle policie totiž vjel do protisměru. “V tuto chvíli také v Letenském tunelu řešíme dopravní nehodu traktoru, který se v protisměru čelně střetl s osobním vozidlem. Jeden člověk z osobního auta je zraněný,” stojí ve stanovisku policie.

Zdroj náhledové foto: Policie ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email