Prezidentem je Petr Pavel. Andrej Babiš utrpěl největší porážku

Éra Miloše Zemana skončila a Andrej Babiš má k tomu nakročeno.

Petr Pavel je novým českým prezidentem. Po sečtení tří čtvrtin okrsků získává 56,16 % hlasů. Andrej Babiš za ním zaostává o 400 000 hlasů za svým ziskem z prvního kola.

Pavel už poděkoval všem svým voličům i těm, kteří ho nevolili. Slíbil, že vrátí na Hrad důstojnost a hodnoty. “Měli bychom si přát ČR, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale pohodou,” řekl ve svém prvním vystoupení k volbám.

Náskok Pavla se zvyšoval s každým sečteným okrskem. Podle shodných predikcí portálu SeznamZprávy a společnosti Blindspot AI, která využívá umělou inteligenci, už bylo po sečtení prvních okrsků jasné, že Pavel náskok udrží a stane se příštím českým prezidentem.

Foto: Tým Petra Pavla

Predikce umělé inteligence @Blindspot_AI, která úspěšně předpověděla i výsledky prvního kola, dokonce říká, že Petr Pavel zvítězil o více než patnáct procent.

Volební účast se přibližuje k 70 procentům.

Petrovi Pavlovi už odpoledne přicházely první gratulace. A to například od jeho soupeřky v prvním kole Danuše Nerudové, která jej pro druhé kolo významně podpořila.

Premiér Petr Fiala pak k prezidentské volbě řekl: “Především gratuluji Petru Pavlovi ke zvolení v pořadí čtvrtým prezidentem České republiky. Vyhrál občanský kandidát, vyhrály hodnoty, které reprezentoval. To je mimořádně důležitá zpráva.” A dodal, že věří, že to je začátek konce Andreje Babiše v politice.

Alena Schillerová naopak říká, že to rozhodně není propadák. “Je to historický počet hlasů pro hnutí ANO,” komentovala průběžné výsledky.

Andrej Babiš se zatím na veřejnosti neobjevil.

Petr Pavel převezme úřad od prezidenta Miloše Zemana, jemuž mandát skončí 8. března.

Průběžně aktualizujeme.

Zdroj náhledové foto: Tým PP

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email