30 let od pádu komunismu. Stráví premiér výročí v USA?

Prezident Miloš Zeman už oznámil, že se oslav třicátého výročí pádu komunismu v České republice nezúčastní. Premiér Andrej Babiš se na přímou otázku zatím odpovědi vyhnul. Podle zjištění Neovlivní.cz je ve hře varianta, že by dny kolem 17. listopadu pobýval v USA.

Hlava státu bude výročí konce komunistického režimu trávit opět v ústraní. “Právě protože je to 30. výročí, tak ho budou oslavovat především ti, kteří na té Letné (tehdy v roce 1989 pozn NEO)  vůbec nebyli. Já se tomu samozřejmě nedivím, takový je život. Takže zavzpomínám si doma, zapálím svíčku,” oznámil Miloš Zeman prostřednictvím deníku Blesk.

To premiér Andrej Babiš se zatím veřejně nevyjádřil. Každopádně z okruhu jeho spolupracovníků redakce Neovlivní.cz získala informace, že předseda vlády vážně zvažuje, že ani on by se veřejných oslav nezúčastnil. Nezávisle na tom se v komunitě Čechoameričanů začala šířit informace, že v půlce listopadu by měl premiér přicestovat do Texasu.

Důvodům, proč premiér zvažuje svoji neúčast na oslavách pádu komunismu, se věnujeme v říjnovém magazínu Neovlivní.cz, který je právě v tiskárně.

Na 16. listopadu je ve městě La Grange naplánovaná slavnostní večeře, kde se s Andrejem Babišem předběžně počítá. Na stejný den pak v Praze chystá spolek Milion chvilek další masovou demonstraci na Letné proti premiérově politice.

Jestli Andrej Babiš nakonec skutečně dorazí do Texasu nebo zůstane v Praze, to zatím podle informací Neovlivní.cz není definitivně rozhodnuto.

Každopádně z vyjádření honorárního konzula v Texasu Briana Vanicka je zřejmé, že večeře v Texasu není oficiální akcí plánovanou skrze ministerstvo zahraničních věcí, jak bývá u premiérových zahraničních cest obvyklé. Vaníček totiž Neovlivní.cz sdělil, že pokud se taková večeře chystá, jde to mimo něj.

“O žádné cestě premiéra Babiše do Texasu v listopadu nevím,” uvedl Vanicek.

Sám Andrej Babiš se odpovědi na to, kde bude trávit listopadové oslavy, vyhnul. V písemné reakci na interpelaci poslankyně Věry Kovářové Železné, která se ho na to přímo ptala, se nejprve rozepsal o tom, že chodil na pietní akty, i když se tam nesetkal s právě přívětivými reakcemi.

“Osobně jsem se jako premiér účastnil tradiční piety za oběti události srpna 1968  u příležitosti kulatého výročí 50 let od událostí a přednesl svůj projev o důležitosti života ve svobodě a demokracii i přesto, že nám přihlížející hrubě nadávali a po celou dobu pískali. Tento rok Úřad vlády reprezentoval státní tajemník Petr Špirhanzl, který úřad zastupoval na vzpomínkových akcích i v minulosti,” napsal předseda vlády.

A jak to tedy bude na oslavách 30 výročí pádu komunistického režimu? “Co se týče 17. listopadu, to s dovolením nechte na mém vlastním uvážení. Já se určitě památce tohoto významného data pokloním a budu rád, když tento den zůstane možností si připomenout, že Česká republika vybojovala před 30 lety svobodu a demokracii a obejde se to bez excesů, kdy aktivisté vyhazovali květiny politiků, které umístili k památníku na Národní třídě,” dodal premiér.

Jeho poslední věta odkazuje na loňskou událost, kdy aktivisté hodili do koše květiny od Andreje Babiše a Tomia Okamury se zdůvodněním, že právě oni dva demokracii bourají. Premiér, kterého tehdy vážně ohrožovala aféra s pobytem jeho syna na okupovaném Krymu, loni přišel položit květiny za tmy po půlnoci. Oslavám s veřejností se vyhnul.

Důvodům, proč premiér zvažuje svoji neúčast na oslavách pádu komunismu, se věnujeme v říjnovém magazínu Neovlivní.cz, který je právě v tiskárně. Předplatit si ho můžete zde: