Premiérovo Čapí hnízdo bude řešit Evropský parlament

Výbor pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu bude v úterý 27. 3. 2018 projednávat několik citlivých témat týkajících se středoevropských států. Mimo standardní body jednání, kdy se členové výboru zabývají výsledky kontrolních a auditních misí evropských úřadů a členských států, si schválili také tři korupční témata.

Prvním z nich bude projednání společné mise výboru pro kontrolu rozpočtu a výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci na Slovensku, která se zabývala vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka.

Druhý citlivý bod – projednání procesu veřejných zakázek v Polsku a v Maďarsku – se zaměří na soutěže s jedinou nabídkou. Podle zjištění EP je u 36% maďarských zakázek projektů veřejných institucí pouze jedna hodnocená nabídka. Situace je ještě horší v Polsku, kdy poslanci odhalili 45 % veřejných zakázek s jedním soutěžitelem.

Samostatně se poté budou europoslanci věnovat současné situaci v Maďarsku. Podle vyšetřování v Maďarsku a dle závěrů OLAF byly odhaleny vážné nesprávnosti v zakázkách na veřejné osvětlení financované z EU fondů. Dodavatelská společnost, která podepsala smlouvu, byla vlastněna nevlastním synem premiéra Orbána, Istvánem Tiborczem. Některé z dodávek byly předražené oproti obvyklé ceně o 50 %.

Třetím korupčním tématem, které bude ve stejném bloku projednané, je téma prokázaného podvodného jednání v případě dotace na projekt Farma Čapí hnízdo společnosti současného premiéra v demisi Andreje Babiše. Vysvětlení bude podávat generální ředitel pro regionální politiku Marc Lemaître, v jehož odpovědnosti byl také audit ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem. Tento audit ve svých závěrech uvedl, že veškeré výdaje projektu jsou způsobilé. Následně Evropský úřad pro boj proti korupci vyhodnotil projekt jako podvod, zpronevěru a porušení práva.

Podle zjištění neovlivni.cz jsou současné problémy korupce a střetu zájmů ve střední Evropě vysoce citlivým tématem, o čemž svědčí i jejich společné projednání na půdě kontrolního výboru.