Programy Covid dotuje EU. Vláda to lidem zamlčuje

Pomoc podnikatelům a firmám, které ochromila vládní opatření v rámci boje s Covid-19, platí z podstatné části Evropská unie. Premiér a klíčoví ministři ale mluví jen o pomoci své vlády. To, že programy dotuje Evropská unie, už kabinet zamlčuje.

“Vláda chce a bude pomáhat živnostníkům, kteří tuto krizi nezpůsobili, ale pandemie je připravila o příjmy.” Premiér Andrej Babiš 17. dubna pro list Právo.

“Vláda má připraveno na úvěrové programy dvacet miliard. Nemuseli jsme tedy nic shánět, peníze jsou připravené, jen urychlíme jejich přesun do rozvojové banky.” Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček 4. dubna pro Hospodářské noviny.

Tyto dva citáty přesně vystihují postoj české vlády. Do finanční  pomoci českým podnikatelům a firmám jsou sice z z podstatné části zapojeny peníze z Evropské unie, Andrej Babiš a jeho ministři ale tuto skutečnost před lidmi zamlčují.

Jaká jsou fakta? Oficiální čísla, která poskytla redakci Evropská komise, ukazují, že některé z projektů Covid jsou dokonce celé z unijních peněz.

“V Covid I je z celkové jedné miliardy korun 457 milionů korun z EU peněz. Covid II je pak celý z unijních peněz, jde o pět miliard korun,” uvedla Magdalena Frouzová z českého zastoupení Evropské komise. “Covid Praha: 600 milionů z unijních peněz.Covid II nejsou peníze EU, ale jsou díky tomu, že komise schválila České republice zvláštní státní koronavirovou podporu.”

Premiér Andrej Babiš už dříve na Twitteru oznámil, že Evropské unii není za co “děkovat”. Peníze, které jdou do programů Covid, totiž podle něj už byly České republice přiděleny v rámci programového období 2014-2020 a jen se nevyčerpaly. To, že jde ale pořád o unijní peníze, to nechal bez komentáře.

Už minulý týden jsme přitom upozornili, že vláda tají, komu přesně peníze z programů Covid poslala. Ministr průmyslu Havlíček pak pod tlakem ve čtvrtek zveřejnil seznam příjemců, obratem se ale ukázalo, že je neúplný.

V programu Covid II chyběla v srovnání s původními oznámenými čísly o pomoci  polovina firem. A rovněž z rozdělovaných peněz zbyla ve zveřejněném seznamu jen půlka. Shodou okolností odpovídala přesně částce, kterou do programu nalila Evropská unie. Kam zmizel zbytek, a zda stát vůbec poslal “svoji” půlku do programu Covid I, to zatím není jasné.

Chtěla vůbec vláda Andreje Babiše někomu pomoci? Proč vzala na hůl české firmy? Je to lenost, neschopnost nebo záměr? Čtěte v červnovém časopise Neovlivní.cz. Předplácet můžete zde:

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com