Propojení ANO a Smart City na Pardubicku: Vazby stále trvají

Jen, co před třemi lety odstartovaly v Pardubicích projekty Smart City, čelila tamní politická reprezentace střetu zájmů. Agendu si totiž pod sebe stáhla společnost založená regionálním manažerem hnutí ANO. A ve správní radě usedli primátor a náměstek Pardubic rovněž z ANO. Oba se po kritice svého angažmá vzdali, jejich vazby na společnost ale dál přetrvávají.

Tomáš Krátký je dnes předsedou správní rady společnosti Smart City Point, která má na starost agendu v Pardubicích a kterou před lety zakládal. Jinak je také někdejším předsedou Mladého ANO, spolku mladých aktivních sympatizantů hnutí ANO do 35 let.

Oficiální stránky poslance Jana Řehounka Zdroj: Hnutí ANO

Právě kvůli propojení lídru pardubického ANO se společností Smart City Point čelili tamní politici kritice za střet zájmů. Primátor Martin Charvát a jeho náměstek Jan Řehounek (oba ANO) seděli přímo ve správní radě společnosti.

„Není to trestné, ale přece musí všichni cítit, že to nemá s transparentním postupem vůbec nic společného. Mluvil jsem se zástupci firmy, která měla zájem být partnerem města pro tuto agendu, ale neuspěla. Proti nim stál právě ten spolek lidí z ANO a bylo jim jasně řečeno: My máme primátora. A co máte vy? Právě tento postup vyvolává největší podezření. Jak tomu celému můžete věřit, když hlavním kritériem je stranická příslušnost?“ citoval web Neovlivní.cz před časem zastupitele jedné z pardubických městských částí Filipa Sedláka.

Politici ANO to vyřešili tak, že primátor Charvát a náměstek Řehounek formální vztahy se společností ukončili. Vazby ale přetrvaly.

Deník Neovlivní.cz zjistil, že poté, co náměstek Řehounek loni v říjnu uspěl v parlamentních volbách a usedl do Sněmovny, vybral si jako asistenta právě Tomáše Krátkého.

Informace následně redakce ověřila na oficiálních webových stránkách poslance Řehounka.

Jak Tomáš Krátký, tak zástupci města Pardubice jakýkoli střet zájmů striktně odmítali. “Jsem přesvědčen, že osvětu děláme kvalitně,” prohlásil Krátký.

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.