© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Klavíry od českého výrobce koupila rodinná nadace Karla Komárka a rozdala je do škol.
Čínský odběratel odmítl klavíry společnosti Petrof převzít kvůli údajným sankcím, které zmiňují komunističtí představitelé Číny v souvislosti s návštěvou šéfa senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Miliardář Karel Komárek se v září rozhodl všechny klavíry koupit a obratem je věnovat do škol.
„Česko je úspěšná a hlavně svobodná země. To je to, čeho si osobně nade vše vážím a tímto drobným gestem si to dovoluji spoluobčanům připomenout,“ uvedl v září Komárek.
Nyní prvních jedenáct klavírů putuje do konkrétních škol. Například v Šumperku, Litoměřicích či Karviné.
Klavíry a pianina koupila rodinná nadace Karla Komárka za 5,3 milionů. Osm pianin a tři klavíry pak rozdělila nadace v rámci grantové výzvy. Ze 152 žádostí odborná komise vybrala 56 žadatelů, u kterých vyhodnotila jasnou potřebnost získat nové pianino.
A současně proto začíná celostátní sbírka Piana do škol na další hudební nástroje. Ukázalo se totiž, že drtivá většina klavírů na základních uměleckých školách je zastaralá. Průměrné stáří klavíru na školách, které Komárkova rodinná nadace vytipovala, je 49 let. Přitom optimálně by se měly tyto nástroje měnit po deseti, maximálně po patnácti letech.
“My na tuto situaci dlouhodobě upozorňujeme. Nejsou výjimečné situace, kdy rodiče talentovaného dítěte sami investují do kvalitního klavíru doma. Jenže dítě, pokud se má rozvíjet, potřebuje výuku ve škole, která často probíhá na zastaralém nástroji a pak se žáci zbytečně trápí,“ uvedla Zuzana Ceralová Petrofová, jednatelka a ředitelka společnosti Petrof.
Zdroj náhledové foto: Petrof.cz