Půjde to na sílu! Proč skončil šéf mocné energetické firmy

Do funkce ředitele Pražské plynárenské Martina Pacovského protlačila bez diskusí TOP 09. Teď už mu skoro žádný zastánce nezbyl.

Byl leden 2021 a pražský radní za TOP 09 Jan Chabr byl spokojený. Navzdory koaličním partnerům dokázal přetlačit dozorčí radu do té doby rekordně výnosné městské společnosti Pražská plynárenská a dosadil tam svého nominanta. Martina Pacovského s předchozí kariérou v ČEZu.

“Kdyby pan Chabr udělal veřejné výběrové řízení, tak by ho možná pochválili Piráti, ale zkušeného manažera by nenašel. Je lepší, když kandidáty vybere poradenská agentura,“ komentoval to tehdy předseda klubu TOP 09 a dnešní náměstek primátora Jiří Pospíšil. 


Za Hřiba byl jmenovaný, za Svobody odvolaný. Martin Pacovský uprostřed. Foto: Pražská plynárenská

Po dvou a půl letech stejná dozorčí rada “zkušeného manažera” Pacovského odvolala. S argumentem, že pod jeho vedením firma, která patří mezi největší dodavatele energií s téměř půl milionem odběratelských míst, míří jiným směrem než chce město. Na obranu Pacovského už se nikdo nepostavil, ani politici TOP 09.

Pražská plynárenská roky patří mezi firmy, v nichž si politici různých stran snaží uchovat své zájmy. A dosadit tam sobě loajální postavy. V povolebních vyjednáváních jde firmě vždycky na dračku.

Ekonomické výsledky, kdy Pražské plynárenské odešly tisícovky klientů a zisk spadl z 900 set milionů v roce 2020 na loňských 600 milionů, jsou jedna věc. V neformálních rozhovorech ale pražští politici přiznávají jiné důvody.

“Od začátku to byl omyl. Řídil firmu, která patří městu, ale odmítal komunikovat s politiky. Nedržel slovo, nasliboval všechno všem a pak to nesplnil,” popsal jeden z politiků, který se osobně zasadil o Pacovského odchod.

V podstatě stejnými slovy Pacovského popisovali v rozhovorech s redakcí Neovlivní.cz politici napříč stranami. “Prostě všechny štval. Dával okatě najevo, jak politiky pohrdá. Ale v městské firmě se prostě jednáním s politiky nevyhne, notabene když je má v dozorčí radě,” uvedl další z politiků.

A podobně mluví i lidé z byznysu. “Přivedl s sebou do firmy své známé, kteří nebyli úplně kompatibilní s dlouholetými zaměstnanci. Ti navíc byli naštvaní, když zjistili, za jakých podmínek ti noví nastoupili. Takže si proti sobě postavil i lidi z firmy,” uvedl jeden z pražských podnikatelů, který má o fungování Pražské plynárenské detailní informace.

Oficiálně nikdo důvody odvolání nezveřejnil. Sama společnost vydala strohé stanovisko: “Dozorčí rada Pražské plynárenské, a. s., odvolala na svém zasedání konaném dne 28. 8. 2023 Ing. Martina Pacovského z funkce člena představenstva společnosti, a to z důvodu rozdílných názorů na vedení a fungování společnosti.”

Pacovský v pondělí úderem třetí hodiny odpoledne skončil. Na jeho obranu se nepostavil už nikdo. Naopak proti němu se sešikovali lidé s různými politickými obchodními zájmy.

“Pacovskému mydlil schody bývalý šéf firmy Janeček a také Radmila Kleslová. Sešlo se tam ale nakonec víc zájmů, proti němu byl Portlík z ODS, Piráti a nakonec i TOP 09. Ale platí, co jsem řekl: z osmdesáti procent si za to může Pacovský sám,” popsal rozložení sil již citovaný politik.

Sám Pacovský v rozhovoru s Neovlivní.cz uvedl, že rozhodnutí dozorčí rady o svém odvolání respektuje. “To se prostě stává, že mají lidé na věci rozdílné názory. Stojím si za tím, že ekonomicky jsme to zvládli. Rozešli jsme se v pohledu na změny společnosti, jejich rychlost,” říká Pacovský.

Odvolání nebere podle svých slov jako křivdu. A jak to měl s politiky? “Nezavděčíte se všem. Ale musel bych znát konkrétní výtky, s kým a jak jsem špatně komunikoval. Takhle se k tomu vyjádřit neumím,” dodal.

Nový šéf firmy by měl vzejít z výběrového řízení. Navzdory tomu, co říkal v roce 2021 náměstek primátora Pospíšil.

Zdroj náhledové Foto: Pražská plynárenská

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email