Putinův cíl je chaos na celém Západě, říká americký bezpečnostní analytik

Vladimir Putin, hegemon, který Rusko definitivně vrátil v očích západního světa na pozici obávané mocnosti, se v březnu znovu stal ruským prezidentem. Kreml má jistý až do roku 2024. A stejně tak je jisté, že v hybridní válce, jejíž kola roztočil, bude Putin pokračovat. Zatím poslední velká aféra, jejíž stopy vedou do Moskvy, vypukla prakticky s jeho zvolením. Týká se ukradených dat uživatelů Facebooku a propagandy, kterou Rusové síť zamořili. „Rusové to dělají, protože to funguje. Je to velmi účinné. Nás to vede k šílenství, narušuje to naši politiku, a pro ně to má přijatelnou cenu. Nestojí to moc ani v penězích, ani politicky. Takže v tom budou pokračovat. A sociální média budou muset odpovídat na mnoho otázek,“ říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz americký bezpečnostní analytik John Schindler.

Ta kauza je poměrně spletitá. Figuruje v ní britská poradenská společnost Cambridge Analytica, která obchoduje s analýzami chování občanů, vypracovává reklamní strategie a kampaně. Její služby si platí byznysmeni i politici; šéf firmy v rozhovoru pro Channel 4 potvrdil, že pracovali na více než dvou stovkách voleb v mnoha zemích světa. Včetně českých. A těch prezidentských v USA, které teď kvůli možnému ovlivňování ze strany Ruska prověřuje zvláštní vyšetřovací komise pod vedením bývalého šéfa FBI Roberta Muellera. Zkoumá, nakolik se ruským trollům podařilo přiklonit vítězství na stranu Donalda Trumpa.

John Schindler. Foto: David Binar, Neo

Cambridge Analytica pro vypracování svých strategií užívala data z více než 50 milionů facebookových účtů. Které, jak ke konci března prasklo, získala nelegálně pomocí aplikace, kterou vyvinul Brit Alexander Kogan. Podle deníku The New York Times byl Kogan mimo jiné příjemcem grantů od ruské vlády na výzkum emočních stavů uživatelů Facebooku.

A aby to nebylo málo zamotané – kdo byl viceprezidentem Cambridge Analytica v kritickém období? Někdejší hlavní stratég Donalda Trumpa Steve Bannon.

„Je jasné, že ruská informační válka hrála v prezidentském volebním boji roli na všech úrovních. Ale stále nevíme, jestli vměšování Ruska rozhodlo o zvolení Donalda Trumpa. Na tuto otázku nelze v tuto chvíli odpovědět,“ míní John Schindler, profesor Naval War College a bývalý analytik americké Národní bezpečnostní agentury.

Schindler je velmi aktivní na Twitteru, kde ho najdete pod jménem @20committee. V jeho pravidelných článcích pro Observer se dozvíte informace z kruhů zpravodajských služeb dlouho před tím, než se objeví v mainstreamových médiích. Rozhovor redakci Neovlivní.cz poskytl ještě před vypuknutím aféry Cambridge Analytica během své pražské návštěvy, kdy hostoval na konferenci o dezinformacích think-tanku Evropské hodnoty.

Neo: Když říkáte, že Rusové hráli roli na všech úrovních volebního boje, co přesně tím říkáte?

Nejdřív prosazovali Trumpa proti jeho republikánským rivalům v primárkách. A pak jej prosazovali přímo v prezidentských volbách na míru šitým, masivním využíváním Twitteru a Facebooku za používání botů a trollů, šířením protrumpovských poselství, která pak byla sdílena Trumpovým volebním týmem. Je zřejmé, že to všechno hrálo roli. Do jaké míry to hrálo roli? Myslím, že se o tom bude debatovat ještě roky. V tuto chvíli tuto záležitost vyšetřuje Kongres USA. Podstatné je, že Hillary Clinton prohrála volby, které měla vyhrát. Komplikuje to skutečnost, že Hillary byla špatným kandidátem a dělala špatnou kampaň. Prohrála ve státech, ve kterých měla lehce vyhrát, především na severu USA. Rusové ale nepřinutili Hillary, aby nedělala kampaň ve Wisconsinu. Na lecčems měla vinu sama. Jedna věc jsou Rusové, druhá věc je špatný kandidát Hillary. Jsem si jistý, že skrytý ruský vliv hrál v naší prezidentské kampani negativní roli. Bezpochyby to poškodilo Hillary a pomohlo Trumpovi. Bylo to však dostačující, aby to rozhodlo volby? Nemyslím, že by někdo v tuto chvíli na to znal odpověď.

Neo: Nový šéf americké diplomacie Mike Pompeo, který byl dosud šéfem Ústřední zpravodajské služby CIA, se ovšem nechal slyšet, že skrytý ruský vliv žádnou roli nehrál.

Pompeo byl jmenován Trumpem… Tímto prohlášením odporuje své vlastní agentuře i odhadům zpravodajských služeb, které mluví o tom, že vměšování Ruska v prezidentské kampani roli hrálo a vliv mělo. Svým zaujatým vyjádřením poškodil svou pověst uvnitř CIA a zpravodajských služeb; zřejmě proto, aby chránil prezidenta.

Neo: Proč Putin tak masivně využívá možnosti kybernetické války?

Jsem přesvědčen, že Putinův cíl je chaos na celém Západě. A Spojené státy jsou největší a nejdůležitější západní mocností. Myslím, že Rusové ani nedokážou věřit svému štěstí. Jsou šťastní, že Trump vyhrál, ale nebylo to hlavním bodem jejich agendy. Chtěli vážně poškodit Hillary, chtěli vytvořit maximální možnou míru chaosu. Teď vidíme důkazy toho, co mnozí z nás říkali už dlouhou dobu: Že ruské tajné služby podporovaly po internetu extrémní pravici, ale i extrémní levici, rozdmýchávaly ohně na všech stranách, aby vytvořily chaos, nepořádek, zmatek a beznaděj. A to se jim určitě podařilo. Podle mě byli překvapeni, že Trump vyhrál. On ani neměl připravený proslov pro případ vítězství! Nemyslím si, že by počítal s tím, že by mohl vyhrát. A stalo se to. Rusové byli šokováni jako každý, že Trump vyhrál.

Jeho vítězství ale není pro Kreml čistě dobrá zpráva, protože není dobré mít amerického vůdce, který vůbec neví, co dělá. Jeho nepředvídatelnost je sice předvídatelná, ale to může vést k nepředvídatelným výsledkům. Otázka je, co by Trump udělal v krizové situaci. Ani Trump neví, co by Trump dělal. Nelze očekávat, že by to věděli Rusové. Rusové jsou nadšení, že americký politický systém, americkou politickou morálku takto poškodili. Pro Spojené státy je to těžká rána a Rusové mohou říkat: Vidíte, toto dokážeme provést Americe. Jakou šanci proti nám máš ty, malá evropská zemičko?

Nemyslím si, že by za tím byl nějaký velký ruský plán. Vše to bylo ad hoc, šlo o to, naházet na Ameriku všechnu tu špínu, použít všechny prostředky, které jsou k dispozici. A když Trump vyhraje, je to skvělé, ale počítat s tím nelze. Co očekávali, byla těžce poškozená Hillary nastupující do úřadu. Což by byl normální výsledek, který všichni očekávali. Kampaň Hillary těžce poškodila. Byla by to špatná zpráva pro Moskvu, protože Hillary byla velmi odhodlaná se pomstít. Z pohledu Moskvy to byla hra s vysokými sázkami. Mysleli si, že ji tak těžce raní, že nebude schopna msty. Nevím, ale možná že kdyby byla Hillary zvolena, nastoupila by do úřadu pekelně naštvaná se záměrem Moskvu potrestat.

Neo: Trumpův předchůdce Barack Obama musel o vměšování ze strany Ruska vědět. Proč proti tomu nic neudělal?

To je velká nezodpovězená otázka. Již na podzim roku 2015 jsem na ruské aktivity upozorňoval. Po krádeži Krymu a invazi na Ukrajinu, když Rusko ve velkém stylu zahájilo informační válku se Západem, lidé v americké vládě pochopili, že to je velký problém. Během studené války v osmdesátých letech jsme systematicky bojovali proti ruským dezinformacím. To skončilo s koncem studené války. V roce 2015 vyvinulo Ministerstvo zahraničí USA malé úsilí s ruskými dezinformacemi bojovat. Tyto snahy byly ale v listopadu stejného roku Bílým domem zastaveny.

Proč? Odpověď podle mě zní, že Obamův Bílý dům byl mimořádně mírný ve vztahu k Rusku a měl hrůzu z toho, že by mohl Rusy rozčílit. Vezměte si například Sýrii. Sám vytvoříte červenou čáru, kterou nesmí nikdo překročit, a pak ji opustíte. Kdo teď kontroluje Blízký východ? My to nejsme. Psal jsem o tom v roce 2013, když Obama svou vlastní červenou čáru opustil, že Rusové tuto zprávu pochopí a převezmou vedení na Blízkém východě. A udělali to. To je otřesná zpráva pro region, který potřebuje stabilitu. A ne stabilitu typu, že všechny zabiju. Kdo chce trvalý mír na udržitelném základě, pro toho to není dobrá zpráva.

Takový byl obecně přístup k Rusům. Bílý dům nereagoval, i když dobře o utajeném vměšování se do volební kampaně v roce 2016 věděl. No, nemůžu říct, že by nedělal vůbec nic, ale nedělal nic podstatného. Neukázal na to a neřekl: Přestaňte s tím! A pokud to říkal v soukromí, tak to nebylo účinné.

Neo: Umíme už pojmenovat, jakou roli v ruském vměšování do volebního boje hrály sociální sítě jako Facebook a Twitter? Nesou za to odpovědnost?

Právní odpovědnost ve Spojených státech pravděpodobně nenesou, ale etickou a morální ano. Facebook a Twitter jsou pod masivní kritikou, i od členů Kongresu. Velice si tím naštvaly mnoho demokratů. V Silicon Valley je mnoho fanoušků demokratů, kteří je velmi podporují. A zástupci demokratů teď říkají: Hej, co jste to provedli? Facebook evidentně lhal o množství ruských peněz, které obdržel. Ale Twitter je na tom ještě hůř. Firma ve zprávě Kongresu přiznala, že lhala. Uvedla, že našla 201 ruských trollů. Nesmysl, já mám 200 ruských trollů každý den. Bude to spíš 200 tisíc ruských trollů. Odhaduje se, že dvě třetiny rusky mluvících účtů na Twitteru jsou boti. A tím se dostáváme k esenci problémů Twitteru. Twitter je pravděpodobně ve vážném nebezpečí. Ne kvůli vyšetřování, ale kvůli hrozícímu kolapsu jejich obchodního modelu. A to zrovna teď, kdy se o něj zajímá Kongres. Facebook je extrémně profitabilní společnost. Twitter není. Jejich reklamy nevydělávají peníze. Twitter je skvělá služba pro svět, pro novináře, politiky. Ale nevydělává žádné peníze. Od svého vzniku žije z venture kapitálu. V průběhu minulého roku několik velkých korporací o koupi Twitteru přemýšlelo, včetně Googlu. Ti mají dostatek hotovosti v kapse, aby si Twitter koupili. Ale nikdo to neudělal. Všichni Twitter analyzovali a řekli si – na tom se nedá vydělat.

Plán zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho zřejmě byl: Nafoukneme to a někdo jako Google to koupí a my budeme miliardáři. To se ale nestane. Když se podíváte na ruské boty, tak si uvědomíte, že doslova půlka uživatelů Twitteru jsou boti. Podle odhadů je například asi 60 % sledovatelů Donalda Trumpa botů. Ale pokud jediný způsob, jakým se držíte nad vodou, jsou vaše údajná čísla, která pomalu rostou – ale většina z nich jsou boti, takže v zásadě nerostete –, pak má na vás Wall Street otázky. A to všechno může doslova zkolabovat. A zrovna když se vás ve stejnou dobu Kongres ptá, co jste to vlastně dělal.

Dnes víme, že sám Jack Dorsey sdílel ruské dezinformace. To nevypadá dobře. A znovu, zvláště když jsou to demokraté, co vám tyto otázky kladou. Jsou to vaši přátelé, které finančně podporujete, co chtějí informace o vašich vztazích s Moskvou. Měli bychom se o tom bavit? Trump sám řekl, že by bez Twitteru nebyl zvolen. Možná má pravdu. Otázkou je, jestli Twitter hrál pozitivní, nebo negativní roli. To je velmi těžká otázka. A Kongres se už začal ptát. Osobně si myslím, že budou muset být veřejná slyšení. Vedení Facebooku a Twitteru budou muset vypovídat pod přísahou, co o ruském vměšování věděla, protože další volby se blíží a vměšování pokračuje. To je nový „normální“ stav. Rusové to dělají, protože to funguje. Je to velmi účinné. Nás to vede k šílenství, narušuje to naši politiku, a pro ně to má přijatelnou cenu. Nestojí to moc ani v penězích, ani politicky. Bude to pokračovat. Sociální média budou muset odpovídat na mnoho otázek.

Neo: Co vlastně znamená právnický termín „koluze“, který se objevuje v souvislosti s Trumpem a jeho utajenou spoluprací s Ruskem s cílem poškodit Hillary?

Koluze není právní výraz. Je to výraz politický. Koluze může znamenat celou řadu věcí. Trump říká, že žádná koluze se nekonala. To je evidentní lež. Víme o schůzce, která se konala 26. června, které se zúčastnili Donald Trump jr., Paul Manafort a další klíčoví členové Trumpova volebního týmu s paní Veselnickou, ruskou právničkou napojenou na Kreml. Údajně hovořili o adopcích. (V roce 2012 Putin schválil zákon zakazující adopce ruských dětí americkými občany, pozn. red.) Dnes víme, že to je lež. Chtěli získat špínu na Hillary Clinton. To je koluze. Je to porušení práva? Možná. Mohli bychom to tak interpretovat, ale není jasné, zdali tomu tak je. To je skutečně ta špička ledovce. Za tím se skrývá mnohem více, včetně velkého množství problémů souvisejících s financováním Trumpovy prezidentské kampaně. A mnoho záležitostí, které zkoumá šetření Roberta Muellera, se týká toho, odkud vlastně Trumpovy peníze na kampaň pocházejí. V angličtině říkáme „tady se guma setkává se silnicí“, tady to začíná být vážné. Kdo je Donald Trump? Je to člověk, který má vztah s Kremlem od roku 1987. Koncem roku 1986 byl pozván do Moskvy jako americký podnikatel v hotelnictví. V roce 1987 vyráží na náklady sovětské vlády na cestu do Moskvy. Po návratu okamžitě začíná chrlit v zásadě kremelskou propagandu. Za 100 tisíc dolarů si zaplatil v amerických novinách inzeráty proti NATO, ve kterých hlásá, že by Američané neměli být součástí žádných aliancí. Aliance z nás prý vysávají ohromné prostředky. Víceméně to samé říká i dnes. Toto tvrzení ale odněkud pochází.

Nepochybuji o tom, že ho KGB vnímala jako vlivového agenta. Jestli si to v té době uvědomoval, nevím. Ale Trump byl vlivovým agentem ruských tajných služeb po dlouhou dobu.

A pak vyšetřování směřuje k jeho vztahu s ruskými oligarchy. Začátkem 90. let byl Trump prakticky na mizině. Podepsal se na tom tehdejší pád trhu s realitami. Koncem 90. let je Trump opět velmi bohatý. Za čí peníze? Na tu otázku nejsme schopni odpovědět. Jeho daňová přiznání, která jsou skrytá, jsou částí celkového obrázku. Mueller a spol. je mají dispozici a dávají dohromady mozaiku, co vlastně Trumpova říše je. Existují nějaké zahraniční zájmy, které by měl zveřejnit? Nedluží náhodou miliardu dolarů ruským oligarchům? Nebo je jeho říše postavena na praní špinavých peněz? To je způsob, jakým ruská mafie ukrývá peníze v zahraničí. To je něco, co veřejnost musí vědět. A je zřejmé, že to není legální.

Neo: Co se bude dít?

Jsem přesvědčen, že se Trumpova říše zhroutí, až to všechno bude za námi a bude odhaleno, co je vlastně zač. V podstatě je Trump hvězda televizních reality show, která zkrachovala v byznysu s hotely a kasiny a byla zachráněna ruskými oligarchy. To je ono špinavé tajemství, které se skrývalo všem na očích. Je to tajemství, ale vlastně to tajemství není.

Když ruská mafie včetně lidí z ruských zpravodajských služeb otevřeně provádí podvody z mrakodrapu Trump Tower, z patra pod Trumpovými kancelářemi, tak to není nenápadné, tak to ani neskrývají. Ale americká média byla velmi opatrná v odhalování těchto skutečností. Ze strachu, že by je žaloval. Kdo Trump skutečně je, je komplikované a není možné to vysvětlit v pěti minutách. Vysvětlit jenom základy toho, aniž by to znělo šíleně, by trvalo více než 15 minut. A média jsou bohužel honěna kliky a titulky. Americká mainstreamová média byla v roce 2016 lhostejná v této věci, veřejnost měla potřebu vědět, kdo ten chlap je. Ano, je zapotřebí bavit se o e-mailech Hillary. Ano, je zapotřebí bavit se o špinavých penězích nadace Clintonových. To jsou legitimní příběhy. Ale stejně tak je důležité, kdo ve skutečnosti je Donald Trump. Je skutečně tím, kdo říká, že je? Není. Ale tento příběh nikdy nezískal patřičnou pozornost. Teď je to na Muellerově týmu.

Neo: Ruské vměšování bylo úspěšné v USA. V Evropě se o to také pokoušeli, ale když se podíváte na nedávné výsledky voleb v Nizozemsku, Francii nebo v Německu, tak tady až tak úspěšní nebyli.

Co se týče Německa, tak si myslím, že Rusové poměrně přesně věděli, jakým směrem se budou volby ubírat. Věděli, že Merkel vyhraje prakticky bez ohledu na to, co se stane. A dostali to, co chtěli: Angela Merkel je výrazně oslabená, její CDU získala vůbec nejhorší výsledek v dějinách Spolkové republiky. Ruští přátelé v sociální demokracii sice ztratili, ale v Bundestagu se udrželi. AfD, Alternativa pro Německo, skuteční přátelé Ruska, se do Bundestagu dostala. Poprvé po 50 letech se do Bundestagu dostala extrémně pravicová strana. Levicová strana Linke, což jsou bývalí východoněmečtí komunisté, kteří jsou stejně proruští jako AfD, je pořád ještě politickým faktorem, i když především ve východním Německu. Pro Rusy je to skvělé. Merkel ve skutečnosti nevyhrála, výsledek voleb je pro ni strategickou porážkou.

Rusové navíc pochopili, že každá očividná snaha o ovlivnění voleb jako ve Spojených státech by v německých volbách mohla být kontraproduktivní, mohla by být vnímána jako to, co skutečně je. Myslím si, že Rusové jsou s výsledkem voleb v Německu naprosto spokojeni. Bylo by chybou říkat, že je to vítězství Západu, protože Merkel je pořád ve funkci. A to minimálně proto, že Merkel má špatnou křivku učení, nepochopila, že problematikou migrantů vytvořila politický zmatek, který Rusové využívají.