Rakušan zarazil vyslání odsouzeného právníka do čela NAKIT

Vladimíra Chrásteckého tlačili do funkce Piráti, nadržování zlodějům jim nevadilo.

Ministr vnitra Vít Rakušan na poslední chvíli zhatil plány Pirátů, aby Národní agenturu pro komunikační a informační technologie (NAKIT) vedl Vladimír Chrástecký. Muž, který byl odsouzený za nadržování zlodějům.


Ilustrace: Shutterstock.com

“Vladimír Chrástecký nebyl pověřen. Pověření jsem měl podepsat tento týden, což teď samozřejmě neudělám,” sdělil Neovlivní.cz Rakušan.

Chrástecký měl vystřídat od 1. ledna Vladimíra Dzurillu, který ke konci roku z vedení NAKIT odchází. Poté, co na jeho problematickou minulost upozornila redakce Neovlivní.cz, Rakušan jeho pověření zarazil. Tvrdí, že o jeho zapletení do příběhu se zloději nevěděl. A nominace byla věcí Pirátů.

“Já to vůbec nevěděl, popravdě NAKIT řešil náměstek od Pirátů, i vzhledem k tomu, že přejde pod digitální agenturu k vicepremiérovi Bartošovi,” uvedl již dříve Rakušan.

Piráti s minulostí Chrásteckého zjevně žádný problém neměli. “Vzhledem k tomu, že jsou veškeré informace o historické kauze veřejně dohledatelné, věřím, že toto dočasné pověření kolegové pečlivě vyhodnotili a vypsané výběrové řízení na plnohodnotného ředitele se všemi náležitostmi proběhne co nejdříve,” reagovalo podle ČTK lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Právník Chrástecký, který dnes v úřadu vede legislativní sekci, byl před lety odsouzený v kauze nadržování zlodějům. Šlo o to, že ještě coby úředník ministerstva spravedlnosti doporučil tehdejší ministryni Kovářové, aby podala stížnost pro porušení zákona ve prospěch dvou odsouzených zlodějů. Nástupce Kovářové Pospíšil vzal sice po svém nástupu stížnost zpět, oba zloději už ale byli venku a uprchli ze země.

Vladimír Chrástecký se sám pokusil pravomocný rozsudek za nadržování zlodějům po letech zvrátit, Robert Pelikán v roli ministra spravedlnosti ale odmítl podat stížnost pro porušení zákona v jeho prospěch.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email