Růžička – Palaščák 0:2, šance na zvrat slábne

Když podnikatel Miroslav Palaščák vloni obvinil hokejového kouče Vladimíra Růžičku, že chtěl úplatek, kontroval tehdy trenér tvrzením, že ho Palaščák vydíral. Růžička podal i trestní oznámení, pražští kriminalisté jej však na podzim odložili a náš titulek hlásil: “Růžička – Palaščák 0:1 po první třetině”.

Teď se zákulisní hokejový zápas pro slavného trenéra a hráče vyvíjí ještě dramatičtěji. Český rozhlas ve středu přinesl informaci, že policie obvinila Vladimíra Růžičku ze zpronevěry.

V tento trestný čin se podle policie vyvinul případ z původního podezření, že šlo o přijetí úplatku. “Mohu potvrdit, že si dnešního dne dvaapadesátiletý muž převzal písemnost, kdy od chvíle jejího převzetí je stíhán pro trestný čin zpronevěry,“ cituje server iDnes.cz mluvčího pražské policie Tomáše Hulana.

Čtěte také:

Vladimír Růžička na nahrávce Miroslava Palaščáka. Repro: Neo
» V hokejové Slavii se snažil uplatnit vliv i kmotr Mrázek

V případě soudu a prohry bývalému reprezentačnímu kouči hrozí trest od jednoho až do pěti let za mřížemi.

Vladimír Růžička v aféře, která vážně pošramotila jeho pověst a udělala tečku za jeho kariérou trenéra národního týmu, vypovídal v aféře poprvé až čtvrt roku poté, co Palaščák nahrávku vloni na jaře zveřejnil.

Jeho výpověď na policii tehdy zrekonstruovala Mf Dnes, podle které Růžička policistům popsal kulisy jedné ze schůzek s Palaščákem. Podnikatel si na ní měl říct o 1,1 milionu korun, které měl trenér zaplatit za to, že zhatil hokejovou kariéru podnikatelova syna Davida.

Růžička následně podal dvě trestní oznámení, která jej měla očistit – kvůli pomluvě a kvůli vydírání. Přičemž policisté, kteří vyšetřovali pomluvu, čekali s případem na to, jak dopadne oznámení kvůli vydírání.

Podle policejního mluvčí Tomáše Hulana se však nic z toho neprokázalo. “V rámci prošetřování se nepodařilo prokázat, že by oznámeným jednáním došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu, proto (vyšetřovatelé) věc jako takovou v těchto dnech odložili,” řekl tehdy Radiožurnálu.

Růžičkův advokát Vít Kučera nechtěl dílčí neúspěch v té době komentovat, Miroslav Palaščák rozhlasu řekl, že ho chtěl Růžička trestním oznámením zřejmě jen zastrašit, protože už dříve upozornil na údajnou korupci v hokeji.

Po středečním obvinění Růžičky se příběh definitivně stáčí k původní podstatě – tedy otázce, zda v hokejové Slavii fungovala praxe “dáš peníze, tvoje dítě dostane prostor na ledě”. Kromě Vladimíra Růžičky je sledovanou osobou jeho kamarád a muž, který měl údajný půlmilionový úplatek (nebo půjčku) od Palaščáka zprostředkovat – Jiří Mouček.