Šaroch s Čapím hnízdem váhá. Ve hře je další doplnění spisu

Policie formálně spis ukončila. V pondělí do něj nahlédli advokáti Andreje Babiše a Jany Mayerové, kteří jsou stíhaní pro dotační podvod.

V zákulisí justice patrně nyní není žádná jiná kauza, kde by právníci tak napjatě očekávali verdikt. Státní zástupce Jaroslav Šaroch má rozhodnout, zda vyhoví návrhu policie a pošle premiéra i jeho bývalou spolupracovnici před soud.


Farma Čapí hnízdo, Olbramovice. Foto: Radim Beznoska, Neo

Jak už jsme popsali, policejní komisař Pavel Nevtípil je připravený podat návrh na obžalobu. V pondělí se se spisem seznámili advokáti obviněných a objemné svazky nyní poputují na stůl k Šarochovi.

Z informací, které redakce Neovlivní.cz v minulých dnech v zákulisí nashromáždila, přitom vyplývá, že ani tentokrát Šaroch nemusí o kauze rozhodnout. Ve hře je totiž varianta dalšího doplnění spisu.

To by ale mohlo být pro samotný případ fatální. Komisař Nevtípil totiž kromě návrh na obžalobu oznámil svým nadřízeným, že u policie koncem května končí. Spis by tak musel doplňovat někdo jiný, což by v lepším případě znamenalo faktické zdržení celého případu. V tom horším – pokud by tento úkol dostal někdo zcela nezkušený – by to mohlo fakticky znamenat konec kauzy.

“Je to jedna z variant, že Šaroch požádá o doplnění. Dával poslední týdny najevo, že to, jak spis doplnil Nevtípil, není z jeho pohledu dostatečné,” uvedl zdroj obeznámený se Šarochovými úvahami.

Sám žalobce Jaroslav Šaroch se o případu odmítá jakkoli bavit. “Vždyť víte, že už několik let nemluvím. Za mě mluví mluvčí, takže vám nepovím vůbec nic,” reagoval Šaroch včera na všechny pokusy Neovlivní.cz o rozhovor.

Žádný komentář neposkytl ani mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala: “Nemám informace, že by byl státnímu zástupci již předložený spisový materiál, proto je váš dotaz předčasný.”

Odhadnout, jak Šaroch nakonec rozhodne, si kvůli jeho nevyzpytatelné povaze nikdo netroufá. V minulosti už jednou překvapil, když chtěl celý případ hodit po čtyřech letech vyšetřování pod stůl. A to ve chvíli, kdy Nevtípil už jednou navrhnul poslat premiéra před soud. Byl to přitom Šaroch, kdo celou dobu kroky vyšetřovatele koordinoval. Dokonce spolu byli žádat sněmovnu, aby Andreje Babiše zbavila imunity. Ve finále ale konstatoval, že je vlastně důkazů málo a případ má skončit.

Tehdy zasáhl Pavel Zeman z pozice nejvyššího státního zástupce, rozhodnutí Šarocha zrušil a nařídil doplnit spis o konkrétní věci. Přitom i sám Zeman mohl rozhodnout tak, že by se případ rovnou poslal k soudu.

Nyní už Pavel Zeman v roli hlavního žalobce končí. Jeho nástupce zvolí Babišova vláda na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která má od začátku snahy kauzu Čapí hnízdo bagatelizovat.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni/Radim Beznoska

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email