Schůzka v Arii. Co předcházelo oznámení o Zemanově milosti

Prezident Miloš Zeman oznámil, že Andrej Babiš může počítat s jeho milostí, kdyby nejvyšší žalobce Pavel Zeman obnovil premiérovo vyšetřování v kauze Čapí hnízdo. Překvapivému prezidentovu oznámení podle zjištění Neovlivní.cz předcházela schůzka Pavla Zemana s poslankyní a Babišovou spojenkyní Helenou Válkovou. Ačkoli šlo o rozhovor mezi čtyřma očima, schůzka si začala žít svým životem. A podle jedné z verzí vedla k Zemanovu oznámení o milosti.

Byl čtvrtek 12. září a pozdě odpoledne skončila legislativní rada vlády. Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana poté čekala ještě schůzka s Helenou Válkovou, poslankyní a expertkou hnutí ANO na justici.

Sešli se v restauraci pražského hotelu Aria, který je díky své poloze nedaleko poslanecké sněmovny oblíbeným místem schůzek českých politiků.

Pavel Zeman a Helena Válková se sešli v hotelu Aria v Praze. Foto: Facebook Hotel Aria

Pavel Zeman nebyl zrovna v nejlepším rozmaru. To dal ostatně veřejně najevo o pár chvil před tím, když novinářům popisoval průběh zasedání legislativní rady vlády, která řešila klíčový a sporný zákon o státním zastupitelství. Schůzku s Válkovou přitom vyvolal sám nejvyšší státní zástupce, nad jehož hlavou dlouhodobě visí hrozba odvolání.

Informace o setkání v hotelu Aria získala redakce Neovlivní.cz v politickém zákulisí. Následně ji potvrdil i sám Pavel Zeman.

Zeman: Sešli jsme se

“Ano, s doktorkou Válkovou jsem se v ten den skutečně sešel. Primárně to bylo kvůli vězeňství, jednání jsem inicioval víceméně já,” uvedl nejvyšší státní zástupce Zeman.

Schůzka se odehrála den před tím, než šéf pražských žalobců Erazím potvrdil verdikt svého podřízeného Jaroslava Šarocha ohledně zastavení stíhání premiéra a jeho rodiny v kauze dotačního podvodu. Že by na schůzce o Čapím hnízdě nepadlo ani slovo?

“Zaznělo to tam. Ovšem jen v tom smyslu, že bych s premiérem rád mluvil ohledně zákona o státním zastupitelství, protože to vypadá na konflikt s ministryní spravedlnosti. Ale že teď není vhodná situace se s ním scházet, protože je tu stále Čapí hnízdo, kde můžu rozhodovat,” podotkl žalobce Zeman.

Právě on má totiž další osud premiéra ve svých rukou. Experty kritizovaný verdikt o zastaveném stíhání může zvrátit a nařídit, aby se případ dostal před nezávislý soud.

Poté, co schůzka Pavla Zemana a Heleny Válkové skončila, začala si žít vlastním životem. A to přesto, že se odehrála mezi čtyřma očima.

V politickém zákulisí se začaly šířit zprávy, že se Zeman s Válkovou na schůzce v Arii dohodl ohledně Čapího hnízda výměnou za podporu premiéra v otázce zákona o státním zastupitelství a setrvání nejvyššího žalobce ve funkci. A tato informace se měla dostat až k prezidentovi Miloši Zemanovi, který svým oznámením milosti pro premiéra chtěl podle této verze celý obchod zhatit.

Zeman nechce premiéra zatěžovat

Pavel Zeman nicméně jakýkoli výměnný obchod striktně popřel. “Nic takového není pravda. Nic takového na schůzce s doktorkou Válkovou ani nikde jinde nezaznělo.”

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková  v sms potvrdila pouze to, že se se žalobcem Zemanem sešli. Na zaslané dotazy nereagovala s tím, že jednali o zákonech, k nimž je ochotna se kdykoli sejít. “Novely trestních předpisů mne opravdu leží na srdci,” uvedla sms.

A prezident Miloš Zeman tvrdí, že jeho jediným cílem bylo premiérovi pomoci, nikoli mu škodit. “Víte, já si myslím, že Andrej Babiš je schopný premiér, a že nemá smysl ho v případě tzv. justičního ping pongu, to znamená, kdyby se to vrátilo na začátek, zbytečně zatěžovat tím, co už jednou prožil,“ prohlásil Zeman v nedělním rozhovoru pro deník Blesk.

Každopádně Miloš Zeman svými slovy o milosti za Čapí hnízdo zaskočil nejen opoziční politiky, ale i samotného hlavního aktéra. Jak Neovlivní.cz potvrdil jeden z Babišových spolupracovníků, premiérův veřejný údiv nebyl hraný.

“Vyjádření pana prezidenta je zbytečné, protože si myslím, že nic takového ani nemůže nastat. Vyvolává zbytečně vášně a není to namístě. Žádní politici by to teď neměli komentovat a měli by nechat konat justici,” postěžoval si premiér ve svém rádiu Impuls.

Pavel Zeman má nyní tři měsíce na to, aby rozhodl, zda postup žalobců z pražského státního zastupitelství byl v pořádku nebo jestli má jít premiér před soud.