© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Byl to jen nevhodný dýchánek, tvrdí aktéři schůzky ve vyšehradské restauraci svým známým. Odehrál se ale v době boje o ovládnutí VZP a plánů na třímiliardové plošné testování.
Od schůzky Romana Prymuly a Jaroslavem Faltýnkem v zavřené restauraci Rio’s uplynuly už tři neděle. Za tu dobu jsme vypátrali už kompletní osazenstvo tehdejšího dýchánku, jehož součástí byla i schůzka Prymuly s Faltýnkem.
Co přesně se ale na Vyšehradě řešilo, to odmítají samotní účastníci jakkoli osvětlit.
Faltýnek na dotazy Neovlivní.cz ohledně obsahu schůzky nereaguje. Roman Prymula zase říká, že se v tom “nechce vrtat”. “Naordinoval jsem si teď mediální pauzu, zavolejte později. Ale k té schůzce už nic říkat nechci,” reagoval před pár dny na otázky redakce.
A další muži, kteří se to odpoledne a večer do Ria vydali? Už minulý týden jsme zveřejnili jména osob, které se podle svědků na Vyšehradě s Prymulou a Faltýnkem potkaly. Jsou to syn bývalého fotbalového bosse Jan Gottvald, právník Květoslav Hlína, pojišťovák Roman Horvát, galerista Jan Třeštík a šéf ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant.
TAKÉ ČTĚTE: Kdo všechno přišel do vyšehradského Ria
Všichni mají kromě své známosti s Jaroslavem Faltýnkem společnou ještě jednu věc: Odmítají na jakékoli otázky odpovídat. Telefony nezvedají, na sms zprávy nereagují a když už telefon zvednou, jako třeba Jan Gottvald, obratem jej položí.
Svým známým přitom účastníci dýchánku podle zjištění Neovlivní.cz shodně tvrdili, že to vlastně celé byl naprostý omyl.
“Říkal mi, že to byl takový špatný nápad. Že prý seděli, pili a pak začali obvolávat známé a trumfovali se, kdo dokáže přivést vlivnější jméno. Jako třeba Faltýnka nebo Prymulu,” uvedl jeden z byznysmenů, který má o schůzce informace přímo od jednoho z účastníků.
A podobně mluvil s odkazem na dalšího z aktérů večírku jeden z vlivných politiků vládnoucí strany: “Byl to totální úlet. Ale prý to nemělo žádný konkrétní smysl.”
Tyto výroky je třeba zasadit do kontextu doby, v níž se schůzka odehrála. Bylo to v době vrcholícího boje o ovládnutí VZP, největší tuzemské zdravotní pojišťovny. Kdo ovládá VZP má mocný nástroj na celé zdravotnictví. Vedení pojišťovny rozhoduje o tom, kam poplynou miliardy, ale také o bytí či nebytí nemocnic a lékařských ordinací.
Někteří účastníci dýchánku podle informací Neovlivní.cz “tlačí” do čela pojišťovny Davida Šmehlíka proti současnému řediteli Zdeňkovi Kabátkovi. Vypuštěním cílené dezinformace o údajné účasti Šmehlíka na Vyšehradě se podařilo říjnovou volbu šéfa VZP odložit.
Kromě toho v době schůzky Roman Prymula ještě v roli ministra zdravotnictví veřejně oznámil svůj plán na plošné testování obyvatel na covid-19. Ze státní pokladny by se na takový záměr musely vyčlenit více než tři miliardy korun. Jednoznačně by šlo o jeden z největších jednorázových obchodů poslední doby, na kterém by se chtěla přiživit spousta lobbistů a zákulisních hráčů.
Pokud ale někdo z účastníků schůzky v Riu nepromluví, je jen malá šance dozvědět se, jak to tedy ve skutečnosti bylo. O restauraci se sice v pražských politických a byznysových kruzích mluví jako o objektu, který sleduje tajná služba BIS a může tam tedy mít namontované odposlechy, ani to k vyjasnění otázek vést nemusí. Za poslední roky totiž BIS nepřišla s žádnou kauzou, která by se týkala vládních politiků a jejich aktivit ohrožující zájmy státu.
Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO