Šéf dozorčí rady ČEZ: Únik tajných dat do Bulharska? Prověříme

Předseda dozorčí rady polostátní společnosti ČEZ Václav Pačes prověří informace, že do Bulharska unikly důvěrné údaje o politicky výbušném prodeji tamních aktiv české elektrárenské firmy. O tom, že Bulhaři dostali z Prahy důvěrná data, informoval bulharský server epicenter.bg. Jako “pošťáka” obchodních informací označil server člena dozorčí rady a náměstka ministryně financí Ondřeje Landu. Ten odmítá cokoli komentovat.

“Veškeré informace,  které se řeší na dozorčí radě, jsou důvěrné. A rozhodně není úkolem člena dozorčí rady, aby někam posílal nějaké informace. Budu celý případ řešit,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes.

O roli českého náměstka ministryně financí informoval minulý týden bulharský server epicenter.bg, který napsal, že Ondřej Landa zaslal poradci bulharského premiéra Borisova prostřednictvím e-mailu podrobné informace o prodeji. Zaslané informace obratem poskytl bulharský úřad vlády všem bulharským poslancům, kteří nyní řeší jejich obsah, zejména zapojení ruského kapitálu do financování prodeje. Na internetu tak nyní kolují důvěrné informace o financování celého projektu. Samotný prodej jsme popsali v tomto článku.

Sám Ondřej Landa odmítá na jasnou otázku, zda informace do Bulharska poslal, odpovědět. Dotaz Neolivní.cz obdržel už minulý týden a dosud nereagoval. Předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes to nyní hodlá řešit.

Neo: Kdy jste se dozvěděl o tom, že podle bulharských médií člen dozorčí rady ČEZ poskytl bulharské vládě důvěrné informace o prodeji tamních aktiv české firmy?

Pačes: No, od vás. Nic o tom nevím.

Neo: Co s tím budete dělat?

Zeptám se ho, zda to skutečně pan Landa udělal. Já velmi pochybuji, že jel do Bulharska a tam jim něco dával.

Neo: To mělo být podle bulharských novinářů skrze maily.

Já to zkrátka nevím, budu to řešit, zeptám se ho. Ale je třeba si uvědomit, že jestli je to politická hra, tak do té v dozorčí radě nevidíme.

Neo: Může únik důvěrných dat poškodit ČEZ? Jen připomínám, že s Bulharskem vede arbitráž?

To neumím posoudit. Záleží na tom, o jaké dokumenty jde. A to teď nevíme. A to víte, že se na to zeptám. Zatím tady chodí nějaké maily mezi námi v dozorčí radě a teď se to teprve začne řešit. Každopádně veškeré informace,  které se řeší na dozorčí radě, jsou důvěrné. A rozhodně není úkolem člena dozorčí rady, aby někam posílal nějaké informace.

Neo: Informace z České republiky použil bulharský premiér Borisov i při svém vystoupení v parlamentu minulý týden, kdy tvrdil, že má od Andreje Babiše dokumenty o tom, že se v transakci se angažují rusko-gruzínské společnosti se sídlem v daňových rájích, jakož i ruské a bulharské banky.

Znovu říkám, já nevím, jestli jim to dali a co přesně jim dali.

Neo: Každopádně premiér v demisi Babiš tvrdí, že prodej bulharských aktiv ČEZ je podezřelý. Vy jste ho ale jako dozorčí rada schválili.

Podívejte, co říká pan premiér je jeho věc a do toho já nevidím. A nechci to komentovat. Já jen vím, že ČEZ vyhodnotil nabídky, zkontrolovalo se to relevantními posudky a ČEZ vybral nejlepší cenu. Koneckonců dokud peníze nebudou na účtu ČEZu, tak se ten prodej neuskuteční. Z mého pohledu na tom nebylo nic špatného. A jestli má pan premiér Babiš nějaké výhrady, tak ať je konkretizuje. Nevím o tom, že by na nás měl v tomto směru nějaké dotazy. Má tam svého náměstka pana Landu, ten všechno ví. Tak ať pan premiér ukáže, čemu nerozumí, co považuje za neprůhledné.

Neo: Tak minimálně jde o to, že firma, která má bulharská aktiva ČEZ kupovat je malá, bez referencí a s podezřelými personálními vazbami.

Ano, ale nic z toho neznamená, že je na tom něco špatně. Všechno se to vědělo, kdo je za tou firmou, že je malá, že tam byly nějaké bankovní záruky. A že je tam nějaký Gruzínec? To přece neznamená, že je to automaticky podvodník. V dozorčí radě jsme udělali všechno, co jsme udělat měli. Vše jsme ověřili. Ale po tom, co se strhlo, se budu ptát představenstva, co se děje na bulharské straně. Tam se to rozpumprlíkovalo. Premiér Borisov je dlouhodobě ve sporu s ČEZ a teď najednou přijde s tím, že možná unikaly nějaké peníze. Ta smršť je mi nejasná a budu se ptát.