Šéfka výboru EP: Babiš by měl z Čapího hnízda vyvodit odpovědnost

Případ dotace pro Čapí hnízdo českého premiéra se dostal na program jednání Evropského parlamentu. Poslanci z kontrolního výboru prosadili kvůli Čapímu hnízdu interpelaci na komisaře Günther Oettinger, který má na starost rozpočet. Přinášíme v této souvislosti rozhovor se šéfkou výboru Ingeborg Grässle.

Evropský úřad pro boj s podvody OLAF konstatoval, že dotace na Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše byla udělena neoprávněně, nemá být proplacena z unijních peněz a v případě existuje podezření z podvodu. Případ se dostal na program jednání Evropského parlamentu, kam jej prosadili členové kontrolního výboru.

Jeho předsedkyně Ingeborg Grässle v rozhovoru pro Neovlivní.cz říká, že evropský daňový poplatník zcela jistě peníze za českého premiéra platit nebude.

NEO: Závěr OLAF má charakter správního verdiktu. Co to znamená pro pozici českého premiéra v unijních strukturách?
Přála bych si, aby premiér z celé záležitosti vyvodil důsledky a buď podezření vyvrátil, nebo odstoupil.

NEO: Je podle vás přípustné, aby Česká republika nezveřejnila závěry OLAF, když jde o veřejné peníze? 
Zprávy OLAF jsou důvěrná sdělení policejním a justičním úřadům. My vždy doufáme, že se patřičné úřady těchto zpráv ujmou a dále se jimi zabývají.

NEO: Překvapil vás závěr zprávy OLAF? 
V tuto chvíli mám k dispozici pouze hrubý překlad z Googlu. Dokud nebudu mít celou autentickou zprávu k dispozici, tak se k ní nebudu vyjadřovat.

NEO: Co ze zprávy podle vás plyne pro Českou republiku.
Trestněprávní vyšetřování v Česku musí dospět k nějakém výsledku a musí být zodpovězena otázka, kdo Čapí hnízdo zaplatí. Evropský daňový poplatník to ale v žádném případě nebude.

NEO: Může Agrofert dál žádat o evropské dotace přesto, že je zatažený do případu Čapí hnízdo?
Dokud v této věci soud nevydá žádné závazné rozhodnutí, tak ano. V případě odsouzení se dostane firma do databáze EDAS (Early Detection and Exclusion System), která je neveřejná, a kterou musí členské státy před poskytovaním evropských peněz konzultovat.