Senátor o tajné zprávě: Český premiér ohrožuje miliardy pro občany

Právníci Evropské komise vydali verdikt, který je zdrcující pro českého premiéra Andreje Babiše. Ten je podle utajované zprávy, o níž dnes informovaly evropské listy, nadále osobou ovládající Agrofert a tudíž ve střetu zájmů. Britský deník The Guardian už napsal, že Česká republika bude muset kvůli svému premiérovi vracet přes dvě miliardy na dotacích. Senátor a auditor Lukáš Wagenknecht vysvětluje, co přesně závěry právníků pro české občany a premiéra znamenají.

“Opět hrozí, že za postup českého premiéra budou platit čeští občané,” shrnuje v rozhovoru pro Neovlivní.cz Lukáš Wagenknecht.

Neo:  Jaké má stanovisko bruselských právníků dopady v politické rovině?

Je zřejmé, že premiér Andrej Babiš je v tuto chvíli osobou s důvodným podezřením, že porušuje evropské právo. To je na EU úrovni jedinečný případ. Dokud premiér Babiš nepřestane právní předpisy o střetu zájmů porušovat, neměl by se podílet na projednávání rozpočtu. Například je nepřípustné, aby na Evropské radě v polovině prosince rozporoval zastropování dotací ve chvíli, kdy současně firmy, které ovládá, tyto dotace mají čerpat.
Dokonce nyní můžeme konstatovat, že by měla být od data účinnosti nového nařízení zpochybněna veškerá Babišova oficiální jednání s evropskými politiky a úředníky, kteří mají na přípravu a schvalování evropského rozpočtu jakýkoli vliv.

Neo: Jaké mohou být finanční dopady?

Premiér Babiš svým střetem zájmů zásadně ohrožuje čerpání evropských dotací v České republice. Dokud bude ve funkci premiéra a jeho holding bude čerpat EU dotace, hrozí reálné nebezpečí, že Česku budou dotace pozastaveny. Babiš tím ohrožuje miliardy dotací nejenom pro firmy, ale také na výstavbu dálnic, mateřských školek, domovů důchodců.

Neo:  Co se konkrétně může stát?

Dopady mohou být v několika rovinách. Za prvé, by v této chvíli měly být okamžitě vyřešeny veškeré dotace, které premiérův holding načerpal od začátku srpna 2018, pokud je české úřady již proplatily. Pokud se tak opravdu stalo – doufejme, že tomu tak není – došlo by tím k jednoznačnému selhání kontrolního systému dotací. Jak poskytovatelé dotací (jednotlivá ministerstva), tak auditoři (ministerstvo financí) měli podle názorů Evropské komise Babišův střet zájmů sami odhalit. Což se očividně doposud nestalo. Nešlo by o první selhání. V případě auditu Čapího hnízda auditoři ministerstva financí vyhodnotili dotaci jako bezproblémovou. Oproti tomu ji Evropský úřad boje proti korupci označil jako dotační podvod, zpronevěru a porušení evropského práva. Tento případ vyvolal důvodné pochybnosti o nestrannosti auditorů z Prahy. Pokud česká strana dobrovolně nevyjme z žádosti o platbu dotace Babišova holdingu, hrozí pozastavení proplácení dotací celé České republice. Pokud k vyjmutí Babišových dotací z evropského rozpočtu dojde, zaplatí je státní rozpočet tedy český daňový poplatník.

Neo: Může mít střet zájmu českého premiéra ještě další důsledky?

V případě, že čeští úředníci budou do doby vyřešení Babišova problému schvalovat platby evropských peněz do jeho impéria, vystavují se riziku trestního stíhání v souvislosti ochranou finančních zájmů evropských společenství. Pokud již jakákoliv platba od účinnosti nového nařízení proběhla, musí je úředníci z ministerstev začít vymáhat. Jde o další rovinu střetu zájmů, kdy by ministři hnutí ANO měli v kompetenci úřady pro vymáháním Babišových dotací jako v případě středočeského dotačního úřadu v kauze Čapí hnízdo.

Neo:  A co české dotace a dotace z Bruselu z minulých let?

Jsme nyní v situaci, kdy víme, že na evropské úrovni je při čerpání dotací premiér Babiš v prokazatelném střetu zájmů. Já předpokládám, že stejné nastavení by mělo platit i pro české dotace. Pokud by tomu tak nebylo, tak je český zákon o střetu zájmů bezzubý a na nic.
Myslím, že toto by se mělo vyřešit opravdu rychle. Mluvíme totiž nejenom o miliardových dotacích Babišových firem za poslední dva roky, ale také o možných protiprávních veřejných zakázkách pro státní podniky jako jsou Lesy ČR nebo Čepro. Stejně tak se může jednat o investiční pobídky. Podle mého názoru by nyní měly být tyto firmy maximálně obezřetné, aby se jejich zaměstnanci nevystavovali trestnému jednání, pokud by se na české úrovni střet zájmů Babiše také potvrdil. To samé platí pro Evropské dotace, které načerpal Babišův holding od nabytí účinnosti zákona o střetu zájmů. Pokud se porušení tohoto zákona potvrdí, tak kdokoliv se na jejich udělování podílel, by mohl být v riziku trestního stíhání.