Senátor: Pro malé firmy program Antivirus nemusí fungovat

Minulý týden vláda schválila upravený program Antivirus, který má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Po prozkoumání jednotlivých detailů se ale podle senátora Lukáše Wagenknechta ukazuje, že program je diskriminační. Ti, co se snaží své prodejny nezavřít, na kompenzace nedosáhnou.

Program Antivirus má pomoci zaměstnavatelům zvládnout situaci tak, aby nemuseli propouštět zaměstnance. “Z reálné praxe a po prostudování konkrétních bodů programu je bohužel jasné, že pro malé firmy program vůbec nemusí fungovat. Podnikatelé, kteří se snaží své prodejny nezavřít, udržet cash flow a mají dobře nastavené personální zdroje, na něj nedosáhnou,” uvedl Lukáš Wagenknecht.

Neo: V čem vidíte rizika programu Antivirus, který včera spustilo MPSV?

Obecně je princip kurzarbeitu pozitivní. Bohužel nemusí zafungovat pro nejmenší firmy.

Neo: V čem konkrétně je problém?

Uvedu na příkladu malé provozovny (prodejny) na náměstí menšího města. Na prodejně běžně zabezpečují provoz dva prodavači a není možné ani při poklesu tržeb, aby to zvládl pouze jeden. Program Antivirus refunduje malým firmám náhradu za tzv. překážky na straně zaměstnavatele, tedy pouze pro případ, že některý prodavač bude doma, protože není dost práce.

» Nasaďte si finanční roušku
» Goláň: Stát vyvolal orkán. Podnikatele odhodil na druhou stranu hráze
» Dopad krize na firmy: Konec osobního ohodnocení, odstavené linky

Ale u malých provozů, i když obraty prodeje klesnou, není možné zaměstnance nechat na uvedených překážkách, které hradí stát. Obraty mohou klesnout, ale provoz musí zajistit oba prodavači. Právě v těchto případech firma na refundace nedosáhne.

Neo: Je problém i u provozoven, které stát zavřel?

Tady uvedu jiný konkrétní příklad – malé provozovny, restaurace nebo hospody. V případech, kde v době zákazu prodeje zavedly tzv. výdejní okénka a zaměstnanci opět museli být v práci, proto nebyli na tzv. překážkách. Tyto provozy z důvodu přežití přizpůsobily své fungování, aby zajistili alespoň nějaký cash-flow. Takové tržby však mohly být oproti běžnému provozu minimální. A opět nedosáhnou na náhrady za to, že stát nařídil zákaz vstupu do provozoven.

Neo: Jestli to dobře chápu, nejde tedy o náhrady za pokles tržeb v důsledku omezení provozu, ale náhrady za zaměstnance, kteří nechodili do práce?

Ano, přesně tak. Stát uhradí částečně mzdové náklady, ale u nejmenších provozoven to může být problém. Ti, kteří dříve byli velice efektivní při řízení lidských zdrojů na podporu nedosáhnou. Jednoduše proto, že nemohou při poklesu tržeb nechat některé zaměstnance částečně nebo úplně doma na překážkách.

Systém bude funkční pro větší provozovny, například továrny, které z důvodu poklesu tržeb nebo nedostatku výrobních dílů omezí část výroby. Například zavřou jednu linku a zaměstnance této linky nechají doma.

Ještě musím zmínit to, že Antivirus není možné uplatnit na DPČ, za které je odváděno sociální a zdravotní pojištění. I tito zaměstnanci pro mnoho malých firem běžně pracují, ale stát kompenzace neposkytne.

Neo: Co vám na tom celém nejvíce vadí

Především je pro mě problém, že vláda včas nesdělila konkrétní podmínky pro podnikatele, aby se podle toho mohli zařídit. Druhá věc je to, že se podpora v mnoha případech mine účinkem. A to zejména u těch nejmenších a nejohroženějších.

Poslední problém vidím v tom, že podpora je vlastně formou dotace. A právě u dotací je velice přísný postup ve chvíli, kdy porušíte podmínky. A v této chvíli si mnoho podnikatelů nemusí rizika uvědomit a tím se vystavit riziku následného vymáhání a sankcí. Opět se potvrzuje to, že vláda málo komunikuje své nápady s odborníky a opozicí. Doufám, že problémy, které jsem popsal bude vláda řešit, a kompenzovat mzdové náklady i těm nejmenším a nejohroženějším provozům.