Dopad krize na firmy: konec osobního ohodnocení, odstavené linky

Také si nedovedete představit, jak přesně se vládní omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou už dnes promítla do života konkrétních firem? Přinášíme pohled do jedné z nich. Společnost BEST vznikla hned po pádu komunismu a dnes je největším českým výrobcem betonových stavebních prvků. I silná firma ale nyní musela přistoupit k razantním krokům.

Zastavené veškeré investice, některé výrobní linky zcela odstavené, jiné jedou v omezeném provozu a na všech provozovnách jen v jedné směně.

Ukončení spolupráce s personálními agenturami. Všechno, co jde, nově vytvářet vlastními silami a nenakupovat zvenčí. I za cenu, že to nebude tak rychlé či to bude méně profesionální.
V praxi to znamená: třeba ostrahu areálů si firma bude nově zajišťovat sama, stejně tak plot u jedné ze staveb postaví zaměstnanci sami.

Časopis Neovlivní.cz
» Babišova firma nově na seznamu laboratoří, co testují na koronavirus
» Vláda snížila šance podnikatelům na náhradu škody
» Březina: Politici jsou egáči

Současná vládní omezení pocítí zaměstnanci i ve své peněžence. Za měsíc březen bude všem zaměstnancům BEST, bez výjimky, vyplacena pouze základní mzda + výkonnostní příplatky. Nedostanou osobní ohodnocení. Zatím má toto opatření platnost jeden měsíc. Pokud se situace zlepší, v dubnu jej již dostanou, a když to situace dovolí, dostanou zpět i osobní ohodnocení za březen.

Takové jsou v kostce záchranné kroky, které spustil majitel společnosti BEST Tomáš Březina, aby firma překonala krizové období a vládní omezení měla co nejmenší dopad na její zaměstnance. “Tato opatření mají zajistit i budoucí postupný přechod společnosti BEST k normalitě, která určitě časem přijde. Je však i nepochybné, že po zvládnutí krize budeme žít již v jiné realitě a i na to musíme být připraveni,” napsal majitel firmy Tomáš Březina v mailu zaměstnancům.

Jak uvádí, s vyhlášením firemních opatření čekal na rozhodnutí vlády o tom, jak bude stát pomáhat výrobnímu sektoru. Jenže žádná pomoc nepřišla. “Vyhlášené pomocné kroky se společnosti BEST (a jiných podobných společností) netýkají, vládní pomoci jsme se nedočkali, musíme si pomoci sami … jako ostatně vždy a ve všem celých uplynulých 30 let naší existence,” konstatoval majitel firmy BEST.

Samotná opatření pak označuje za životně důležitá. “Všechna uvedená opatření, ale i opatření zde neuváděná (např. jednání s bankami o předefinování našich finančních pozic), mají jeden jediný a životně nutný cíl. Udržet ekonomickou pozici společnosti BEST v robustním stavu jak v těchto krizových dnech, tak i ve dnech následujících. Zdůrazňujeme, nikdo dnes neví, jak dlouho bude krize trvat a zejména v jakém stavu bude po krizi celá ČR,” dodal Březina, který měl v roce 2013 vést středočeskou kandidátku ANO, ale nakonec pro názorové neshody s Andrejem Babišem odstoupil.

Pro Neovlivní.cz pak dodal, že vláda v souvislosti s nouzovým stavem a bojem s koronavirovou nákazoupodlejeho názoru nejedná ve prospěch všech občanů.

“Na jedné straně vyhlásila abnormální restriktivní opatření vůči všem nestátním zaměstnancům, na straně druhé naprosto neřeší žádné restriktivní opatření vůči zaměstnancům státním. Měla vyhlásit úsporný režim vůči úředníkům, justici, politikům, učitelům, policistům, armádě a mnoha dalším zaměstnancům placených ze státního rozpočtu, který svými daněmi plní produktivní sféra, tedy i my. Vláda měla zrušit veškeré nesmyslné dotační tituly typu „jízdné zdarma” pro skupiny obyvatelstva. Z těchto prostředků měla saturovat potřeby statisíců lidí, kteří jsou mocenským rozhodnutím vlády ze dne na den zcela bez prostředků. Vláda v tomto směru neudělala nic, naopak rozdělila společnost na ty, kterých se fakticky krize vůbec netýká a na ty, kteří vše zaplatí,” uvedl Březina.

“K tomu vláda činí kroky, které u nepoučených a nepřemýšlivých vzbuzují dojem, že je akční, rychlá, rozhodná, empatická. Krize, nekrize, jedná se o trvalou vládní volební kampaň mířenou na důchodce, státní zaměstnance, spřízněné skupiny… A samozřejmě, současně se jedná o vyvolávaný neumětelský chaos a o šíření paniky. Neboť a bohužel, lidé v panice lépe podlehnou vůdcům…”

Příběhy podnikatelů, ale i obyčejných lidí, kterým vláda nouzovým stavem fatálně zasáhla do života, přineseme v dubnovém časopise Neovlivní.cz. Objednávat můžete zde: