Senátor žádá vyloučení Agrofertu z dotací EU

Senátor Lukáš Wagenknecht navrhnul při jednání se zástupci Evropského parlamentu, kteří minulý týden jednali v Praze o unijních dotacích, aby byly ze seznamu jejich příjemců vyškrtnuty všechny firmy českého premiéra, u kterých byl Andrej Babiš od srpna 2018 skutečným majitelem. Důvodem je zamezit střetu zájmů premiéra, který Andrej Babiš podle senátora, ale i komise odmítá řešit. Komise ani Evropský parlament zatím k návrhu finální stanovisko nezaujaly.

Mise CONT, která v Praze jednala minulý týden, skončila ostrou přestřelkou mezi jejími členy a premiérem Andrejem Babišem. Ten označil české členy – europoslance Tomáše Zdechlovského a Mikuláše Peksu – za vlastizrádce. Šéfku mise Moniku Hohelmeier pak za “pomatenou”. Babišovi nyní hrozí za jeho slova žaloba, k soudu jej chtějí pohnat europoslanci.

Kromě toho je tu ale pro Andreje Babiše nový problém. Členové mise dostali podle zjištění Neovlivní.cz při jednání minulý týden na stůl návrh, aby Evropský parlament vyloučil z příjemců dotací všechny firmy Andreje Babiše, u nichž byl od platnosti zákona o střetu zájmů v roce 2018 skutečným majitelem. Návrh předložil senátor Lukáš Wagenknecht.

“Je to podle mě jediné efektivní řešení jeho střetu zájmů, kdy on osobně z pozice premiéra a současně příjemce dotací vyjednává nové programovací období,” zdůvodnil svůj návrh Wagenknecht.

Neo: Proč jste to navrhnul? Nepotvrzuje to Babišovu teorii, že je pro němu vedená kampaň? 

Není to žádná kampaň. Pan premiér odmítá svůj střet zájmů řešit. A toto je podle mého jediné efektivní řešení problému zneužívání střetu pana Babiše.

Neo: Můžete to vysvětlit?

Protože se nemůžeme bránit tomu, že pan Babiš porušuje finanční nařízení a ovlivňuje ve střetu zájmů dotace pro své společnosti, je podle mě jediné možné řešení při schvalování nového finančního rámce jeho doplnění o jeden odstavec. A ten by jasně definoval, že pan Babiš ovládá mnoho firem a zároveň je ve střetu zájmů, protože se podílí na přípravě miliardového rozpočtu, ze kterého budou mít výhody v zemědělských i investičních dotací. Tak se zkratka musí jednoznačně schválit, že tyto firmy nebudou způsobilé, a nebudou moci čerpat dotace, které si pan premiér roky vyjednává sám za sebe.

Neo: On sám ale střet zájmů odmítá, vláda podala kvůli tomu žalobu.

To sice ano, ale máme tu rozhodnutí dvou regionálních ředitelství Evropské komise, které jasně konstatovaly, že pan premiér je ve střetu zájmů. Brusel rozděluje peníze, je tedy logické, že stanovuje podmínky.

Neo: Jakou vidíte šanci na úspěch?

Je to podle mého názoru jediné možné řešení, jak se se zneužíváním evropského práva ze strany českého premiéra vypořádáme. Jde o prvotní návrh, budu se snažit aby ho evropský parlament vyslyšel.

Neo: Vy jste ale návrh předložil misi CONT, která takové závěry přijímat nemůže.

Ano, nemůže. Beru to jako výměnu informací, chtěl jsem, aby to věděli. Ale je to jen první krok, s návrhem budu dá pracovat, adresátem je Evropský parlament.