Síkelův boj s oligarchy, s ERÚ, Saudy. A o vlastní židli

Ministr průmyslu Jozef Síkela se ocitl v otevřené válce s miliardářem Danielem Křetínským. Překvapivě se ho veřejně nezastal ani premiér, ani další ministři. Proč jim za to ministr, který vede v éře energetické krize klíčové ministerstvo, nestojí?

Kdyby totéž udělaly noviny Andreje Babiše, stoprocentně by se spustil obrovský povyk. Když deník Blesk z mediálního domu Daniela Křetínského vystartoval proti členovi vlády s článkem, že „okrádá“ národ o miliardy, nestalo se vůbec nic.


Ministr obchodu Jozef Síkela v době evropského předsednictví. Foto: Ministerstvo průmyslu

Byl to přitom výjimečný okamžik i na poměry tuzemských médií, která jsou z velké části ovládaná právě oligarchy. Novináři sice členy vlády nikdy nešetřili a Blesk často využívá expresivní titulky, spojení slov „ministr“ a „okradl stát“ je však přesto i v tomto listu výjimečné. Pro přesnost – doslovný titulek Blesku zněl: „Ministr Síkela a spol.: Okradou v tichosti stát o 33 miliard?“

Majitel nejčtenějšího tuzemského deníku měl důvod se zlobit. Jozef Síkela totiž Křetínskému překazil miliardový obchod. A i když jeho vydavatelství tvrdí, že jim majitel články nediktuje, podezření, že si to s obchodním rivalem vyřídil přes své noviny, se už podnikatel nezbaví.

TU A TAM TOMU ROZUMÍ

Jozef Síkela připravil transakci, během níž vláda teď na podzim přeplatila Křetínského společnosti v bitvě o tranzitní plynovody, firmu NET4GAS se zahraničními vlastníky. Fialův kabinet zkrátka nabídl víc než byznysmen. V jeho novinách, ale i na dalších webech pak začaly vycházet texty o tom, že transakce je nevýhodná a stát v neprospěch občanů zaplatí zbytečně o miliardy víc.


ČTĚTE TAKÉ: Čtyři mrtví z Dozimetru


Ministr Síkela, pro něhož je osobní PR klíčové, za pár dní vrátil úder v britských Financial Times. Miliardáře obvinil, že zneužívá svoje média.

„Pokud Křetínský a jeho obchodní partner Patrik Tkáč budou jednat stejně i v zemích, kde podnikají a vlastní nějaká média… Bude to pro mě zajímavá otázka,“ citoval jej list.

Mediální manažer Křetínského Daniel Častvaj nicméně na dotaz Neovlivní.cz popřel, že by miliardář využíval své noviny k útokům na politiky. „Jednoznačně to odmítáme. Připravujeme v této věci další kroky, o nichž budeme brzy informovat,“ uvedl Častvaj.

Následně Křetínského firma vydala stanovisko, v němž zopakovala tvrzení svých médií, že uzavřená transakce je pro Českou republiku nevýhodná. „Ministr Síkela se zasadil o zrealizování zásadně nevýhodné transakce, která ve svém důsledku způsobí českým občanům a podnikům škodu přes 20 miliard korun,“ stojí ve stanovisku.

Nápadná je v něm jedna věc. Obchod schválila celá vláda, nešlo o Síkelův rozmar. Prohlášení ale mluví jen o něm. Křetínský si přitom dává i jindy záležet na tom, aby bylo jasné, že jeho kritika nemíří na celou vládu. Ale má problém jen s jedním konkrétním ministrem.

Na říjnové konferenci Shifts23 například veřejně prohlásil: „Naprosto podporuji českou vládu z hlediska hodnot a komunikace. Ministerstvo financí je vysoce kompetentní, na ministerstvu průmyslu jsou tu a tam pracovníci, kteří tématu dobře rozumí.“

TY TRUBKY JSME CHTĚLI. SNAD TA CENA SEDÍ

V případě nákupu společnosti NET4GAS šlo skutečně o politické rozhodnutí.

„Ty trubky prostě vláda chtěla. A bylo na Síkelovi, aby připravil parametry obchodu,“ uvedl jeden z představitelů koaličních politiků. Vláda přitom podle něj měla o ceně pochybnosti, ale ministr přinesl tři posudky od mezinárodních společností (Citigroup, EY a Grant Thornton), o které cenu opřel. A tak to ministři odklepli.

Válka s Křetínským je ale v podstatě ta nejmenší komplikace, která za ministrem zůstává. Podstatnější je, že od ledna lidé najdou na složenkách za elektřinu opět vyšší částky. Stane se tak v roce, kdy se strany začnou chystat na předvolební kampaň.

A i nedávné poplašné oznámení o dalším zdražení ze strany energetického regulačního úřadu ukazuje, že ministr nemá situaci pevně v rukou. Poté, co ERÚ oznámil, že některým domácnostem elektřina zdraží o desítky procent, musel situaci zachraňovat premiér, který ve veřejném vystoupení čísla popřel. ERÚ přitom gesčně spadá právě pod Síkelovo ministerstvo.

A do třetice ministr hrál hlavní roli v příběhu, kdy Saudové na poslední chvíli zrušili jeho jednání ohledně dodávek ropy. Ministr se totiž těsně před plánovanou návštěvou Saudské Arábie nechal nafotit v izraelské vlajce a zveřejnil jej na svém profilu. Právě pro Rijád to je nepřijatelné gesto, protože se staví do roli mírotvorce, kritizuje pozemní operaci v Gaze a podporuje vznik palestinského státu.

Je ministr zralý na odvolání? Přijde o křeslo? Odpovědi přináší aktuální časopis Neovlivní.cz, objednávejte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo průmyslu

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email