Slovenský premiér jede do Kyjeva. Původně měl jet s Fialou

Eduardu Hegerovi cestu rozmluvily bezpečnostní složky. Petrovi Fialovi nikoli. Nevěděly o ní.

Slovenský premiér Eduard Heger vyrazil se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyen a šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellim do Kyjeva.

Stalo se tak čtyři týdny poté, co na Ukrajinu odjel vyjádřit podporu tamním lidem český premiér Petr Fiala s polským a slovinským premiérem.


Eduard Heger jede se zástupci Evropské unie do Kyjeva Foto: Úřad vlády SR

Eduard Heger měl být přitom původně už v první misi. Jenže nakonec si to rozmyslel, podle diplomatických zdrojů citovaných v časopise Neovlivní.cz mu to rozmluvily bezpečnostní složky. Původní cesta do Kyjeva se dojednala v pátek 11. března během dvoudenního summitu Evropské unie ve Versailles.

Jako první s ním ale podle vysoce důvěryhodných zdrojů přišel slovinský populistický premiér Janez Janša, který v dubnu bude obhajovat mandát v parlamentních volbách.

„Bylo to Janša, kdo to v pátek jako první veřejně vyslovil. Bylo to v neformální části diskuse několika lídrů. Morawiecki se hned přidal, že to je skvělý nápad, že jede taky a celé to zorganizuje. A třetí, kdo řekl, že se přidá, byl Petr Fiala,“ uvedl pro magazín Neovlivní.cz diplomatický zdroj obeznámený s průběhem schůzky ve Versailles.

Fiala to s bezpečnostními složkami neřešil. Věděl, co by mu jeho zástupci řekli. A tak cesta zůstala do poslední chvíle utajená i zpravodajcům.

„Nezjistili to, dozvěděli se to až na té schůzce s premiérem,“ popsal dokonalé utajení dlouholetý člen bezpečnostní komunity.

Ostatně i z odpovědi premiéra na dotaz, zda cestu probíral s tajnými službami, je zřejmé, že nikoli. „Jsou věci, o kterých se musíte rozhodnout sám. Je to odpovědnost, která se pojí s pozicí premiéra,“ řekl Fiala po svém návratu.

Jak probíhala samotná cesta Petra Fialy do Kyjeva? Dali o ní Poláci vědět Rusům? Detaily unikátní mise popisujeme v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády SR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email