Kolik dáváme do Smart Cities? Nevíme

Hradec Králové je jedno z měst, které má agendu Smart City důmyslně ukrytou. Náklady na jednotlivé projekty jsou rozpuštěny v rozpočtu nebo stojí bokem díky injekcím z dotací. Město sice má strategii Smart City, jednotlivé projekty ale vede samostatně. Přitom právě v Hradci Králové chystají projekty za stovky milionů.

“Město nemá speciální rozpočtovou kapitolu, která by byla zaměřená na projekty Smart City, ani projekt Smart City. Město realizuje projekty v různých oblastech (veřejná prostranství, doprava, vzdělávání, IT technologie), které mohou obsahovat a obsahují “chytré” prvky, které jsou prezentovány v rámci popularizace chytrých přístupů. Z tohoto pohledu není na místě hovořit o financích, které by byly investovány do projektu Smart City,” říká Karel Vít, vedoucí odboru strategického plánování a projektového řízení.

Odpovídá tak na otázku, jaké byly v poslední době náklady na agendu Smart City.

Čísla přitom musí mít zjevně k dispozici. Minimálně s nimi operuje kraj. Stačí se podívat na krajské webové stránky k projektům Chytrých měst. A je jasné, že jen letos spustí Hradec Králové například projekt za 300 milionů korun hrazený z Evropských fondů.

“A brzo bude následovat celý chytrý balík odhadem za 322 milionů korun. Hradec má čas jen do konce roku 2022, kdy končí období projektů financovaných z Integrovaných územních investic (ITI), z nichž si hradubická aglomerace přijde asi na 3,5 miliardy korun,” píše se o projektu stojí ve zprávě.

Kdo zkrátka hledá, najde. Mezi aktuálně realizované projekty Smart City podle oficiálních dokumentů města patří také Portál občana za téměř 20 milionů korun, kybernetická bezpečnost za 15 milionů a Specifické agendové informační systémy za téměř 21 milion korun. I tyto investice plánuje město zaplatit z dotací Evropské unie.

Samotnou strategii pak má město zpracovanou už z loňska. Vychází v ní z koncepce, kterou si nechalo vypracovat externě. Jen za tuto koncepci podle smlouvy město zaplatilo 345 tisíc plus DPH.

 

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.